Dobre umeblowanie salonu to dość trudne zadanie. Gdzie postawić meble w salonie, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń wnętrza? W aranżacji salonu, w którym jest dużo miejsca zestaw wypoczynkowy może stanąć pośrodku. Wymaga to sporo miejsca i odpowiedniego kształtu pomieszczenia – najlepiej zbliżonego do kwadratu. Centralnie usytuowane meble w salonie - kanapy i fotele potrzebują przestrzeni wokół, więc jeśli brakuje miejsca na swobodne ich obejście, lepiej wybrać inne rozwiązanie.

Aranżacja salonu: odpowiednie meble

Możemy oczywiście kupić mniej rozłożyste sofy i fotele, modele z niskimi oparciami lub zastąpić jeden z foteli pufem. Bez przesady jednak – meble w salonie muszą być dopasowane skalą do jego rozmiaru. Jest to układ  uporządkowany i dzięki temu elegancki i reprezentacyjny, zwłaszcza jeżeli podkreśli go specjalnie ukształtowany sufit lub wzór na posadzce. Narzuca on sposób aranżacji całego wnętrza, usytuowanie elementów wyposażenia, na przykład lamp stojących, regałów. „Wypoczynek” jest w tym układzie bez wątpienia dominujący – to wokół niego wszystko się dzieje. Z kolei uwolnione ściany zachęcają do całościowej aranżacji. Mamy w aranżacji salonu gdzie postawić regał z książkami, komodę czy inny mebel. Kanapa i fotele mogą także stać centralnie pod ścianą. Uwalniamy w ten sposób środek salonu i ułatwiamy komunikację, odsuwamy się od telewizora, kominka i mamy bardziej otwartą przestrzeń. Ustawienie „wypoczynku” pod ścianą powoduje, że salon dzieli się na strefy, a meble skupiają się przy ścianach. Przy jednej mamy więc kanapę i fotele, przy drugiej – kominek, regał, telewizor.

Umeblowanie salonu: gdy jest mało miejsca

W mniejszych salonach i pokojach dziennych powyższe ustawienie jest korzystne, bo dodaje przestrzeni. W większych sprawa nie jest oczywista – na środku jest wielkie „nic”, a meble poprzesuwane pod ściany giną i znikają. W aranżacji salonu są też kanapy narożne. Te często bardzo atrakcyjne meble narzucają ów narożny sposób sytuowania także pozostałym elementom wyposażenia. W rezultacie mamy wszystko rozstawione po kątach: kanapa w jednym, regał w drugim, telewizor w trzecim, kominek w czwartym. Nie zawsze daje to dobry efekt. Tak jak w poprzednim wypadku konsekwencją urządzenia salonu po przekątnej jest niezagospodarowana przestrzeń pośrodku. Jednak ten układ jest trudniejszy i bardziej wymagający. Na tle ściany ukazują się na przykład elementy zupełnie odmienne i o różnej skali – niska narożna kanapa w sąsiedztwie z wysokim regałem, obrazkiem i stojącą lampą. Stworzenie z takiego zestawu w aranzacji salonu - ciekawego i zrównoważonego kompozycyjnie układu wymaga sporo umiejętności, wiedzy, a czasem i szczęścia. Oświetlenie także trudniej zaaranżować – lampa nad stolikiem wisi w kącie, środek sufitu jest pusty. Trzeba szukać jakiegoś ciekawego rozwiązania, stosować mniej typowe rodzaje oświetlenia. Jak widać, ten bardzo popularny sposób meblowania salonu może powodować sporo kłopotów. Miejsce najważniejszych mebli w salonie ma decydujące znaczenie dla całej aranżacji. Często podpowiada je układ przestrzenny pomieszczenia, ale zawsze warto szukać rozwiązań indywidualnych.

Umeblowanie salonu – porada: Nie zagracajmy salonu. Powinny się w nim znaleźć tylko podstawowe i charakterystyczne dla niego meble: kanapy, fotele, stolik, komoda. Zamiast wielu regalików, szafek, półek lepiej postawić jeden zgrabnie usytuowany na tle ściany mebel.