Gdy jadalnia jest w salonie. Pomysły na aranżacje salonu z jadalnią: galeria zdjęć

Salon z jadalnią to prawie już standard. Aranżacja salonu z jadalnią wymaga jednak dyscypliny, by meble i dodatki z obu stref dobrze się czuły w swoim towarzystwie. Jadalni nie zastąpi ani wyspa, ani barek. Zdecyduj się na prawdziwą jadalnię - ze stołem i wygodnymi krzesłami ustawionymi w kręgu światła. Dobrze urządzony salon z jadalnią nie tylko sprzyja życiu towarzyskiemu, ale też konsoliduje rodzinę. Zobaczysz, że nie ma milszego miejsca w mieszkaniu...

Projekt jadalni
Projekt jadalni
Projekt jadalni
Projekt jadalni
Projekt jadalni

Dzisiaj jadalnia stanowi najczęściej integralną część salonu. Dlatego też wystrój jadalni powinien być zharmonizowany z kuchnią i salonem. Rzadko kiedy możemy poświęcić na jadalnię osobne pomieszczenie. Z reguły jest częścią salonu lub znajduje się na pograniczu kuchni i salonu. Nowoczesna jadalnia w mieszkaniu to najczęściej tylko stół i krzesła, ale jeśli masz dosyć miejsca, postaw obok bufet, kredens albo chociaż mały pomocnik. Postaraj się meble do jadalni ustawić z dala od ciągu komunikacyjnego. Aranżacja salonu z jadalnią powinna być spójna i utrzymana w tej samej stylistyce. Pomysłów na aranżacje salonu z jadalnią jest mnóstwo, ale niezależnie od tego jaki wybierzesz styl wnętrza, musisz pamiętać o wygodzie i ergonomii.

Położenie jadalni pomiędzy kuchnią i salonem ma wiele atutów. Jest to rozwiązanie wygodne - gotowe potrawy można przynieść wprost z kuchni i postawić na stole. Bliskość kuchni sprawia również, że osoba przygotowująca posiłek nie traci kontaktu z domownikami siedzącymi przy stole w jadalni. Przy takim układzie musimy jednak uwzględnić dodatkowe miejsce w kuchni lub salonie na zastawę stołową i obrusy. Minusem otwartej na salon jadalni jest na pewno bałagan w kuchni, który mogą dostrzec odwiedzający nas goście.

Salon z jadalnią: aranżacje

Jeśli nie mamy możliwości wygospodarowania w mieszkaniu osobnej strefy jadalnianej, skorzystajmy z przestrzeni kuchennej lub połączmy jadalnię z salonem. We wnętrzu postarajmy się znaleźć odpowiednie miejsce, w którym moglibyśmy postawić stół i urządzić przyjemny kącik do jedzenia. Jadalnia w otwartej przestrzeni salonu powinna być wyodrębniona choćby symbolicznie, np. specjalnym oświetleniem, innym rodzajem podłogi albo dywanem. Przykładowo dywan powinien być tak duży, żeby krzesło odstawione od stołu nie wystawało poza tkaninę. Urządzając salon z jadalnią postaraj się, by współgrały z wystrojem i charakterem całego mieszkania, ale w żadnym wypadku nie idź na łatwiznę, kupując wszystkie meble z jednej kolekcji. Bo nie chodzi tu o jednorodność, lecz harmonię rozmaitych elementów w aranżacji salonu i jadalni. Zamiast kompletu mebli do salonu i jadalni postaw nowoczesne krzesła wokół stylowego stołu lub odwrotnie - taka aranżacja salonu na pewno będzie ciekawa. Możesz wykazać się jeszcze większą odwagą i znaleźć sześć pasujących do siebie krzeseł do jadalni, z których każde będzie inne. To spore wyzwanie, ale efekt wart zachodu.

Przy wolnej ścianie lub na granicy salonu i kuchni możemy także zastosować barek kuchenny, przy którym będzie można usiąść na wysokich hokerach. Blat o takim charakterze powinien znajdować się na wysokości 100–110 cm, w związku z czym stołki powinny mieć wysokość ok. 80–85 cm. Jeżeli pomieszczenie jest wyjątkowo małe, możemy zdecydować się na otwierany blat montowany do ściany. To świetne rozwiązanie do małych wnętrz. Dzięki niemu będziemy mogli "otworzyć" potrzebną przestrzeń w dowolnym momencie, a kiedy nie będzie nam ona potrzebna - po prostu ją ukryć.

