Aranżacja salonu bez wad - 25 zdjęć. Radzimy jak urządzić salon od A do Z

Aranżacja salonu - co decyduje o wygodzie salonu i jego atrakcyjności. Jak urządzić salon bez błędów? Salon to wizytówka mieszkania. W galerii - 25 ZDJĘĆ SALONÓW - inspiracje na aranżacje w różnym stylu.

aranżacja salonu zdjęcia
aranżacja salonu zdjęcia
aranżacja salonu zdjęcia
aranżacja salonu zdjęcia
aranżacja salonu zdjęcia

Aranżacja salonu powinna być atrakcyjna, funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb. Jak urządzić salon? Oczywiście inaczej urządzimy duży salon w domu jednorodzinnym, a inaczej mały salon w bloku. Jednak są pewen elementy podstawowe, które decydują o tym że aranżacja salonu będzie poprawna z punktu widzenia architekta wnętrz. Jakie czynniki decydują o wygodzie i atrakcyjności salonu? Przeczytaj nasz poradnik: jak urządzić salon bez błędów.

Sprawdź też: salon - mnóstwo inspiracji i zdjęć >>>

W galerii zdjęć wybraliśmy zdjęcia wnętrz - mamy nadzieję, że będą dla was dobrą inspiracją i podpowiedzią w wyborze mebli, kolorów, dodatków, czy stylu we własnym salonie.

Jak urządzić salon: od czego zacząć?

Salon, pokój dzienny w naszych mieszkaniach pełni wiele różnych ważnych funkcji. Dlatego aranżacja salonu musi być dopasowana do naszych potrzeb. Nie wiesz jak urządzić salon? Najpierw zastanów się, zanim zabierzesz się za urządzanie salonu, co będziesz w nim robić. Aranżacja salonu może pełnić kilka funkcji: w salonie się wypoczywa, ogląda telewizję, czyta, spożywa posiłki z rodziną, przyjmuje gości, czasami też śpi. A więc aranżacja salonu powinna być tak zaprojektowana, by pokój dzienny bez problemu spełniał wszystkie te funkcje. Na co głównie należy zwracać uwagę w aranżacji salonu?

Wnętrze salonu w domu jednorodzinnym
camera

Aranżacja wnętrza: nowoczesny salon w domu jednorodzinnym

LISTA ZAKUPÓW

Aranżacja salonu: powierzchnia pokoju dziennego

Wielkość salonu jest zależna od wielkości domu czy mieszkania. Przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż mniej więcej 25 m2 (w większych domach 30-35 m2) – łatwiej jest wtedy w salonie wydzielić strefy funkcjonalne. Należy jednak pamiętać, żeby metraż salonu ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby nie było pomiędzy nimi dużych dysproporcji. Niestety jeśli mamy średniej wielkości mieszkanie w bloku, salon jest zazwyczaj mniejszy.

Aranżacja salonu: wysokość

Wyskość to ważny element w aranżacji salonu, warto na to zwrócić uwagę, jeśli mamy wpływ na ten parametr. Im salon większy, tym powinien być wyższy. Jeśli jest to salon w domu jednorodzinnym dobrze, jeśli ma choćby fragment przechodzący przez dwie kondygnacje, antresolę, różnicę poziomów w podłodze. To sprawia, że aranżacja salonu nabiera prestiżu i optycznie metrów.

Aranżacja salonu: kształt pokoju dziennego

Aranżacja salonu uzależniona jest też od kształy pomieszczenia, nawet mały salon jeśli będzie ustawny, może być bardzo efektowny i wygodny. Jeżeli salon jest mały, to lepiej, aby miał kształt zwarty (najłatwiejsza aranżacja salonu jest wtedy kiedy wnętrze ma kształt prostokąta zbliżony do kwadratu, kwadrat).

