Połączenie kuchni z salonem, a właściwie „wstawienie” kuchni do pokoju dziennego, to doskonały sposób na efektywne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni. Umowną granicę między salonem a kuchnią może tworzyć wyspa kuchenna i stół jadalniany. Salon z kuchnią zajmuje mniej miejsca niż dwa osobne pomieszczenia, a jednocześnie jest praktyczne, bo sprzyja swobodnej komunikacji i spędzaniu czasu z najbliższymi. Decydując się na to rozwiązanie, przestrzeń kuchenną wydzielamy najczęściej przy pomocy wyspy. Sprawdź, jak urządzić salon z aneksem i wyspą kuchenną by był spójnym, a zarazem efektownym wnętrzem.

Wyspa kuchenna na granicy salonu i kuchni: jak ją dobrze zaplanować

Do czego może służyć wyspa kuchenna w salonie z kuchnią? Jakie powinna mieć wymiary? Z jakich materiałów może być wykonana wyspa kuchenna?
Wygląd i funkcje wyspy kuchennej w aranżacji salonu: wyspa z większym blatem sprawdzi się do przygotowywania posiłków oraz jako stół jadalniany. Zabudowana od dołu przyda się do przechowywania. Wyższa i płytsza wyspa kuchenna odnajdzie się w roli barku (zarezerwuj miejsce na hokery). Większą wyspę kuchenną i z podłączeniem wodnym i elektrycznym można potraktować jako miejsce do gotowania.
Wymiary wyspy kuchennej: najmniejsza wyspa kuchenna z funkcją blatu roboczego powinna mieć 60x80 cm powierzchni. Wyspa-barek nie musi być tak głęboka, wystarczy jej 40x80 cm. Wysokość wyspy kuchennej? Standardowo 87–90 cm. Chyba że pełni rolę barku, wtedy przeznacz na nią 110 cm wysokości.
Materiały, z których może być wykonana wyspa kuchenna. Najkorzystniejsze cenowo są płyta meblowa, MDF i blat laminowany. Droższe jest drewno (najlepiej egzotyczne, odporne na wilgoć, wymagające jednak częstego olejowania). Do wyboru masz również płyty betonowe, kamienne (np. granit dostępny w wielu odcieniach), konglomerat oraz lacobel (odnawialny, bez widocznych łączeń, bogaty kolorystycznie).

Salon z wyspą kuchenną: spójność przede wszystkim!

Wyspa kuchenna na granicy kuchni i salonu to przykład wyjątkowo intensywnego skoncentrowania różnego rodzaju funkcji. Musi wpasowywać się zarówno w wystrój pokoju dziennego, jak i wygląd przestrzeni kuchennej, dlatego jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, najlepszym wyjściem aranżacyjnym jest dla nas dążenie do jak największego zunifikowania przestrzeni. Jest na to kilka sposobów. Podstawowym sposobem jest zastosowanie niewielu rodzajów materiałów wykończeniowych oraz upodobnienie tych z przestrzeni kuchennej do tych ze strefy pokoju dziennego. Pamiętaj, by możliwie jak najbardziej zminimalizować też liczbę użytych w aranżacji salonu z aneksem kuchennym kolorów, najlepiej ograniczając się do dwóch, trzech lub ewentualnie stawiając na różne odcienie jednej lub dwóch barw. Możemy też zrobić jednolite podłogi, na przykład nowatorskie, wylane z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej albo betonowe. Jeśli preferujesz podłogi drewniane, upewnij się, że wybrany przez ciebie gatunek drewna nadaje się zarówno do salonu, jak i do tak specyficznej przestrzeni jak kuchnia. Alternatywą jest spójna płaszczyzna z płytek ceramicznych. Mocnym akcentem porządkującym przestrzeń jest zintegrowana z zabudową kuchenną wyspa z blatem do jedzenia. Do niedawna stojące szafki kuchenne miały standardową wysokość 85 cm. Obecnie, by umożliwić łączenie dwóch różnych funkcji wyspy kuchennej, wysokość ta wynosi 90-110 cm. Co prawda wymusza to używanie hokerów (stołków barowych) do siedzenia przy blacie, ale także oszczędza i unifikuje przestrzeń. Pamiętaj jedynie, że minimalna zalecana odległość stołków od ścian i innych elementów wyposażenia to również 90 cm. W sytuacji, gdy w rodzinie są małe dzieci, lepiej jest zdecydować się na wyspę połączoną z zabudową o obniżonej wysokości blatu. Wtedy będziemy mogli siedzieć przy niej na standardowych krzesłach. Jeśli nie chcesz, by wyspa kuchenna w salonie za bardzo zwracała na siebie uwagę, przysłoń ją, na przykład stołem jadalnianym lub warstwą farby tablicowej.