Aranżacja wnętrz jest zaprojektowana jako komfortowa kawalerka. Właściciel nie znosi w aranżacji wnętrz ozdobników, obłości go rozpraszają, ostre kolory burzą harmonię wnętrza. Chciał, by aranżacja wnętrz była spokojna. A spokój odnajduje pośród czystych form, linii poprowadzonych pod kątem prostym i symetrycznie ustawionych sprzętów. Gdy kupił mieszkanie na ostatnim piętrze apartamentowca w centrum Poznania, postanowił więc zatrudnić architekta, który projektuje nowoczesne wnętrza z matematyczną precyzją – znajomi polecili mu pracownię Mikołaja Wierszyłłowskiego. Po kilku minutach rozmowy inwestor i architekci zawarli pakt minimalistów i przystąpili do opracowania projektu wnętrza.

Nowoczesne wnętrza: projekt wnętrz

- Właścicielowi zależało nie tylko na funkcjonalnej prostocie w aranżacji wnętrz, ale też na tym, żeby wnętrza były kolorystycznie i materiałowo jednolite: chciał osiągnąć efekt „kapsuły do mieszkania” – opowiada Mikołaj Wierszyłłowski, oprowadzając po apartamencie. – Był konkretny i przygotowany, na pierwsze spotkanie przyniósł kilka starannie wybranych projektów, głównie japońskich – dodaje architekt. Aranżacja wnętrz jest utrzymana w stylu japońskim. - W projekcie wnętrza mieszkania Jakuba były trzy pokoje, zamknięta kuchnia, korytarze. Na szczęście właściciel poprosił dewelopera, żeby nie wstawiał żadnych ścian, mieliśmy więc do dyspozycji pustą przestrzeń do aranżacji – mówi Mikołaj Wierszyłłowski. Mieszkanie ma regularny kształt wydłużonego prostokąta, dwa tarasy oraz fantastyczny widok na trzy strony świata – to jego plusy. Natomiast sporym wyzwaniem były dla architektów okna: liczne niewielkie otwory niepokojącym rytmem odwracały uwagę od tego, co na zewnątrz. – A powinno być odwrotnie! – mówi Mikołaj Wierszyłłowski. – W tej aranżacji nowoczesnego wnętrza aż się prosi o trzy, cztery ogromne okna, od podłogi do sufitu, które „wciągałyby” do środka zieleń i niebo. Cóż... staraliśmy się te okienka „powiązać” ze sobą, stawiając pod nimi niskie podłużne meble. Dzięki temu wnętrza są spójne. I tak w salonie są regały przechodzące w siedzisko oraz rozłożysta sofa, a w części kuchennej – zabudowa. Dodatkowo okna zostały przysłonięte wspólną szeroką roletą, która delikatnie rozprasza światło (do zaciemniania służą zewnętrzne rolety) - tłumaczy architekt.

Aranżacja wnętrz: funkcjonalny podział mieszkania

Okna okiełznane, czas na porządkowanie przestrzeni wnętrza mieszkania! Na jednym końcu prostokąta architekci umieścili dużą część dzienną, na drugim – niewielką sypialnię z wanną. Pomiędzy nimi stanął kubik z łazienką, garderobą, częścią gospodarczą, a od strony salonu – otwartą kuchnią. Kubik to ciekawy pomysł w aranżacji wnętrz. Można go obejść z dwóch stron, z każdej dostępne są wszystkie jego elementy. To nawiązanie do japońskich inspiracji ruchem człowieka we wnętrzu. Mikołaj Wierszyłłowski, zanim zaprojektował ciągi komunikacyjne we wnętrzu mieszkania, długo rozmawiał z właścicielem o jego stylu życia, przyzwyczajeniach, przeanalizował m.in. poranną aktywność, wieczorne nawyki, trasy, jakie pokonuje, gdy zaprasza gości. W każdym przypadku ruch miał być maksymalnie ekonomiczny (kosztować jak najmniej wysiłku, by dojść z punktu A do punktu B). – Poszczególne strefy też są ergonomiczne! W kuchni część sprzętów zamontowano w wyspie, część jest w zabudowie. Wystarczy obrót na pięcie i wszystko mam w zasięgu ręki! Szafki otwierają się po delikatnym dotknięciu, np. kolanem lub łokciem, gdy dłonie są zajęte – mówi Jakub.

Aranżacja wnętrz: kolor biały

Funkcjonalna aranżacja wnętrz sprawia, że wnętrza są maszyną do mieszkania, estetyczny „efekt kapsuły” osiągnięto, stosując jednolite materiały i kolorystykę we wnętrzu. – Chciałem mieć nawet białą podłogę, żeby nie odcinała się od ścian i wyposażenia. Ale bałem się, że żywica epoksydowa brzydko się zestarzeje, wytrze, zżółknie, a lubię sterylność w wystroju wnętrza. Poza tym białą podłogę ciągle trzeba sprzątać. Aranżacja wnętrza zamiast podłogi z żywicy, ma jasny klon – mówi właściciel. Większość sprzętów została zaprojektowana specjalnie do tego wnętrza: zabudowa kubika, szafki w łazience, wyspa kuchenna i stół w jadalni. – Nawet projekt łóżka powstał w naszej pracowni, bo nie można było znaleźć odpowiednio minimalistycznego modelu – mówi Mikołaj Wierszyłłowski. – W końcu kupiliśmy mebel polskiej firmy Notodo. Właściciel mieszka już dwa lata, jest bardzo zadowolony. Ale pakt minimalistów zostanie przypieczętowany dopiero tej wiosny po zagospodarowaniu tarasów. W stylu japońskim, oczywiście!