Sprawdź też: kolory ścian w salonie >>>

Większy salon może mieć plan rozbudowany (na przykład w literę L) lub łamany. W aranżacji salonu ważne jest, aby dały się w nim wydzielić czytelnie strefy funkcjonalne, a komunikacja biegła pomiędzy nimi, a nie poprzez nie.

Aranżacja salonu: wejście do salonu

Aranżacja salonu musi być dopasowana do całego mieszkania. Wejście do salonu powinno być dobrze widoczne już od przedsionka i mieć swoją rangę. Jego usytuowanie często wpływa na możliwość podziału funkcjonalnego salonu. Urządzenie salonu zależy także od rozstawu i liczby otworów drzwiowych i okien. W urządzaniu salonu ważny jest stosunek pełnych ścian do drzwi, okien, drzwi balkonowych i innych otwarć. Ich układ determinuje komunikację w salonie, możliwość prawidłowej aranżacji przestrzeni, podziału na strefy funkcjonalne, ustawienia mebli, znalezienia dobrego miejsca na telewizor czy sprzęt grający, a także możliwość podziwiania ogrodu, tarasu, czy zadbanego balkonu.

Stolik kawowy w stylu industrialnym
camera

Stoliki kawowe małe i duże!

LISTA ZAKUPÓW

Aranżacja salonu: połączenie z innymi pomieszczeniami

Salon powinien być dostępny, a więc znajdować się w centrum domu. Trzeba jednak pamiętać, by komunikacja wewnątrz salonu oraz wyjścia z niego nie przechodziły w poprzek stref funkcjonalnych. Niedobrze, jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni. To częsty błąd podczas aranżacji salonu połączonego z kuchnią. Ważne jest też, w jaki sposób salon łączy się z holem i jaki widok otwiera się przed wchodzącymi. Najlepiej, gdy są one położone na jednej osi wraz z wyjściem na taras. Jadalnia powinna być pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchnią. Stanowi wtedy naturalny bufor między kuchnią a salonem. W pobliżu salonu należy umieścić łazienkę dla gości, ale drzwi do niej nie mogą być widoczne. Wyjście z salonu na taras nie może biec przez środek żadnej strefy, zwłaszcza wypoczynkowej.
Najlepiej, aby naturalnie dzieliło strefy, na przykład jadalną i wypoczynkową. Widok na ogród przez okna balkonowe nie powinien być przysłonięty przez meble (sofy, stół). Dobrze, aby można go było bez przeszkód podziwiać, odpoczywając. Ułatwiają to z pewnością duże przeszklenia, dzięki którym zieleń stanowi element wystroju salonu. Najlepiej, gdy salon ma więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ wtedy okna mogą wychodzić na kilka stron świata i doświetlać go o różnych porach dnia.

Aranżacja salonu: schody w salonie

Aranżacja salonu ze schodami może być bardzo ciekawa. Z jednej strony schody wewnętrzne mogą przydać salonowi prestiżu, ale z drugiej uniemożliwiają bezkolizyjne połączenie z poddaszem (piętrem). Argumentem przemawiającym za ich umieszczeniem w salonie jest zazwyczaj chęć ścisłego powiązania całego domu, które sprzyja integracji rodziny. Dobrze jest, aby schody w salonie znajdowały się blisko wejścia do niego - do umiejscowionych w odległym kącie trzeba będzie przechodzić przez całe pomieszczenie. Dojścia do nich nie powinny blokować żadne meble, ponieważ ograniczyłyby swobodę poruszania się między kondygnacjami.

