Stylowy salon powinien być zaaranżowany w jednym konkretnym stylu, by ze stylowego nie stał się eklektycznym. Zależy jaki efekt chcemy osiągnąć. Styl naszego salonu może stworzyć tylko kilka konkretnych mebli – wersja dla minimalistów w nowoczesnych apartamentach i dla tych, którzy dopiero poznają tajniki stylu. Miłośnicy aranżacji  stylowych salonów posiadają wszystkie meble, czyli sofy, fotele, biblioteki czy stoły  stylowe, uzupełnione tapetami i dywanami w klasyczne wzory, draperiami dekorującymi okna i oczywiście  klasyczne w formie lampy. Dobrze jest pamiętać, że stylowy salon, to nie zbieranina najróżniejszych starych czy stylizowanych mebli. Lepiej gdy jest ich kilka, a wnętrze wykończone jest stylowymi, nostalgicznymi dodatkami, gdyż to one to budują nastrój.

Elementy stylowego salonu: w wersji klasycznej

Podstawowym elementem stylowego salonu są miękkie, obite przyjemnymi tkaninami sofy i fotele, przeważnie na drewnianych nóżkach. Tkaniny mogą być gładkie, w kwiaty lub pasy – zależy to od stylu, którego jesteśmy wielbicielami. Innym ważnym elementem stylowego salonu, zapewniającym przytulność jest kominek. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Rozwiązaniem jest zamontowanie stylowego portalu z marmuru lub drewna, w którym ustawiamy świece lub ładnie układamy drewno. Następnym, równie ważnym elementem stylowego salonu są dekoracyjne zasłony w oknach, ozdobnie podpięte pasami lub chwostami. Przytulności stylowemu salonowi dodadzą również tapety i dywany  w klasyczne wzory oraz oświetlenie – żyrandole ze szklanymi kloszami lub abażurkami z tkaniny. Kolory kojarzące się ze stylowym salonem, to ciepłe brązy, odcienie miodowe, zielenie, czasem błękity i czerwień. Stylowa stylistyka salonu szczególnie dobrze wpisuje się we wnętrza ze skosami.

Elementy stylowego salonu: w wersji nowoczesnej

Stylowy salon możemy zaaranżować również w wersji nowoczesnej. Jeśli mieszkamy w bloku lub nowoczesnym apartamentowcu, a jesteśmy wielbicielami stylu klasycznego i nie chcemy z niego rezygnować, stylowy salon powinien być zaaranżowany bardzo lekko. Klasyczny nastrój stworzy na przykład stylowy stolik kawowy, komoda czy witryna. Sofa może być bardziej nowoczesna, bez drewnianych elementów. Zamiast dywanu w klasyczny wzór, na parkiecie można położyć modną obecnie skórę cielęcą. Rezygnujemy z ciężkich dekoracyjnych zasłon w oknach. Do tego nowoczesne ale klasyczne w formie grzejniki żeberkowe, dyskretne oświetlenie i stylowy salon w apartamencie gotowy. Tak lekko urządzony stylowy salon dobrze będzie się komponował z nowoczesną kuchnią.

Podsumowując dwie wersje aranżacji stylowego salonu, na pewno sprawdzą się stylowe grzejniki żeberkowe, sztukaterie podsufitowe – w wersji klasycznej bogatsze w formie, w nowoczesnej proste, wyższe niż zazwyczaj listwy przypodłogowe, stylowe, ciężkie, złote ramy na ścianach  i oczywiście kominki.