Aranżacja wnętrz: o czym należy pamiętać urządzając jadalnię?

2016-08-03 17:01

O czym należy pamiętać podczas urządzania jadalni? Jak wybrać idealne krzesła i stół do jadalni, właściwie ulokować meble i dobrać dodatki? Podpowiadamy w kilku punktach jak bez błędów urządzić wymarzoną i rodzinną jadalnię!

Spis treści

  1. 1.    Kolory ścian w jadalni
  2. 2.    Podłoga w jadalni
  3. 3.    Oświetlenie w jadalni
  4. 4.    Okna w jadalni
  5. 5.    Stół do jadalni
  6. 6.    Krzesła w jadalni

Urządzanie jadalni często zostawiamy sobie na koniec, skupiają się w pierwszej kolejności na aranżacji kuchni i salonu. O czym należy pamiętać podczas urządzania jadalni? Abstrahując od naszych sympatii i upodobań względem określonych stylów w aranżacji wnętrz, warto rozważyć kilka punktów, wokół których skupiona jest aranżacja jadalni bez błędów. Oto kluczowe kwestie, o których musimy pamiętać urządzając idealną jadalnię.

1.    Kolory ścian w jadalni

Kolory ścian w jadalni w największej mierze determinują jej odbiór i charakter. Coraz silniejszą tendencją dekoracyjną  w aranżacji ścian jadalni jest malowanie ich na ciemne, wyraziste kolory (antracyt, grafit, butelkowa zieleń, granat). Warto zwrócić uwagę, że często podejmujemy gości popołudniami i wieczorem. Przy wieczornym oświetleniu jadalni ciemne ściany wnętrza niejako „znikają” w przestrzeni, czyniąc wnętrze optycznie większym i bardziej intrygującym. Alternatywą dla jednolicie ciemnych ścian w jadalni może być ściana wyłożona wzorzystą tapetą. Ona również skupi uwagę wokół stołu, silnie określając przestrzeń jadalni w mieszkaniu. Jasna i gładka kolorystyka ścian w jadalni domaga się oryginalnych i „temperamentnych” mebli oraz dekoracji.

2.    Podłoga w jadalni

Podłoga w jadalni to szalenie ważny aspekt. Jej uroda bowiem będzie często narażana na różne próby wytrzymałości. Pamiętajmy, że regularne wsuwanie i wysuwanie krzeseł oraz „machanie nogami” pod stołem również eksploatuje materiał naszej podłogi. Piękną i ponadczasową podłogą idealną do przestrzeni jadalni, jest z pewnością klasyczny drewniany parkiet w jodełkę, zabezpieczony trwałym lakierem. Taka podłoga nie boi się zalania, zachlapania i intensywnego użytkowania. Równie trwałym materiałem na podłogę w jadalni są wylewki epoksydowe bądź podłogi betonowe. Aby ocieplić ich surowy, loftowy charakter, można dobrać do nich (na zasadzie skrajności) wełniany dywan. Dywan w jadalni lepiej wybrać w intensywne wzory, dzięki nim ewentualne zabrudzenia i plamy (których nie unikniemy podejmując często gości) będą mniej widoczne.

3.    Oświetlenie w jadalni

Oświetlenie w jadalni oczywiście znajdować musi się bezpośrednio ponad stołem. W zależności od preferencji „klimatotwórczych”, do oświetlenia przestrzeni jadalni możemy wybrać jedną, spektakularną lampę wiszącą, rzucającą scentralizowane światło na blat stołu, bądź podłużną listwę montowaną sufitowo, wyposażoną w liczne punkty oświetlenia LED dające rozproszone i równomierne oświetlenie całej przestrzeni jadalnianej.