Aranżacja salonu: kolory w salonie

Kolory w salonie - jakie wybrać - to chyba najczęstszy dylemat w aranżacji salonu. A więc pamiętajmy, że wnętrze salonu nie powinno być miejscem przypadkowego spotkania kolorów. Warunkiem harmonii w aranżacji salonu jest przemyślana kompozycja. A w kompozycji nie ma obojętnych czy nieważnych elementów. Pamiętajmy, że aranżacja salonu zależy już od pierwszej decyzji. Na przykład wybierając okna domu czy materiał posadzki w salonie...  Zwykle zanim zaczniemy myśleć o meblach, tkaninach, tapetach czy malowaniu ścian w salonie, we wnętrzu pojawiają się stałe elementy wykończenia: stolarka, parapety, grzejniki, drewniany strop albo słupy, posadzka, schody czy balustrada. Ich materiały i kolory mają wielkie znaczenie w aranżacji salonu. Dlatego przed zabraniem się za urządzanie salonu dobrze mieć gotową wizję kolorystyki wnętrza salonu. Aranżacja salonu będzie łatwiejsza jeśli wybierzemy kolory, poruszając się w jednej tonacji, na przykład w gamie beżów lub bieli, niż stosując kontrastowe zestawienia. Żaden kolor w salonie nie istnieje sam dla siebie, wszystkie zmieniają się w relacjach z innymi. Ten sam materiał na podłodze może wyglądać różnie w zależności od tego, z jaką barwą go zetkniemy.

Aranżacja salonu: jak rozmieścić lampy?

Podczas aranżacji salonu ważnym punktem jest wybór oświetlenia. Zacznij od sufitu. Zastanów się, czy w swoim salonie potrzebujesz lampy wiszącej centralnie (tak – jeśli np. postawisz pod nią stół; niekoniecznie – jeśli strefa jadalniana lub wypoczynkowa znajduje się 1–2 m dalej i planujesz oświetlić je od góry). Oświetlenie podsufitowe w salonie nie może razić oczu i przytłaczać. Polecamy klosze przymknięte i przysłonięte od dołu. Lekkie optycznie. Punkty świetlne podsufitowe w salonie możesz zamontować też wzdłuż ciemnej ściany i aneksu kuchennego. Oświetlenie ścienne w aranżacji salonu – w formie kinkietów czy listew – przyda się do rozjaśnienia dużych płaszczyzn, wnęk, fotogalerii, zabudowy meblowej i RTV. Nie zapomnij w salonie o lampie podłogowej i mniejszych stołowych lub nocnych. Postawisz je przy fotelu do czytania, stoliku kawowym, kredensie czy telewizorze.

Aranżacja salonu: urządzamy kącik telewizyjny

Kącik telewizyjny zajmuje ważne miejsce w aranżacji salonu. Gdzie go urządzić? Najlepsze miejsce dla telewizora w salonie to ściana z dala od okna (nie naprzeciwko, bo odbijające się od ekranu promienie słoneczne, utrudniają oglądanie telewizji). Sofa powinna znaleźć się vis-à-vis odbiornika, w odległości minimum trzech przekątnych ekranu. Na jakiej wysokości powinien być telewizor? Dobrze, jeśli środek ekranu wypada na wysokości oczu widza. Aby to ustalić, weź pod uwagę średni wzrost oglądających oraz wysokość siedziska sofy. Standardowo telewizory wiesza się 100–110 cm nad podłogą. Do czego przymocować telewizor? Np. do specjalnego wysięgnika (sprawdź jego udźwig oraz zasięg ramienia w pionie i poziomie). Telewizor można też umieścić w zabudowie z płyt g-k (na ruszcie ze stalowych profili), co pozwala ukryć okablowanie. A może wolisz projektor w salonie? Gdzie go zamontować? Urządzenie do odtwarzania kina domowego zmieścisz np. w suficie podwieszanym – w windzie działającej na pilota, wysuwanej na czas projekcji i chowanej po niej.

Jak urządzić salon: galerie zdjęć

Inspiracje i pomysły na urządzenie salonu. Zobacz zdjęcia wnętrz z wystrojem w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim.

Szaro - żółty salon
camera

Szary salon: najmodniejsze aranżacje wnętrza

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 3
Tekst: Renata Gutowska Zdjęcia: Barbara Sokołowska, Grażyna Bieganik, Sylwester Rejmer, Sara Niedźwiecka, Marta Znój, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Norbert Banaszyk/DADA, Sławomir Frąckowiak, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY