Aranżację wnętrz domu stanowią sprzeczności. „Surowość architektury została przełamana dekoracyjnością wynikającą z różnych faktur” mówi Anna Lorens z pracowni Lorens Architektura i Design –współautorka projektu wnętrz domu. To była wspólna decyzja architektów i właścicieli domu, że w aranżacji wnętrz nie będzie stałych i mocnych kolorów. Delikatne kolory wprowadzono tylko w formie tkanin i dodatków dekoracyjnych. Wnętrze domu, dzięki ogromnym oknom stapia się z ogrodem ułatwiając codzienne, niespieszne celebrowanie codzienności zapracowanym właścicielom domu. Otwarta przestrzeń  została dyskretnie i delikatnie podzielona, funkcje poszczególnych pomieszczeń są czytelne.

Więcej: ściana w kolorze różu pudrowego

 

Aranżacja salonu: wyrafinowana kolorystyka w surowej architekturze

Projekt salonu, tak jak innych wnętrz domu, teoretycznie stanowią sprzeczności. Znajdziemy tu elementy architektoniczne w postaci fragmentów betonowych sufitów, ogromne, niemal fabryczne okna, które architekci przełamali wyrafinowanymi, zgaszonymi kolorami, miękkimi fakturami i koronkami zamkniętymi w …gresie. Siłą tego projektu salonu są barwy, które szepczą a nie krzyczą. Pokryty płytkami ceramicznym projektu Patricii Urquioli kominek przypomina mebel – dawną meblościankę. Faktura płytek, jak wszystko w tym projekcie, nie może być oczywista i przypomina miękką i elegancką koronkę. Pas surowego betonu na suficie podkreśla parapety pod ogromnymi oknami, na których można siedzieć i podziwiać widoki lub spędzać czas z książką – jest nawet specjalna lampka! Surowość architektonicznych detali przełamują wyszukane tapicerowane meble i tkaniny. Znajdziemy to znane i lubiane klasyki designu. Kropką nad „i” aranżacji salonu jest starannie dobrane oświetlenie. Pod sufitem znalazły idealne dla siebie miejsce, wypełniające przestrzeń, żyrandole.

Zobacz: projektujemy oświetlenie w nowym mieszkaniu

Aranżacja kuchni: wyspa kuchenna centrum życia domowego

Aranżacja wnętrz przestrzeni dziennej domu, a więc i kuchni z jadalnią to gra odcieni ziemno – połyskliwych – mówi architekt Anna Lorens. Kolory będące tu na stałe wynikają z naturalnych odcieni materiałów użytych w aranżacji wnętrz. Charakterystycznym elementem jest betonowy sufit. Jedynym elementem przełamującym złamaną biel i szarość w kuchni jest fornir w ciepłym odcieniu brązu na frontach szafek wiszących i fragmencie blatu wyspy. Tak jak w salonie, w projekcie kuchni, na ścianie pomiędzy szafkami znajdziemy ceramiczne koronki – ulubiony motyw architektów – autorów projektu. Idealnie trafionym pomysłem w aranżacji kuchni okazała się wyspa kuchenna. To wokół niej kreci się rodzinne życie kuchenne. Niezwykle ważnym detalem w aranżacji kuchni i jadalni jest wyjątkowy projekt oświetlenia. Przestrzenne, ażurowe bryły lamp idealnie wypełniają wysoką przestrzeń. Jaka szkoda, że większość mieszkań i domów nie może sobie pozwolić na takie oświetlenie.

Więcej: wyspa kuchenna od podszewki

Projekt kuchni: LORENS Pracownia Architektury i Designu
camera

Beżowa kuchnia z naturalnych materiałów: fornir, miedź i koronki

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Projekt wnętrz: Anna i Marek Lorens, LORENS Architektura i Design Źrodło: Dobre Wnętrze 08/2015 Zdjęcia: Rafał Poławski

POLECANE ARTYKUŁY