Jadalnia i salon: wybieramy stół

Główną rolę w każdej jadalni gra oczywiście stół. Jak wybrać ten odpowiedni? Mały, duży, rozkładany, czy może blat barowy lub taki otwierany ze ściany? Wybór stołów do jadalni jest ogromny. Wszystko zależy od tego, jakim metrażem dysponujemy. Często spotykanym układem jest stół jadalniany ustawiony pomiędzy strefą kuchenną a salonem. Dzięki takiemu ustawieniu we wnętrzu uzyskujemy płynne przejście stref w odpowiedniej kolejności. Kuchnia sprytnie zmienia się w jadalnię, a ta w salon. Decydując się na taki układ, stół możemy przystawić do jednej ze ścian we wnętrzu lub umieścić go centralnie (zamiast wyspy kuchennej). Może być on także przedłużeniem wyspy lub barku kuchennego, tworząc w ten sposób wyraźną granicę zakańczającą strefę kuchenną. Usytuowanie jadalni pomiędzy kuchnią i salonem jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Przede wszystkim dlatego, że gotowe potrawy z kuchni możemy przełożyć bezpośrednio na stół. Takie rozwiązanie z pewnością sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu.

Zobacz też: O czym należy pamiętać urządzając jadalnię >>>

Stół w jadalni to wdzięczne miejsce do dekorowania. Niech cię nie zadowoli wazon z kwiatami ustawiony na środku. Więcej fantazji w aranżacji salonu z jadalnią! Jeśli twój stół jest trochę większy niż potrzebujesz na co dzień, spróbuj zagospodarować wolne miejsce rozbudowaną kompozycją według recepty: coś wysokiego (wazon, dzban, kandelabr), coś niskiego (misa, patera, świecznik), drobne przedmioty: rzeźby ptaków, zwierząt, szyszki, szklane, drewniane lub ceramiczne kule, a nawet kawałek draperii. Do tego naturalnym uzupełnieniem w dekoracji stołu będą owoce, kwiaty, gałązki, suche bukiety. Na skromne potrzeby wystarczy jeden duży przedmiot. Piękny zastąpi całą martwą naturę.

Projekt jadalni: jadalnia z widokiem

Jeżeli twój salon urządzony jest w osobnym pomieszczeniu i jest na tyle duży, że możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie w nim wydzielonego kącika jadalnianego – najlepiej ustawić stół przy oknie. Ustawiony w miejscu, gdzie dopływa największa ilość światła dziennego, będzie zachęcał do rozpoczynania przy nim dnia z kawą, a także wspólnych posiłków. Widok na to, co za oknem, może stać się źródłem inspiracji. Dodatkowo naturalne światło działa korzystnie na nasz poziom energii i chęci do pracy – śniadanie w takim miejscu pozytywnie nastroi nas na cały dzień.

Projekt jadalni: na osobności

Decydując się na aranżację jadalni w osobnym pomieszczeniu, postaw na centralne ustawienie stołu. W ten sposób każda z osób siedzących przy stole będzie miała do niego wygodny dostęp. Wybierając wielkość stołu do jadalni, pomyśl o tym, jak dużo miejsca pozostanie poza nim we wnętrzu. Poza stołem w strefie jadalnianej muszą się znaleźć oczywiście krzesła, a także musi zostać zachowany odpowiedni dystans, aby dostęp do stołu z każdej strony był możliwy i wygodny. Większość krzeseł w pozycji wysuniętej zajmuje przy stole co najmniej 60–70 cm. Do swobodnego przechodzenia za wysuniętymi krzesłami i ścianą należy uwzględnić dodatkowo 50 cm. Urządzając jadalnię w osobnym pomieszczeniu, pamiętaj o wstawieniu do niego komody lub kredensu, w którym będziesz przechowywać zastawę.

Galerie zdjęć: salon z jadalnią

Krzesła do jadalni
camera

Stół i krzesła do jadalni

LISTA ZAKUPÓW

Jasna jadalnia
camera

Modna jadalnia: zdjęcia, aranżacje, meble

Autor: Mebel4u

LISTA ZAKUPÓW

Stylowy sekretarzyk do strefy dziennej w salonie w stylu skandynawskim
camera

Jadalnia z salonem w stylu skandynawskim

Autor: Seart

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: Jarosław Chabros, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe firm, Piotr Mastalerz, Marcin Czechowicz, Norbert Banaszyk/DADA, Andrzej Szandomirski, www.fantasticfrank.de

POLECANE ARTYKUŁY