Styl francuski w aranżacji wnętrz wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma nic wspólnego z modnym wciąż - zwłaszcza w dużych miastach – minimalizmem. Tak, w przypadku wszelkiej odmiany mebli ludwikowskich, powszechnie znanych „Ludwików", jak i w linii prowansalskiej, zwłaszcza w domach urządzanych na prowincji, można mówić o wspólnych cechach wyróżniających wnętrza francuskie. Co więc będzie wyróżniało styl francuski? Mamy dla Was miniprzewodnik po charakterystycznych elementach francuskich wnętrz.

Meble w stylu francuskim: ludwiki na piedestale

Meble w stylu francuskim, te z czasów Ludwika XV, funkcjonujące jako powszechne „Ludwiki", są lekkie, bardzo kobiece i wygodne. Nie ma tutaj większego znaczenia fakt, czy są to oryginały, czy też je udają. Ważne są ich linie. Styl francuski charakteryzuje się bowiem owalami, kołami, elipsami czy też klepsydrami. Okrągły stolik, wyoblona kanapa, a nawet eliptyczna wanna, są jego najlepszymi wyróżnikami. W meblach utrzymanych w stylu francuskim dominuje oczywiście drewno oraz oryginalna tkaninowa tapicerka. Sprzęty mają liczne zdobienia i rzeźbienia. Stoły, krzesła, komody fotele czy konsole wyposażone są w gięte nóżki. Styl francuski jest jednym z tych stylów, które z upodobaniem przyjmują wszelkie zdobienia, a także ornamenty roślinne. Sprzęty są niewielkie, a przez to dosyć lekkie (dosłownie i w przenośni), zwłaszcza „Ludwiki". Na meblach francuskich bywają dekoracje snycerskie w formie kwiatów i liści, pęków trzcin, a także aplikacje ze złoconego brązu.

Styl francuski: tekstylia

W przypadku tekstyliów spotykanych we wnętrzach urządzonych w stylu francuskim, trzeba mówić zarówno w kontekście obić, jak i zasłon czy dywanów. Wszelkie tkaniny muszą być oczywiście dobrej jakości. Jeśli chodzi o ich rodzaje, to tapicerowane sprzęty (sofy czy fotele), a nawet ściany (tapety) w aranżacji wnętrz w stylu francuskim obite są brokatami, aksamitami oraz żakardami. Podobnie „ubrane są" okna. Nawet tapety muszą być z materiału, bowiem tkaniny ocieplają wnętrza i dodają im miękkości. W stylu francuskim dominują wzory roślinne „ściągnięte" z herbarzy oraz z botanicznych albumów, ale są tu również bardzo charakterystyczne pionowe pasy. Uwaga! Istotne są dwa wspólne elementy – deseń oraz odcień. We Francji od lat produkowane są kretony drukowane w scenki rodzajowe (tzw. Toile de Jouy, chodzi o płótno z Jouy), adamaszki jedwabne, ręcznie tkane tapiserie, zwane też gobelinami od nazwiska francuskiej rodziny tkaczy i farbiarzy Gobelin. Wzory na tych tkaninach często projektowali wybitni artyści (np. znane tapiserie autorstwa rokokowego malarza François Bouchera).

Wnętrza francuskie i ich kolorystyka

Kolory w stylu francuskim są spokojne i delikatne, zwykle pastelowe. Należą do nich rozbielone beże, złamana biel oraz odcienie niebieskiego, szarości, różu czy fioletu. Ściany w aranżacji wnętrz w stylu francuskim pokrywają jasne tapety bądź boazeria w tym samym kolorze. Meble we wnętrzach francuskich zwykle są jasne, a nawet śnieżnobiałe, często zdobione złoceniami czy srebrzeniami. W odmianie tzw. prowansalskiej znajdziemy sporo tzw. przecierek, to znaczy „nierówno" pomalowanych sprzętów. Dotyczy to także drewnianej podłogi. To dodaje wnętrzom nie tylko stylu, ale również „patyny". Wytłumaczenie tego typu kolorystyki jest proste. Do XIX wieku, bowiem nie znano sztucznych barwników, a naturalne nie dawały odcieni nasyconych. Szmaragdowa zieleń, szkarłat czy błękit pojawiły się później. Styl paryski dodał potem smolistą czerń, jako barwę akcentów, podkreślających urodę mebli, tkanin czy lamp

Styl francuski ozdobiony, czyli detale i dekoracje wnętrz

Istotnym elementem wnętrz w stylu francuskim są m.in. okna (duże z delikatnymi szprosami) oraz odpowiednio dobrane drzwi z klamkami w złotym bądź brązowym kolorze. We francuskich wnętrzach ważne są „pałacowe detale", typu chwosty, karnisze, sznurowania, frędzle, a także poduszki, obszerne zagłówki oraz pikowania. W przypadku sprzętów w stylu prowansalskim mamy też do czynienia z metalowymi „kurniczymi" siatkami, wstawianymi w kuchennych kredensach, a także z tzw. przecierkami, gdy mowa o kolorach. Na malowanych komodach widoczne są postarzające spękania. Francuskie wnętrza zdobią sztukaterie, kolumny oraz podpory. Na stolikach czy konsolach znajdują się natomiast bibeloty typu zdjęcia w dekorowanych ramkach, świeczniki, lustra w ozdobnych ramach, porcelanowe figurki czy jednobarwne ornamentowane naczynia. Najbardziej typowe ornamenty, które z pewnością odnajdziemy w francuskich stylistykach, to liście nenufarów, lilie czy muszle. W stylu francuskim bardzo ważne jest światło, czyli lampy, lampki, lampiony... Trzeba dodać, że szkło jest wszechobecne w tego typu wnętrzach, także pod postacią kryształowych żyrandoli oraz wazonów i kloszy lamp.