Urządzamy » Salon » Aranżacje salonu » ARANŻACJA SALONU bez wad - 25 ZDJĘĆ. Radzimy jak urządzić salon od A do Z 25 zdjęć salonów: inspiracje na aranżacje salonu

ARANŻACJA SALONU bez wad - 25 ZDJĘĆ. Radzimy jak urządzić salon od A do Z

aranżacja salonu zdjęcia
Ta aranżacja salonu to jedna z najładniejszych jaką widzieliśmy. Podoba się nam porządek i harmonia w aranżacji salonu. Piękny kolor drewna tworzy bazę dla reszty wyposażenia salonu. Na uwagę zasługuje dobór mebli w salonie, ta aranżacja udowadnia że może obok siebie postawić sofy w różnym kolorze, pod warunkiem że potem te kolory pojawią się jeszcze w innych elementach wystroju salonu.
Aranżacja salonu - co decyduje o wygodzie salonu i jego atrakcyjności. Salon to wizytówka mieszkania. Dobra aranżacja salonu - podpowiadamy, na jakie czynniki zwrócić uwagę. Jak urządzić salon bez błędów. W galerii - 25 ZDJĘĆ SALONÓW - inspiracje na aranżacje w różnym stylu.
Przeczytaj też

Aranżacja salonu powinna być atrakcyjna, funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb. Oczywiście inaczej urządzimy duży salon w domu jednorodzinnym, a inaczej mały salon w bloku. Jednak są pewen elementy podstawowe, które decydują o tym że aranżacja salonu będzie poprawna z punktu widzenia architekta wnętrz. Jakie czynniki decydują o wygodzie i atrakcyjności salonu? Przeczytaj nasz poradnik: jak urządzić salon bez błędów. W galerii zdjęć wybraliśmy aż 25 ZDJĘĆ SALONÓW - mamy nadzieję, że będą dla was dobrą inspiracją i podpowiedzią w wyborze mebli, kolorów, dodatków, czy stylu we własnym salonie.

Aranżacja salonu: od czego zacząć

Salon, pokój dzienny w naszych mieszkaniach pełni wiele różnych ważnych funkcji. Dlatego aranżacja salonu musi być dopasowana do naszych potrzeb. Najpierw zastanów się, zanim zabierzesz się za urządzanie salonu, co będziesz w nim robić. Aranżacja salonu może pełnić kilka funkcji: w salonie się wypoczywa, ogląda telewizję, czyta, spożywa posiłki z rodziną, przyjmuje gości, czasami też śpi. A więc aranżacja salonu powinna być tak zaprojektowana, by pokój dzienny bez problemu spełniał wszystkie te funkcje. Na co głównie należy zwracać uwagę w aranżacji salonu?

 

Widok z góry strefy wypoczynkowej w części dziennej

Produkty z sesji

Aranżacja salonu: powierzchnia pokoju dziennego

Wielkość salonu jest zależna od wielkości domu czy mieszkania. Przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż mniej więcej 25 m2 (w większych domach 30-35 m2) – łatwiej jest wtedy w salonie wydzielić strefy funkcjonalne. Należy jednak pamiętać, żeby metraż salonu ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby nie było pomiędzy nimi dużych dysproporcji. Niestety jeśli mamy średniej wielkości mieszkanie w bloku, salon jest zazwyczaj mniejszy.

Aranżacja salonu: wysokość

Wyskość to ważny element w aranżacji salonu, warto na to zwrócić uwagę, jeśli mamy wpływ na ten parametr. Im salon większy, tym powinien być wyższy. Jeśli jest to salon w domu jednorodzinnym dobrze, jeśli ma choćby fragment przechodzący przez dwie kondygnacje, antresolę, różnicę poziomów w podłodze. To sprawia, że aranżacja salonu nabiera prestiżu i optycznie metrów.

