Aranżacja wnętrz: urządzamy jadalnię pasującą do nas! INSPIRACJE!

Jak urządzić jadalnię? O czym pamiętać planując aranżację jadalni? Kiedy najlepiej urządzać jadalnię? Czy stół i krzesła do jadalni powinny stanowić komplet? A co z oświetleniem? Zebraliśmy przydatne informacje, które ułatwią wam urządzanie jadalni!

Okrągły stół w stylu industrialnym
Jadalnia w stylu nowoczesnym
Modne lampy nad stołem w jadalni
Jadalnia przy wyspie kuchennej
Jadalnia w stylu skandynawskim

Udana aranżacja jadalni to wygodne miejsce rodzinne. Jadalnia jest miejscem szczególnym w każdym domu. To przy stole spotyka się rodzina chociaż raz dziennie. Tutaj omawiamy co się wydarzyło, jakie mamy plany na przyszłość. Szczęśliwcy, którzy mogą sobie pozwolić na ustawienie wygodnego stołu i zorganizowanie jadalni z prawdziwego zdarzenia na pewno nie żałują tej decyzji. Zwłaszcza, że przy stole w jadalni spędzamy czas nie tylko podczas posiłków, ale także dzieci odrabiają tutaj lekcje, a nam zdarza się usiąść z laptopem, by załatwić domowe rachunki. Podpowiadamy jak urządzić jadalnię, w zależności od miejsca którym dysponujemy w mieszkaniu. W galerii zdjęć: 18 inspiracji na aranżację jadalnię.

Kiedy najlepiej urządzać jadalnię?

To zależy. W salonie z kuchnią jadalnia zazwyczaj znajduje się na pograniczu tych dwóch pomieszczeń. Wtedy jadalnię powinniśmy urządzać w tym samym czasie co kuchnię z salonem. Dobrze bowiem, jeśli te trzy pomieszczenia łączy wspólny styl lub kolorystyka. Ale wtedy kiedy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, jadalnia zazwyczaj przynależy do salonu albo do kuchni.

Zobacz: jak oświetlenić stół >>>

Rzadko się zdarza, że jadalnia jest zupełnie osobnym bytem, chyba tylko w naprawdę dużych domach. Ale wtedy miejsce do codziennych wspólnych posiłków zazwyczaj znajduje się w kuchni. Jak urządzić jadalnię w takim przypadku? Aranżacja jadalni powinna nawiązywać stylistycznie do pomieszczenia, do którego przynależy. Nie oznacza to wcale, że w aranżacji jadalni wszystko musi być dokładnie w tym samym stylu albo z tej samej serii. W żadnym przypadku. Znacznie ciekawiej wygląda stary stół na tle nowoczesnej kuchni, lub odwrotnie. Dobrze jednak jeśli wtedy aranżację obu wnętrz łączą kolory. Wynika z tego, że jadalnię powinniśmy urządzać razem z pomieszczeniem do którego przynależy lub przynajmniej wtedy dokładnie ją zaplanować.

O czym pamiętać urządzając jadalnię?

Jak urządzić jadalnię bez błędów? Jadalnia powinna być pomieszczeniem wygodnym. Wielkość stołu i krzeseł powinna być dostosowana do wielkości wnętrza i ilości osób z niego korzystających. Ustawiając stół i krzesła w jadalni należy wziąć pod uwagę dodatkowe co najmniej 80 cm potrzebne do odsunięcia krzesła podczas siadania lub wstawania od stołu. Jeśli będzie mniej miejsca grozi to uszkodzeniem krzesła, sąsiednich mebli lub ściany (ta sama zasada dotyczy dywanu pod stołem – powinien być na tyle duży, by nie zaczepiać nogami odsuniętego krzesła o końcówki dywanu). Wymiarem, o którym także powinniśmy pamiętać urządzając jadalnię z prawdziwego zdarzenia, że dla jednej osoby potrzebujemy ok. 60 cm z długości stołu - nie będziemy się zderzać łokciami z sąsiadem i łatwiej będzie manewrować krzesłem.

Zobacz: różne wcielenia jednego mebla - stołu >>>

Następnym niezbędnym elementem jest oświetlenie stołu. Idealnym rozwiązaniem w aranżacji jadalni jest lampa umieszczona centralnie nad stołem – lub więcej niż jedna jeśli lampy są niewielkie, a stół długi. Ważne, by stół był oświetlony równomiernie. Lampa powinna emitować światło o ciepłej barwie – potrawy wyglądają naturalnie i smacznie. Jeśli w jadalni mamy stół rozkładany, możemy umieścić w suficie dodatkowy hak, na który można przewieszać lampę, lub zmontować lampę na ruchomym ramieniu – źródło światła podąża wtedy za stołem. W sąsiedztwie stołu w aranżacji jadalni, jeśli jest na to miejsce przydaje się także komoda lub pomocnik na zastawę stołową, szkło, obrusy i serwetki.

Aranżacja jadalni: stół okrągły czy prostokątny?

No właśnie to częste pytanie podczas urządzania jadalni: stół okrągły czy prostokątny (kwadratowy)? To zależy od wielkości jadalni. Okrągły stół jest zazwyczaj najbardziej wygodny, wszyscy przy nim są równi, jednak koło jako doskonała figura geometryczna ma największą powierzchnię – zajmuje zatem więcej miejsca niż stół prostokątny. Inna sprawa to podstawa stołu. Stół na jednej nodze będzie bardziej wygodny – wszystkim siedzącym przy nim jest tak samo wygodnie – nikt nie trafia na nogi stołowe. Obecnie nawet stoły prostokątne mogą być wyposażone w podstawę umieszczona pośrodku stołu – najczęściej są to stoły w stylu nowoczesnym.

Czy w aranżacji jadalni obowiązują zasady stylistyczne albo moda?

No właśnie czy aranżacja jadalni może być modna? Czy może powinna być klasyczna i uniwersalna? Reguły dotyczące urządzania jadalni są takie same jak w przypadku aranżacji innych wnętrz w mieszkaniu. Ale wystrój jadalni jest chyba najbardziej elastyczny.

Zobacz: wybieramy krzesła do stołu >>>

Jadalnia jako pomieszczenie najczęściej znajdujące się na styku kuchni i salonu może łączyć elementy wspólne dla nich. Ale jeśli kuchnia jest w stylu nowoczesnym, znakomicie w aranżacji wnętrz sprawdzi się w jadalni stary stół  drewniany, pamiętający naszych przodków lub stół w stylu industrialnym. Do starego stołu możemy dobrać nowoczesne krzesła. Możemy też zrobić odwrotnie. Nowoczesny stół w jadalni znakomicie wygląda z kolekcją krzeseł (wcale nie muszą to być klasyki designu)– każde może być inne. Ważne, by wtedy łączył je materiał z którego są wykonane lub kolor – warto by coś je jednak łączyło. Ostatnio bardzo modne stały się jadalnie w stylu industrialnym i retro. Takie aranżacje jadalni pasują do salonów i kuchni w stylu nowoczesnym – cały czas najbardziej popularnym w aranżacjach naszych domów i mieszkań.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Jakub Pajewski, BoConcept, Yassen Hristov, Mariusz Bykowski, Łukasz Zandecki, GREEN CANOE STUDIO, Materiały prasowe H&M HOME, materiały prasowe Duka, Rafał Poławski, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY