Aranżacja wnętrz w stylu retro: wnętrza domu w całości urządzonego w stylu retro!

2017-01-13 11:42

Mieszkanie w stylu retro w nowym budownictwie nie jest sprawą łatwą. Inne niż kiedyś standardy wysokości mieszkań, mniejsze okna i ograniczona jakość doświetlenia pomieszczeń nie jest tu bez znaczenia. Podejrzeliśmy, jak z tym zagadnieniem poradzili sobie właściciele domu z użytkowym poddaszem. Aranżacja wnętrza w stylu retro zyskała tu bowiem zupełnie inny wymiar.

Spis treści

  1. Mieszkanie w stylu retro w aranżacji wnętrz: czynniki „retrotwórcze”
  2. Mieszkanie w stylu retro: pomysł na salon
  3. Mieszkanie w stylu retro: kuchnia kaflowa na granicy
  4. Styl retro w kuchni
  5. Mieszkanie w stylu retro: stylowa sypialnia z gabinetem
  6. Łazienka w stylu retro
  7. Mieszkanie w stylu retro - GALERIE ZDJĘĆ

Chcąc aranżować mieszkanie w stylu retro w sposób konsekwentny, uzbroić się należy w dużą dozę cierpliwości. Meble i dodatki do wnętrz w stylu retro nie są dostępne w sklepowych katalogach ani możliwe do zakupu „od ręki i od zaraz”. Aby efekt aranżacji wnętrz nas zadowalał, musimy włożyć więcej wysiłku w poszukiwania mniejszych i większych elementów wyposażenia. Nie od razu bowiem znajdziemy pasujący do naszego wyobrażenia idealny stół do jadalni, stylowe fotele w ulubionym kształcie czy wymarzony, unikalny zegar z kukułką. Niektórzy twierdzą, że antyki i przedmioty z duszą same znajdują swojego właściciela. Dlatego urządzanie wnętrz w stylu retro wymaga czasu, spokoju i trafionych decyzji. I oczywiście przyzwolenia, by dany przedmiot mógł sam wpaść nam w ręce.

Zobacz: Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: doradzamy jakie antyki wybrać, aby nie przesadzić >>>

Mieszkanie w stylu retro w aranżacji wnętrz: czynniki „retrotwórcze”

Wnętrze, które poddano aranżacji w stylu retro, głęboko czerpie z inspiracji dawnymi stylami, jednak nie popada w stylową kakofonię. Elementy i czynniki „retrotwórcze” w aranżacji tego wnętrza czerpane są z umiarem. Są też jednak na tyle charakterystyczne i mocne stylowo, że zaważają na ogólnym wrażeniu i odbiorze całości wnętrza jako „styl retro”. W przestronnym holu, w przestrzeni otwartego wejścia do salonu, umieszczona została antyczna konsolka, ponad którą zawieszono spektakularne, owalne, kryształowe lustro w fornirowanej orzechem ramie.

Subtelna lampka stołowa przyjemnie oświetla to pierwsze pomieszczenie. Tuż obok, na sąsiedniej ścianie, swoje miejsce znalazło niewysokie biurko na toczonych nóżkach, które posłużyło do ekspozycji rodzinnych fotografii. Na przeciwnej ścianie, tej samej, na której znajduje się wejście do salonu, po obu stronach wejścia umieszczono odpowiednio stylowy stolik na jednej, toczonej nóżce oraz lekką, przepięknie tapicerowaną miękkim, beżowym aksamitem sofkę, która pomaga przy codziennej zmianie obuwia w przedpokoju. Kilka stylizowanych drobiazgów, jak świeczniki i obecne w przestrzeni całego mieszkania lampiony, dodatkowo „udomawiają” wnętrze już od progu.

Przeczytaj: Mieszkanie w stylu modern vintage: jak łączyć stare z nowym? >>>

Mieszkanie w stylu retro: pomysł na salon

W aranżacji salonu zaczerpnięt kilka elementów w stylu retro, które umiejętnie dograno z meblami współczesnymi. I tak stylowy kredens, częściowo oczyszczony z nagromadzonych latami warstw malarskich, koegzystuje sobie w najlepsze ze współczesną sofą narożną w intensywnym kolorze czerwieni. Galeria obrazów i luster, zdobiąca ściany salonu, jest także współczesna, ale stylistycznie nawiązująca do klimatów retro. Żeliwny żyrandol na prawdziwe świeczki oraz kinkiet subtelnie przywołują oryginalne rzemiosło minionych wieków.