Aranżacja salonu: kształt pokoju dziennego

Aranżacja salonu uzależniona jest też od kształy pomieszczenia, nawet mały salon jeśli będzie ustawny, może być bardzo efektowny i wygodny. Jeżeli salon jest mały, to lepiej, aby miał kształt zwarty (najłatwiejsza aranżacja salonu jest wtedy kiedy wnętrze ma kształt prostokąta zbliżony do kwadratu, kwadrat). Większy salon może mieć plan rozbudowany (na przykład w literę L) lub łamany. W aranżacji salonu ważne jest, aby dały się w nim wydzielić czytelnie strefy funkcjonalne, a komunikacja biegła pomiędzy nimi, a nie poprzez nie.

Aranżacja salonu: wejście do salonu

Aranżacja salonu musi być dopasowana do całego mieszkania. Wejście do salonu powinno być dobrze widoczne już od przedsionka i mieć swoją rangę. Jego usytuowanie często wpływa na możliwość podziału funkcjonalnego salonu. Aranżacja salonu zależy także od rozstawu i liczby otworów drzwiowych i okien. W urządzaniu salonu ważny jest stosunek pełnych ścian do drzwi, okien, drzwi balkonowych i innych otwarć. Ich układ determinuje komunikację w salonie, możliwość prawidłowej aranżacji przestrzeni, podziału na strefy funkcjonalne, ustawienia mebli, znalezienia dobrego miejsca na telewizor czy sprzęt grający, a także możliwość podziwiania ogrodu, tarasu, czy zadbanego balkonu.

Stolik kawowy w stylu industrialnym

Produkty z sesji

Aranżacja salonu: połączenie z innymi pomieszczeniami

Salon powinien być dostępny, a więc znajdować się w centrum domu. Trzeba jednak pamiętać, by komunikacja wewnątrz salonu oraz wyjścia z niego nie przechodziły w poprzek stref funkcjonalnych. Niedobrze, jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni. To częsty błąd podczas aranżacji salonu połączonego z kuchnią. Ważne jest też, w jaki sposób salon łączy się z holem i jaki widok otwiera się przed wchodzącymi. Najlepiej, gdy są one położone na jednej osi wraz z wyjściem na taras. Jadalnia powinna być pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchnią. Stanowi wtedy naturalny bufor między kuchnią a salonem. W pobliżu salonu należy umieścić łazienkę dla gości, ale drzwi do niej nie mogą być widoczne. Wyjście z salonu na taras nie może biec przez środek żadnej strefy, zwłaszcza wypoczynkowej.
Najlepiej, aby naturalnie dzieliło strefy, na przykład jadalną i wypoczynkową. Widok na ogród przez okna balkonowe nie powinien być przysłonięty przez meble (sofy, stół). Dobrze, aby można go było bez przeszkód podziwiać, odpoczywając. Ułatwiają to z pewnością duże przeszklenia, dzięki którym zieleń stanowi element wystroju salonu. Najlepiej, gdy salon ma więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ wtedy okna mogą wychodzić na kilka stron świata i doświetlać go o różnych porach dnia.

Aranżacja salonu: schody w salonie

Aranżacja salonu ze schodami może być bardzo ciekawa. Z jednej strony schody wewnętrzne mogą przydać salonowi prestiżu, ale z drugiej uniemożliwiają bezkolizyjne połączenie z poddaszem (piętrem). Argumentem przemawiającym za ich umieszczeniem w salonie jest zazwyczaj chęć ścisłego powiązania całego domu, które sprzyja integracji rodziny. Dobrze jest, aby schody w salonie znajdowały się blisko wejścia do niego - do umiejscowionych w odległym kącie trzeba będzie przechodzić przez całe pomieszczenie. Dojścia do nich nie powinny blokować żadne meble, ponieważ ograniczyłyby swobodę poruszania się między kondygnacjami.