4.    Okna w jadalni

Aranżacja okien w jadalni ma więcej znaczeń, niż nam się może wydawać. Po pierwsze okna zapewniają dopływ dziennego światła, które pięknie buduje przestrzeń jadalni (np. w czasie wschodu i zachodu słońca). Po drugie umiejętnie zamontowane zasłony i firany potrafią optycznie podwyższyć przestrzeń jadalni (gdy karnisze zamontujemy tuż przy styku ściany z sufitem bądź ukryjemy je w przestrzeni podwieszanego sufitu).Innym aspektem wagi dekoracji okien w jadalni jest kwestia pochłaniania dźwięków przez mięsisty materiał zasłon. W jadalni, z uwagi na brak mebli tapicerowanych, możemy mieć wrażenie pogłosu bądź wyostrzenia dźwięków. Dzięki mięsistym materiałom zasłon dźwięki we wnętrzu staną się bardziej subtelne, a wrażenie przebywania w jadalni – przytulne.

5.    Stół do jadalni

Stół to oczywiście najważniejszy mebel w przestrzeni jadalni. Dlatego jego właściwemu wyborowi powinniśmy się przyjrzeć z należytą starannością. Jeśli często podejmujemy gości warto wybrać stół o blacie okrągłym bądź owalnym. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, gdy musimy ugościć niespodziewanie większą liczbę osób, zsunąć krzesła i dostawić nowe (nikt wówczas nie zajmuje nie lubianego miejsca „na rogu”). Nadal też większą popularnością cieszą się stoły drewniane niż np. ze szklanym blatem. Stoły drewniane nie tylko są trwałe i solidne, ale też w sposób przyjemny dla ucha tłumią odgłosy ruchu na stole: odstawiania talerzy i szklanek, zmian układu metalowych sztućców itp. Okrągłe a rozkładane stoły sprawdzają się także doskonale jako blaty codziennego użytkowania (przy mniejszej liczbie osób) jak i podczas organizacji świątecznej kolacji dla całej rodziny (po rozłożeniu i dostawieniu krzeseł).

6.    Krzesła w jadalni

Krzesła w jadalni to drugi najważniejszy czynnik aranżacji tej przestrzeni. Krzesła są też niezwykle wdzięcznymi nośnikami stylu. Szalenie modnym zabiegiem ostatnich sezonów jest wybór zróżnicowanych krzeseł, wokół silnego stylowo stołu (z surowego drewna, fornirowanego w stylu dwudziestolecia międzywojennego czy wręcz nowocześnie betonowego). Różnorodne dobieranie krzeseł do jadalni ma szereg plusów. Każdy z gości może wybrać to krzesło, na którym najwygodniej mu się siedzi. Różnorodna ich kolorystyka stanowić może główną dekorację monochromatycznego wnętrza jadalni. Zaś wybór różnorodnych modeli krzeseł uwolni nas od jarzma decyzji „w jakim stylu powinniśmy wybrać idealne krzesła do jadalni”. Coraz rzadziej spotykamy sytuację, w której stół i krzesła do salonu pochodzą z jednego „kompletu” Często wybieraną w naszych wnętrzach formą zakupu stołu i krzeseł do jadalni, jest wybór stołu jednej marki, i jednakowo wszystkich krzeseł innej marki. Dzięki temu zachowujemy pewien klasyczny porządek, z przemyconą nutką eklektyzmu we wnętrzu jadalni. Wybierając jednak jednolite krzesła warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze estetyczne upodobania, ale i ergonomię ich użytkowania. Krzesła bez poręczy są zdecydowanie bardziej elastyczne i pozwalają na wygodne z nich korzystanie osobom zarówno szczupłym jak i bardziej masywnym. Wysokość krzeseł również powinna być zoptymalizowana względem wybranego stołu tak, by móc jak najwygodniej z niego korzystać.

Lampa z metalowym kloszem nad stół
Autor: materiały prasowe Gubi SEMI kolekcja lamp wiszących marki GUBI, która łączy ostre, czyste linie i geometryczne kształty. Niepowtarzalny kształt klosza daje rozproszone światło, idealne do każdego pomieszczenia. Lampy dostępne są w trzech rozmiarach i różnych kolorach.
Nasi Partnerzy polecają