Pikowany zagłówek łóżka czy ludwikowskie meble, które dumnie „noszą" stylowe pikowania. Pikowana ława czy tapicerowana ściana, której uroku dodają symetryczne „przebicia" estetycznymi pinezkami czy guzikami. Pikowanie, które bywa utożsamiane z królewskimi wnętrzami rezydencji czy antycznymi aranżacjami, coraz częściej wchodzi na salony – i nie tylko – w stylu nowoczesnym.

Pikowanie w aranżacji wnętrz

Pikowany zagłówek łóżka to już klasyka. Motyw ten wzbogaci i wizualnie odmienni najprostsze w wyrazie łóżko, nadając całości wyjątkowego stylu i charakteru. Pikowany zagłówek „pociągnięty" na całą wysokość wnętrza, w wyraźny sposób zaznaczy najważniejszą strefę we wnętrzu. Jednak „w pikowaniu" bezapelacyjnie zwyciężają tapicerowane meble. Ten sposób zdobienia tapicerki, w naturalny sposób podkreśla formę mebla, nadając jej ostatecznemu wyrazowi wyjątkowego sznytu. Motyw ten, choć kojarzy się głównie z elegancją i klasyką, z upodobaniem zadamawia się także w przestrzeniach nowoczesnych.

Zdobienie mebli tapicerowanych: pikowanie

Pikowanie to jedna z metod zdobienia mebli tapicerowanych, która może pochwalić się długą tradycją. W przypadku pikowania mebli, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju tkaniny obiciowej. Pamiętajmy, że po charakterystycznym przeszyciu, nie wszystkie materiały zaprezentują się dobrze. W przypadku niektórych tkanin, pikowanie jest wręcz niemożliwe.

Sprawdź też: pikowany zagłówek do sypialni ZRÓB TO SAM

Najlepiej natomiast sprawdzą się welury, aksamity i miękkie szenile, czyli tkaniny miękkie i elastyczne. Do pikowania mebli najczęściej stosuje się zwyczajne guziki, estetyczne pinezki, czy designerskie kryształki. Akcentów tych unika się jednak w pikowaniu siedzisk, ponieważ zdecydowanie zmniejszyłyby one komfort siedzenia. Motyw pikowania najlepiej zaprezentuje się na gładkich tkaninach, pozbawionych wzorów i deseni.