Aranżacja salonu: przepis na minimalistyczny pokój dzienny

Pragniesz, by aranżacja twojego salonu była kwintesencją gustownego minimalizmu, ale obawiasz się, że nie będziesz w stanie samodzielnie urządzić tego typu wnętrza? Nic straconego! Oto 4 podstawowe zasady, które razem tworzą prosty przepis na udaną aranżację pokoju dziennego w stylu minimalistycznym.

Minimalistyczny pokój dzienny
Minimalistyczny pokój dzienny
Minimalistyczny pokój dzienny
Minimalistyczny pokój dzienny
Minimalistyczny pokój dzienny

Styl minimalistyczny to przede wszystkim prostota i umiar. Brzmi banalnie? Być może, ale wbrew pozorom stworzenie tchnącej minimalizmem, a zarazem efektownej i osobistej w charakterze aranżacji wnętrza wcale nie jest takie proste. Oto 4 sekrety tworzenia wnętrz tego typu, dzięki którym na pewno nie popełnisz błędu podczas urządzania swojego salonu!

1. Równowaga i odpowiednie proporcje we wnętrzu

Pomieszczenie urządzone w minimalistycznym stylu z założenia nie powinno być za bardzo wypełnione meblami i różnego rodzaju sprzętami, a w przejrzystym wnętrzu z niewielką ilością elementów wyposażenia szczególnie widoczne są jakiekolwiek dysonanse w harmonii, równowadze oraz proporcjach aranżacji. Musimy więc zadbać o to, by umeblowanie naszego pokoju dziennego było proporcjonalne, co oznacza, że wybieramy meble podobnej wysokości, w miarę możliwości spójne gabarytowo. Nic nie powinno wydawać się zbyt duże ani zbyt małe, szalenie wysokie czy groteskowo niskie. Jeśli chcesz z premedytacją zaburzyć proporcje w umeblowaniu, postaw na coś naprawdę wielkiego lub zupełnie mikrego, co podkreśli celowość twojego działania. Ponadto, zwróćmy uwagę na to, by zagospodarowanie wszystkich części pomieszczenia było jak najbardziej zrównoważone. Przykładowo, w salonie, w którym pod jedną ścianą ustawiono wszystkie meble, a na drugiej powieszono samotny telewizor, balans aranżacyjny jest zaburzony. Jedna strona pokoju w stylu minimalistycznym nie może być dużo „cięższa” niż druga. Meble do tego typu wnętrza nie muszą być „na jedno kopyto”, co nie zmienia faktu, że muszą ze sobą korespondować.

2. Postaw na jakość

Jeśli pragniesz stworzyć tchnącą minimalizmem przestrzeń, nie musisz inwestować w zbyt wiele mebli i innych elementów wyposażenia, co nie oznacza jednak, że warto oszczędzać na urządzaniu tego typu wnętrza. Przecież skoro kupujesz ograniczoną ilość sprzętów, możesz przeznaczyć na każdy z nich nieco więcej środków. Nie pożałujesz – w minimalistycznym wnętrzu o niebo lepiej prezentują się porządnie wykonane meble i dodatki ze szlachetnych materiałów niż okazyjnie kupione sprzęty kiepskiej jakości. Ponadto spróbuj włączyć do aranżacji swojego salonu choć jeden wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju mebel, który doda twojemu surowemu wnętrzu osobistego charakteru.

3. Diabeł tkwi w szczegółach

Obecność drobnych detali, akcentów i dodatków dekoracyjnych w minimalistycznym wnętrzu jest niezwykle ważna. To właśnie one przełamują chłód tego typu aranżacji, sprawiając, że niezwykle proste wnętrze jest jednocześnie swojskie i przyjazne mieszkańcom. Nie muszą być to wybijające się na pierwszy plan, krzykliwe elementy. Wystarczy kilka subtelnych, ale urozmaicających (kolorem, materiałem, fakturem, formą) wnętrze dodatków, dzięki którym pomieszczenie nabierze głębi i treściwości, nie sprawiając wrażenia zagraconego.

4. Stonowana, naturalna kolorystyka

By urządzone zgodnie z zasadami prostoty i umiaru wnętrze było spójne, powinniśmy trzymać się dość ograniczonej palety kolorystycznej. Intensywne barwy zostawmy sobie na etap, w którym będziemy dopełniać nasz pokój dzienny dodatkami. Tworząc bazę z mebli, ścian i podłóg, postawmy raczej na stonowaną, w miarę naturalną kolorystykę. Zróbmy to bez względu na to, czy preferujemy ciemne barwy (czerń, przydymione odcienie szarości) czy jasne kolory (biel, beż). Jedne i drugie będą wyglądać doskonale!

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Rita Lorenc, Łukasz Kozyra, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY