Aranżacja salonu: urządzamy mały salon w kolorach neutralnych. INSPIRACJE!

Mały salon oraz styl skandynawski to dobrana para. Lekkie meble i kolory neutralne na pewno pomogą w aranżacji małego salonu. Urządzając mały salon warto trzymać się kilku prostych zasad, jednak odrobina szaleństwa jeszcze nikomu nie zaszkodziła!

Mały salon z kuchnią
Mały salon na poddaszu
Mały salon w przestrzeni dziennej mieszkania w kamienicy
Drabina z półkami do małego salonu
Mały salon  w kolorze białym

Mały salon często traktujemy jako wyzwanie. Wcale nie musi tak być. Aranżacja małego salonu też może być przyjemnością. Jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad, mały salon będzie przestrzenią ładną i funkcjonalną. Dobrym pomysłem jest aranżacja małego salonu w modnym stylu skandynawskim – czyli jasne kolory neutralne z odrobiną czerni oraz proste, lekkie i funkcjonalne meble.  Pamiętajmy też o stworzeniu punktu centralnego, który skupi uwagę.

Aranżacja salonu: wybieramy meble do małego salonu

Najważniejsze żeby meble do małego salonu były proporcjonalnej wielkości i lekkie. Tak jak w stylu skandynawskim. Wielkość mebli ma fundamentalne znaczenie, ponieważ oprócz spełniania swoich funkcji powinny jeszcze pozwolić na w miarę swobodną komunikację w małym salonie. Musimy zachować niezbędny dostęp do okna i do balkonu, także droga do kuchni powinna być swobodna – czasem zdarza się, że niesiemy coś gorącego lub ciężkiego. Meble do małego salonu szczególnie te pomocnicze, powinny być także na tyle lekkie, żeby łatwo można było je przestawiać. Często lepiej sprawdzą się dwa mniejsze stoliki kawowe, niż jeden duży. Mniejsze mogą stać obok siebie lub po dwóch stronach sofy – w zależności od sytuacji. Jeśli w małym salonie zmieści się fotel jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Wybierajmy wtedy obrotowy, na jednej nodze – wtedy z tego samego miejsca można oglądać film w tv lub po odwróceniu się rozmawiać z osobami siedzącymi na sofie.

Wiecej: ściany w kolorach neutralnych

Aranżacja salonu: czy są najlepsze kolory do małego salonu?

Do małych przestrzeni zazwyczaj wybieramy jasne kolory neutralne i off whity. Mają zdolność optycznego powiększania przestrzeni, a jasne meble wydaja się mniejsze i lżejsze niż takie same ale ciemne. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy wybierając do małego salonu chłodne odcienie jasnych kolorów neutralnych. Ściany w kolorze chłodnej szarości lub błękitne wydają się być dalej od siebie niż są w rzeczywistości. Ale, jak od każdej reguły są wyjątki. Czasem duża ciemna powierzchnia, na przykład cała czarna ściana daje wrażenie głębi i też optycznie powiększa przestrzeń. Czasem warto zrobić eksperyment w małym salonie. Nie zapominajmy też o połyskliwych powierzchniach. Meble lakierowane na wysoki połysk odbijają światło dzięki czemu wydaja się mniejsze. Dlatego też w małym salonie sprawdzi się posadzka na wysoki połysk i duże lustra.

Zobacz: ściany z luster w kawalerce

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Łukasz Zandecki, materiały prasowe, Rita Lorenc, Konrad Kalbarczyk, Tomasz Bardadin, Le Pukka materiały prasowe, Mariusz Bykowski, Anna Orłowska, Monika Lewandowska, Mateusz Lipiński

POLECANE ARTYKUŁY