Aranżacja salonu: nowoczesny pokój dzienny o wielu twarzach!

Nowoczesny pokój dzienny to przestrzeń wielofunkcyjna. Projekt wnętrz powinien zapewnić miejsce dla każdego domownika. Pokój dzienny to miejsce wspólnej aktywności całej rodziny na co dzień i od święta, także z gośćmi, małymi i dużymi. Czasem też aranżacja salonu powinna zapewnić miejsce do okazjonalnej pracy. Pokazujemy 12 nowoczesnych i ciekawych aranżacji pokoju dziennego.

Wygodny i rodzinny pokój dzienny z antresolą
Wygodny pokój dzienny dla rodziny
Nowoczesny pokój dzienny z cegłą na ścianie
Kilka funkcji nowoczesnego pokoju dziennego
Wielofunkcyjny pokój dzienny w stylu eklektycznym

Nowoczesny pokój dzienny łączy w sobie kilka funkcji. Jak sama nazwa wskazuje, w pokoju dziennym domownicy mogą spędzać czas, realizować pasje, odpoczywać albo spędzać czas ze znajomymi. Pokój dzienny powinien więc być zorganizowany wygodnie, tak by każdy miał tam swoje miejsce i by łatwo było utrzymać w nim porządek. Powinna się w nim znaleźć wygodna sofa (jeśli jest taka potrzeba to z funkcją spania), z miejscem dla każdego domownika, stolik kawowy, półki na książki i drobiazgi oraz nowoczesny sprzęt RTV. Czasem w pokoju dziennym ustawiamy instrument muzyczny. No i jeszcze jedna ważna sprawa. Robiąc projekt wnętrza pokoju dziennego warto pamiętać o miejscu na… choinkę. Jeśli pokój dzienny jest wielofunkcyjny to stawiamy w nim również stół jadalniany.

Nowoczesny pokój dzienny przestrzenią wielofunkcyjną

Nowoczesny pokój dzienny to już cała przestrzeń. Łączy w sobie dotychczas trzy osobne pomieszczenia, czyli salon, kuchnię i jadalnię. Współczesny tryb życia narzuca nam wiele dodatkowych aktynowości poza pracą zawodową i szkołą.  Dlatego po powrocie do domu chociaż przez chwilę wszyscy domownicy chcą pobyć ze sobą, nacieszyć się swoją obecnością, poopowiadać  o swoim dniu. Dzieci po powrocie ze szkoły lubią odrabiać lekcje przy stole jadalnianym zamiast siedzieć odseparowane w swoim pokoju. Mamie też jest łatwiej dopilnować pociechy, zwłaszcza te młodsze, mając je w zasięgu wzroku, przygotowując posiłek dla wszystkich. Dlatego by pokój dzienny spełniał swoje wszystkie funkcje powinien być podzielony w ramach możliwości na strefy: odpoczynku, jadalnianą, rozrywki i czasem pracy. Strefa jadalniana obejmuje wygodny stół, zazwyczaj w pobliżu kuchni, przy którym znajdzie się miejsce dla każdego z domowników. Dobrze jeśli przy stole są dodatkowe miejsca, z których mogą skorzystać odwiedzający nasze dzieci koledzy. Strefy rozrywki i wypoczynku to zazwyczaj przenikające się przestrzenie. Ich miejscem wspólnym jest wygodna sofa ze stolikiem kawowym. Można tam wygodnie usiąść, podwinąć nogi, przykryć się miękkim pledem i poczytać książkę, obejrzeć film. Można też spędzić czas grając wspólnie na play station lub w stylu retro – w grę planszową. Jeśli miejsce w pokoju dziennym na to pozwoli warto wykorzystać wszelkie zakamarki na wstawienie wygodnego fotela lub szezlonga. Idealnie gdy takie miejsce będzie z dala od telewizora.  

Pokój dzienny jako przestrzeń wypoczynkowo – reprezentacyjna

Ostatnio rzadko się zdarza projekt wnętrz z wydzielonym pokojem dziennym - pełniącym tylko rolę salonu, w pierwotnym znaczeniu. Dzieje się tak ze względu na szybki tryb życia i rodziców i dzieci, a także zwyczajnie, ze względu na brak miejsca. Zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagą złota. Osobne pokoje dzienne uwzględniamy w projektach wnętrz  w dużych domach wolnostojących, które rządzą się odrębnymi prawami. W dużym domu kuchnia jest zawsze osobnym pomieszczeniem, z którego nie wydobywają się odgłosy i zapachy kuchenne do reszty wnętrz, jadalnia jest usytuowana pomiędzy kuchnią i salonem. Wtedy pokój dzienny rzeczywiście spełnia swoją funkcję wypoczynkowo – rozrywkowo - reprezentacyjną. Znajdziemy tam wygodne sofy, fotele i z uwagą rozmieszczony sprzęt RTV z uwzględnieniem kina domowego.

Nowoczesny pokój dzienny: przyjazna kolorystyka i wygodne wyposażenie

Pokój dzienny, jak nazwa wskazuje powinien umożliwiać i wypoczynek i rozrywkę. Dlatego w projekcie wnętrz nowoczesnego pokoju dziennego zawsze znajduje się wygodna sofa, często narożna, czasem dwie mniejsze ustawione równolegle lub pod katem prostym, dodatkowe fotele lub szezlong i mniejsze siedziska, jak modne ostatnio pufy. Przy sofie przydaje się niski stolik kawowy, na który można odłożyć książkę, piloty do sprzętu RTV, odstawić filiżankę z kawą. Przy stoliku kawowym można również pograć w karty lub grę planszową. Jeśli sofa jest wyjątkowo rozłożysta zamiast jednego stolika możemy postawić dwa lub trzy mniejsze, które da się przestawiać w miarę potrzeby. W nowoczesnym salonie zazwyczaj znajdziemy też domowe centrum rozrywki czyli duży telewizor z dekoderami i odtwarzaczami. Miłośnicy kina montują często w pokoju dziennym projektor i rozkładany ekran (nieużywany wisi zwinięty prawie niewidoczny pod sufitem). Pokój dzienny jest też idealnym miejscem dla domowej biblioteki. Wygodne, płytkie  półki nie zajmują wiele z cennej powierzchni salonu. Wystarczy kawałek ściany. Idealnie jeśli obok półek uda się ustawić fotel lub szezlong. Strefa jadalniana z wygodnym stołem dla wszystkich domowników najczęściej znajduje się w naturalnym dla siebie miejscu czyli pomiędzy kuchnią a sofą. Innym dobrym miejscem dla stołu jest strefa przed dużym oknem z pięknym widokiem.  Jeśli w mieszkaniu brak miejsca na osobny gabinet wtedy dobrze jest wydzielić w pokoju dziennym dodatkowe miejsce z małym biurkiem, na którym można postawić komputer i rozłożyć dokumenty. Kolorystyka nowoczesnego pokoju dziennego jest zazwyczaj stonowana. Stanowi tło dla wszystkich rzeczy, mebli i ludzi. Idealnie sprawdzają się szarości i beże. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia warto zastosować farbę zmywalną lub położyć winylową tapetę, którą w razie potrzeby można przetrzeć wilgotną gąbką.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk, Mariusz Bykowski, Radosław Wojnar, Łukasz Kozyra, Marcin Czechowicz, Mariusz Purta

POLECANE ARTYKUŁY