Więcej: Świetny pomysł na KAWALERKĘ w stylu retro: małe mieszkanie (30 m2) z antresolą >>>

Mieszkanie w stylu retro: kuchnia kaflowa na granicy

Pozbywając się ściany pomiędzy kuchnią a salonem, uzyskano ciekawy efekt stylistyczny. Znajdująca się bowiem pierwotnie w przestrzeni roboczej oryginalna kuchnia kaflowa znalazła się dosłownie w połowie drogi między kuchnią a salonem z jadalnią. Piękny drewniany stół, który po sąsiedzku z białymi kaflami kuchni znajduje się w jadalni, okalają współczesne krzesła, za to ubrane w kwieciste pokrowce.

Polecamy: Wnętrze w stylu retro: mieszkanie miłośników PRL-u >>>

Styl retro w kuchni

Kuchnia, w porównaniu z innymi pomieszczeniami, nosi w sobie najmniej cech stylu retro. Niemniej jest to podyktowane nie tyle niekonsekwencją w urządzaniu wnętrz w stylu retro, ile względami praktycznymi. Białe drewniane szafki są stylowo neutralne. Przeszklona witrynka eksponuje domową zastawę. Czynnikami wpływającymi na przywoływanie ducha retro w aranżacji kuchni są liczne drobiazgi: wiklinowe kosze na owoce, drewniane półeczki na przyprawy czy suszone zioła zawieszone powyżej blatu roboczego.

Zobacz również: Kuchnie w stylu retro: 15 aranżacji kuchni z klimatem >>>

Mieszkanie w stylu retro: stylowa sypialnia z gabinetem

Po wejściu pięknymi drewnianymi schodami na piętro znajdziemy się w przestrzeni sypialni. Aranżacja sypialni to eklektyczne połączenie tego, co oryginalnie stare z tym, co nowe, acz stylistycznie nawiązujące do epoki. I tak największą uwagę przykuwa łóżko ze stelażem przygotowanym na baldachim. Z sufitu zalotnie zwisają współczesne urodą lampki w postaci pękatych żarówek – na wskroś nowoczesne.

Urodą w stylu retro intrygują za to drewniane szafki nocne z marmurowym blatem – idealne do przechowywania wieczornej lektury czy ulubionych drobiazgów. Nieopodal okna sypialni znajdziemy popularny w XIX wieku model wieszaka na różne części garderoby, który po dziś dzień perfekcyjnie spełnia swoje funkcje.

W głębi sypialni, pod oknem, znajdujemy natomiast stylizowane biurko z przepięknie profilowanymi, rzeźbionymi nogami i uroczymi szufladkami. Mosiężne okucia dodają mu jeszcze większej estymy. Biurko, w zależności od potrzeb właścicieli, służy jako zaciszny gabinet bądź toaletka. Po przeciwnej stronie biurka znajduje się za to zupełnie współczesne (wręcz nowoczesne) wejście do łazienki, zorganizowane tuż za mlecznym szkłem drzwi łazienkowych.

Więcej: Aranżacja sypialni w stylu retro. Mała sypialnia: ciekawe pomysły >>>

Łazienka w stylu retro

W dolnej łazience, inspirowanej stylem retro, postawiono na silne zderzenie stylu retro i nowoczesności. Stąd misternie rzeźbiona barokizująca rama lustra i finezyjne kinkiety to twory z tworzywa sztucznego i metalu.

Za to już  kamienny blat umywalkowy, jak i sama umywalka, drewniane okładziny ścienne oraz tapeta to elementy jakby żywcem wyjęte z minionej epoki.

Łazienka na poddaszu (połączona z sypialnią), z racji swoich ograniczonych gabarytów, stanowi oczywisty wyjątek na tle innych pomieszczeń i urządzona została w stylu minimalistycznym. Akcentem przywołującym styl retro są jednakże odsłonięte belki konstrukcyjne oraz dobrana do nich, kolorystycznie i stylistycznie, zabudowa pod umywalką. Szary gres podłogowy i biel ścian łazienki znakomicie dobrano do jej gabarytów.

Musisz przeczytać: ŁAZIENKA RETRO: 10 pomysłów jak urządzić łazienkę z charakterem >>>

Mieszkanie w stylu retro - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak można urządzić swoje mieszkanie w stylu retro. Oto inspirujące galerie zdjęć, które są doskonałym źródłem pomysłów na aranżację każdego pomieszczenia.

Polecamy też: Mały salon w stylu retro: ładna biało-czarna aranżacja z soczystymi żółtymi akcentami >>>

Nasi Partnerzy polecają