Aranżacja salonu: ustawienie kanapy w pokoju dziennym

Funkcjonalna aranżacja pokoju dziennego w dużej mierze uzależniona jest od rozmieszczenia poszczególnych mebli. Ustawienie kanapy w pokoju dziennym zależy od wielkości pomieszczenia, rozmiarów mebla oraz Twoich potrzeb i preferencji. Jakie rozwiązanie jest najwygodniejsze i najbardziej efektowne? Podpowiadamy, gdzie ustawić sofę w salonie!

Szara sofa w salonie
Szara sofa do salonu: szare meble tapicerowane
Szara sofa do salonu: szare meble tapicerowane
Szara sofa w salonie
Szara sofa do salonu: szare meble tapicerowane

Sofę możemy postawić, gdzie tylko zechcemy, pod warunkiem, że mebel się w tym miejscu zmieści. Jeśli mamy do dyspozycji małą przestrzeń, wybierzmy tak zwaną „dwójkę” – kanapę, która ma 150-170 cm. Sofa może występować w towarzystwie dopasowanych foteli lub w charakterze solistki. Może stanąć pod oknem, przy ścianie lub pod schodami, w centrum pomieszczenia, wzdłuż i w poprzek – wszystko zależy od twojej fantazji! Pamiętaj tylko, że mebel ten nie lubi traktów komunikacyjnych, bo nie gwarantują one zaciszności, a sofa służy przecież głównie do wypoczynku.

Ustawienie kanapy w salonie: w centrum uwagi

Ustawienie kanapy bardziej lub mniej centralnie, w pewnej odległości od ścian, jest korzystne zarówno dla estetyki wnętrza, jak i dla komunikacji. Łatwy dostęp do wszystkich siedzisk zgromadzonych w strefie relaksu wokół stołu czy stolika kawowego decyduje o komforcie i praktyczności tego miejsca. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, sofę warto ulokować na środku pokoju dziennego, by oddzielić część wypoczynkową od jadalni, aneksu kuchennego czy kącika do pracy. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy salon jest dość długi. Stawiając kanapę w poprzek, skrócisz optycznie pomieszczenie. Przy zaplecku, czyli najmniej estetycznym fragmencie sofy postawić możesz lekką półkę czy konsolkę, a przy krótszych bokach kanapy – niskie stoliki. Jeśli chcesz, by mebel ten występował „solo”, obij go piękną, wyrazistą tkaniną lub materiałem w intensywnym kolorze. Kanapę ulokować możesz także przy znajdujących się w salonie schodach na antresolę czy wyższe piętro – będzie ona spełniała rolę parawanu, oddzielającego te dwie strefy.

Salon łączony z kuchnią
camera

Modna szara sofa: piękne, salonowe aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Ustawienie kanapy w salonie: ściana lub okno za plecami

Stawianie kanapy przy ścianie lub pod oknem mamy we krwi. To oczywiste rozwiązanie, które zwykle się sprawdza, szczególnie w małych salonach, bo pozwala pozostawić wolne miejsce na środku pomieszczenia. Jednak nie ma na to reguły – wszystko zależy od kształtu i wielkości pokoju dziennego. Jeśli twój salon jest długi i wąski, zamknięcie jego perspektywy sofą sprawi, że pokój wyda się bardziej proporcjonalny. Pojedyncza kanapa ustawiona frontem do odbiornika telewizyjnego umożliwia wygodne oglądanie telewizji, ale już do rozmowy przy kawie się nie nadaje. Co innego dwie sofy naprzeciwko siebie – to idealna kombinacja dla miłośników salonowego życia. Stawiając w rogu pomieszczenia kanapę narożną (lub dwa meble stykające się pod kątem 90°) stworzysz w swoim pokoju dziennym ciche, bardziej intymne miejsce do wypoczynku.

Niebieska sofa
camera

Ciemna sofa w salonie: elegancka i modna

LISTA ZAKUPÓW

Łososiowa sofa
camera

Kolorowa sofa w salonie: sposób na modny salon

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: materiały prasowe, Rafał Lipski, Mariusz Bykowski, Radosław Wojnar, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY