Aranżacja wnętrz: loft pary architektów ze starą cegłą na ścianie!

2015-05-25 19:29

Aranżacja wnętrz wielkomiejskiego loftu to stara, chropowata cegła na ścianie i kontrastowa błyszcząca posadzka z żywicy epoksydowej w kolorze białym. Definicja loftu to także przestrzeń. W pionie i poziomie. I światło, dużo światła. Wszystkie te warunki udało się spełnić właścicielom loftu, parze młodych architektów.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz: loft, czyli mieszkanie na otwartym planie
  2. Aranżacja salonu: wygodny salon strefowy
  3. Aranżacja sypialni: otwarta sypialnia z widokiem na salon

Aranżacja wnętrz wielkomiejskiego loftu na warszawskiej Saskiej Kępie, to otwarta przestrzeń w pionie i w poziomie, przeszklona część dachu, oryginalna i chropowata cegła na ścianie oraz błysk schodów i posadzki z żywicy epoksydowej w kolorze białym . Otwarcie przestrzeni wymogło na właścicielach – parze architektów Joannie Freudenreich Kubicek i Andreasie Kubicku z FJ Interior Design, ustawienie stalowych filarów zastępujących wyburzone ściany nośne. Konstrukcję stalową pomalowano w jedynie słusznym kolorze pasującym do loftu, czyli czarnym. Cegłę na ścianie własnoręcznie odstukiwała młoteczkiem właścicielka domu. Warto było bo na jej tle spektakularnie rzeźbiarsko wyglądają schody i kuchnia w kolorze białym. Kilka z wymienionych detali tworzących aranżację wnętrza nie jest zbyt praktycznych. Ale właściciele  – architekci zdawali sobie z tego sprawę, twierdząc, że to co ładne zazwyczaj nie jest praktyczne.

Aranżacja wnętrz: loft, czyli mieszkanie na otwartym planie

Właściciele domu – para młodych architektów, lubią otwarte przestrzenie. Takie jak w nowojorskich loftach. Dlatego we własnym domu otworzyli przestrzeń i w pionie i w poziomie. Było to możliwe ponieważ dom był prosty, wąski i wysoki, zwieńczony lekkim skosem, zbudowany z cegły. Kto jak kto, ale architekci dostrzegą potencjał w czymś, co dla innych wydaje się całkiem zwyczajne, nie dające szans na zmiany. Dom miał niewiele ścian nośnych, po prostu ideał. Taka koncepcja aranżacji wnętrz domu jest jednak odpowiednia dla ludzi, którzy do szczęścia potrzebują porządku. A para architektów taka właśnie jest…

Aranżacja salonu: wygodny salon strefowy

Otwierając przestrzeń  zarówno w pionie jak i poziomie architekci zmaksymalizowali przestrzeń i funkcjonalność domu. Dolny poziom to rozległy salon połączony z kuchnią w kolorze białym. Architekci często razem pracują, dlatego na antresoli nad kuchnią urządzili wygodną, wspólną pracownię. Jest tam dość miejsca dla obojga i tak potrzebna przestrzeń dla wzroku i wyobraźni. Na najwyższym poziomie zaaranżowano sypialnię, też otwartą na salon.  Salon tworzą tak naprawdę dwie przestrzenie. Obie wypoczynkowe. Jedna, typowa z wygodną, skórzaną sofą i regałem na podręczne rzeczy. Druga część aranżacji salonu to strefa kominkowa. Naprzeciwko bardzo nowoczesnego portalu kominka gazowego gospodarze ustawili dwa skórzane szezlongi, z których można podziwiać jednocześnie ogień w kominku, taras i …niebo, dzięki przeszklonemu dachowi. Szklany dach umożliwia podziwianie spektakularnych letnich burz i sylwestrowych fajerwerków. Utrzymanie przeszklenia w czystości nie jest łatwe, ale gospodarze doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Wiedzą, że często to co ładne jest kompletnie niepraktyczne. Centrum salonu wyznacza mebel telewizyjny. Obraca się wokół własnej osi tak, że jest widoczny z salonu i z kuchni. Biała kuchnia to kwintesencja minimalizmu przy dynamicznej formie. Spektakularny efekt udało się osiągnąć dzięki pięknej starej cegle na ścianie będącej idealnym tłem.

Aranżacja sypialni: otwarta sypialnia z widokiem na salon

Takie rozwiązania właściciele mieszkania podpatrzyli w nowojorskich loftach. Do sypialni wiodą błyszczące schody w kolorze białym. Nie bardzo praktyczne, ale ważniejsze jest, że są niewiarygodnie piękne. Z sypialni, po schodach młynarza, można wejść na podest pełniący funkcję niezwykle eleganckiego… pawlacza. Gospodarze lubią rozmach, dlatego łóżko mimo, że proste wygląda jak modernistyczna altanka. Prosty baldachim ogranicza optycznie przestrzeń i dodaje intymności. Sypialnia, tak jak reszta otwartej przestrzeni jest oczywiście czarno – biała. Nieoczekiwanym detalem w takiej przestrzeni loftu jest miękkie futro – luksusowo - dekadencka miękka narzuta. Sufitem jest przeszklona połać dachowa, łącząca się z elewacją salonu, płynnie przechodzacym w taras.

Nasi Partnerzy polecają