Aranżacja salonu: kolory w salonie

Kolory w salonie - jakie wybrać - to chyba najczęstszy dylemat w aranżacji salonu. A więc pamiętajmy, że wnętrze salonu nie powinno być miejscem przypadkowego spotkania kolorów. Warunkiem harmonii w aranżacji salonu jest przemyślana kompozycja. A w kompozycji nie ma obojętnych czy nieważnych elementów. Pamiętajmy, że aranżacja salonu zależy już od pierwszej decyzji. Na przykład wybierając okna domu czy materiał posadzki w salonie...  Zwykle zanim zaczniemy myśleć o meblach, tkaninach, tapetach czy malowaniu ścian w salonie, we wnętrzu pojawiają się stałe elementy wykończenia: stolarka, parapety, grzejniki, drewniany strop albo słupy, posadzka, schody czy balustrada. Ich materiały i kolory mają wielkie znaczenie w aranżacji salonu. Dlatego przed zabraniem się za urządzanie salonu dobrze mieć gotową wizję kolorystyki wnętrza salonu. Aranżacja salonu będzie łatwiejsza jeśli wybierzemy kolory, poruszając się w jednej tonacji, na przykład w gamie beżów lub bieli, niż stosując kontrastowe zestawienia. Żaden kolor w salonie nie istnieje sam dla siebie, wszystkie zmieniają się w relacjach z innymi. Ten sam materiał na podłodze może wyglądać różnie w zależności od tego, z jaką barwą go zetkniemy.

Zobacz również

klasyk!

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

To nam się podoba!

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

warto postawić na jakąś ciekawą strukturę dekoracyjną my z mężem w poprzedni weekend mieliśmy szybki remont i wykończyliśmy ściany w salonie złotą strukturą Perla Sabbia Magnat

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

dokładnie, lepiej chyba iść w jakąś ciekawą tapetę czy strukturę na ścianie. JA z kolei myślę o srebrnej ścianie - w sypialni. Farbę widziałam już w castoramie. Jednak przydałaby mi się jakaś porada jak tanio zaprojektować sypialnię. Najlepiej projekt wnętrz on-line. Normalny jest dosyć drogi bo 1500zł za sypialnie:/ Patrzyłam na jakieś tanie projekty wnętrz i znalazłam pakiety po 350zł, 550zł... Najgorsze jeszcze jest w tych błyszczących farbach to że na wystawkach robią je z taka brzydką strukturą pasków jakby ściana była obgryziona albo porysowana. Nie podoba mi się to. Chciała bym jakąś konsultacje u specjalisty.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przy urządzaniu należy pamiętać o rzeczach praktycznych.Ja polecam maty ochronne POLITRADER, które pomogą utrzymać w najlepszym porządku podłogi,blaty, Ja ich używam od dłuższego czasu i nie mam żadnych zarysowań od krzeseł na moich panelach.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja miałam "konsultację specjalisty" i wyszłam na tym jak Zabłocki na mydle-Młoda panienka przyszła, rozejrzała sie, powiedziała pare ogólników i za godzinę opowiadania o tym co wcześniej wyczytałam w necie wzięła 400zł... KONSULTACJE to wyrzucanie kasy! Trzeba wziąć projektanta, który zrobi projekt od A do Z i tyle-ja trafiłam w końcu na panią z mm-home z polecenia od koleżanki (widziałam efekty pracy tej pani u koleżanki w domu-tylko dlatego się zdecydowałam). Mam teraz mieszkanko jak z gazety! Jeszcze tylko na urządzenie sypialni zbieram kaskę:)

Przeczytaj też:
Nowoczesne i piękne firany do salonu: 10 inspiracji
Nowoczesne i piękne firany do salonu: 10 inspiracji

Firany w salonie wróciły do łask. Nowoczesne firany są lekkie i przezierne, ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Przyjęcie w ogrodzie: salaterki, które możesz łączyć jak puzzle!
Przyjęcie w ogrodzie rządzi się swobodniejszą formułą, której jednak nie można pozbawić finezji! Sposób, w ...
Aranżacja wnętrz: industrialne detale w aranżacji loftu
Aranżując wnętrza nowego apartamentu lub robiąc remont mieszkania coraz częściej wybieramy styl industrialny. Idealnie, jeśli ...
Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach
Wśród licznych roślin doniczkowych, którymi możemy dekorować nasze wnętrza, na uwagę zasługują te o ozdobnych ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14547 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...