Aranżacja wnętrz: 8 błędów popełnianych podczas urządzania wnętrz

Urządzanie wnętrz to czynność opierająca się w ogromnej mierze na naszym guście i wyczuciu estetyki. Jednak nawet jeśli zostaliśmy obdarzeni szczególnym zmysłem estetycznym, może zdarzyć się, że popełnimy jeden z częstych błędów, który sprawi, że nawet najpiękniejsza aranżacja wnętrza jaką stworzyliśmy będzie „zgrzytać”. Oto zestawienie 8 częstych błędów popełnianych podczas urządzania wnętrz wraz ze sposobami na ich uniknięcie!

Salon w stylu klasycznym
Kuchnia w stylu eklektycznym
Otwarty salon z kuchnią i jadalnią
Obrazy w kuchni z jadalnią
Stylowa aranżacja salonu

Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś znaleźć się w mieszkaniu, które w teorii urządzone jest z gustem i wyczuciem estetyki, a jednak coś w aranżacji nie „gra”. Często zdarza się, że przyczyną jest jeden z 8 powszechnie popełnianych błędów aranżacji wnętrz. Sprawdź, jak ich uniknąć!

1. Zbyt wysoko powieszone obrazy

Jeśli obrazy czy grafiki w twoim mieszkaniu wiszą zaledwie kilkanaście centymetrów od sufitu, proporcje wnętrz mogą być zaburzone, poza tym nikt nie jest w stanie podziwiać ich bez zadzierania głowy do góry. Oprócz kilku pojedynczych przypadków (obrazy stojące na niskich sprzętach lub umieszczone nad wysokimi meblami, których gabaryty wymuszają wieszanie dzieł sztuki tuż pod sufitem), obrazy powinny być wieszane tak, by ich środek znajdował się dokładnie w odległości 145 centymetrów od posadzki.

2. Zbyt małe obrazy

Bardzo wiele osób analizuje wzornictwo i kolorystykę obrazów, gdy wybiera dzieła sztuki do swojego mieszkania, a nie bierze pod uwagę ich wymiarów. To błąd. 60-centymetrowy obraz nie będzie prezentował się efektownie nad dwumetrową sofą, a półtorametrowe dzieło sztuki nie wpasuje się dobrze w aranżację pokoju o niewielkim metrażu. By uniknąć tego błędu, dobieraj obrazy do swoich wnętrz tak, by ich rozmiar korespondował ze skalą danego pomieszczenia i znajdujących się w nim mebli.

3. Zbyt małe dywany

Zbyt mały dywan sprawia, że wnętrze wygląda niespójnie i... najzwyczajniej w świecie dziwnie. Najprostszym sposobem na uniknięcie tego błędu jest dokładne zmierzenie przetrzeni, którą chcesz ozdobić kobiercem (strefa wokół stolika kawowego w salonie czy łóżka w sypialni) i znalezienie dywanu, którego rozmiar jest jak najbliższy zanotowanym przez ciebie wymiarom.

4. Meble nieodpowiednio dobrane do wymiarów pomieszczenia

Niezwykle modne, masywne meble, które często oglądamy w katalogach czy sesjach fotograficznych doskonale prezentują się w wysokich na trzy i pół metra, nowoczesnych apartamentach i mieszkaniach w starych kamienicach. Jednak we wnętrzach o standardowej wysokości, mogą one wyglądać groteskowo. I odwrotnie – niewiekie, filigranowe meble zazwyczaj „giną” w przestronnych pomieszczeniach o ogromnym metrażu. By uniknąć tego efektu, dobieraj meble zgodnie z wymiarami oraz skalą twoich wnętrz i mierz, mierz, mierz!

5. Traktowanie lamp jak zwykłych akcesoriów

Lampy nie są tylko i wyłącznie akcesoriami, które dobieramy na koniec urządzania wnętrz. W istocie źródła światła są elementami, które kreują przestrzeń, a nieodpowiednio dobrane – sprawiają, że jest przygaszona i nieatrakcyjna. Rozplanowując oświetlenie w swoim mieszkaniu pamiętaj o tym, że każde pomieszczenie powinno być wyposażone przynajmniej w jedną dużą lampę wiszącą i dwie mniejsze o dowolnej formie (lampy stojące, lampki nocne, kinkiety).

6. Zwracanie uwagi na kolory, ale nie na tekstury

Większość z nas przykłada ogromną wagę do kolorystyki urządzanych przez nas pomieszczeń. I dobrze, jednak skupiając się na doborze kolorów, często zapominamy o teksturze. Efektem takiego podejścia są nudne, „płaskie” wnętrza. By temu zapobiec, pamiętaj o wprowadzeniu do aranżacji kilku elementów wyposażenia, które nadadzą pomieszczeniom zróżnicowaną teksturę – mebli z różnorodną teksturą, dywanów, pledów, zasłon, tapet czy roślin.

7. Urządzanie wnętrz tak, by wszystko do siebie pasowało

Urządzanie wnętrz tak, by wszystko do siebie pasowało (kolorystycznie, stylistycznie i tak dalej) może skutkować powstaniem ładnej, ale monotonnej i bezpłciowej aranżacji. Nawet jeśli nie jesteś szczególnym miłośnikiem wnętrz w stylu eklektycznym, postaraj się włączyć do wystroju swoich wnętrz choć jeden element przełamujący ich konwencję aranżacyjną.

8. Zapominanie, że meble są dla ludzi

Zapominanie, że meble są dla ludzi i tworzenie z nich kompozycji dopasowanych tylko i wyłącznie do wymiarów, kształtu i stylu pomieszczenia to bardzo częsty błąd. Meble powinny być zaaranżowane w pierwszej kolejności tak, by ich układ był jak najbardziej komfortowy i sprzyjający kontaktom międzyludzkim. Dopiero później sprawdzamy, czy dobrze wpisują się one we wnętrze i ewentualnie wprowadzamy drobne poprawki w ich ustawieniu.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Radosław Wojnar, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Yassen Hristov, Małgorzata Góra

POLECANE ARTYKUŁY