Aranżacja salonu: (s)pokój dzienny, czyli biele i beże w salonie

2014-10-15 17:09

Spotkania z przyjaciółmi, zabawy z dziećmi, oglądanie telewizji, czytanie – pokój dzienny służy do wypoczynku, a często zdarza się, że w jego aranżacji tak dużo się dzieje. Dajmy mu więc jasną oprawę – opartą na beżowych i białych meblach oraz szarościach – a we wnętrzu otwartym dla wszystkich każdy będzie się dobrze czuł. Sprawdź galerię przykładowych aranżacji salonu z jasnym, stonowanym kolorem ścian i mebli.

Całkowicie biały pokój dzienny? A może przytulne połączenie bieli z beżem? Czy raczej jasne, ciepłe barwy przełamane zimnym kolorem w pastelowym odcieniu? Opcji jest mnóstwo!

Stonowany pokój dzienny: przytulnie, monochromatycznie lub z kroplą koloru

Biel i piaskowe beże nie bez powodu wybierane są przez nas jako najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna baza aranżacji salonu. Pierwszy z tych kolorów (i jego odcienie – od szarości gołębich po bliskie écru) pozwala optycznie powiększyć pokój dzienny i wprowadzić do niego świeżość. Beże przydają pomieszczeniom ciepła. Urządzone nimi wnętrze jest aranżacyjnie bezpieczne. Beż jest więc doskonałym kolorem dla niezdecydowanych albo nieufających swojemu gustowi. A gdyby tak pokusić się o utrzymanie salonu w całkowicie monochromatycznej tonacji, na przykład samej bieli? Wnętrze zyska niebywałej lekkości i elegancji. Ale uwaga! – monochromatyczność wymaga dyscypliny – nawet jeden dodatek w innym kolorze będzie bardzo przyciągał wzrok. By pokój w jasnej palecie nie stał się nudny, elementy wyposażenia dobieraj na zasadzie kontrastu, na przykład lampy ze zwiewnymi abażurami ustaw w towarzystwie masywnej kanapy. Jeżeli twoje obawy budzi praktyczna strona skąpanego w jasnych odcieniach wnętrza, wybierz meble z łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Białe meble o gładkiej powierzchni (na przykład laminowany lub lakierowany MDF) i prostej linii znajdziesz w większości popularnych sklepów. Kupując meble pokryte tkaniną, zwróć uwagę na to, czy można ją zdjąć i uprać. Materiał może być też trudno brudzący (na przykład alcantara lub materiał zabezpieczony warstwą teflonu). Lubisz świeże, spokojne wnętrza, ale idea monochromatyczności jest dla ciebie zbyt odważna lub monotonna? Połącz ciepłe beże i biel z innym chłodnym odcieniem, na przykład miętowym lub błękitnym kolorem ścian. Razem stworzą one naturalne i tchnące spokojem, ale nie bezbarwne wnętrze.