Nic tak nie dopełnia aranżacji jadalni jak efektowna lampa nad stołem. Do oświetlenia jadalni można wykorzystać  lampy o coraz bardziej wyrafinowanych kształtach. Są bardzo dekoracyjne i mogą przesądzać o klimacie jadalni. Nie dajmy się jednak zwieść oryginalnej formie lampy, jeśli nie oświetli ona odpowiednio całego stołu.

Oświetlenie jadalni: ważny projekt

Najprostszym sposobem oświetlenia jadalni jest umieszczenie jednej lub kilku wiszących lamp nad stołem. Najlepiej, jeśli punkty świetlne zaprojektuje się podczas projektowania instalacji elektrycznej i doprowadzić w to miejsce kable elektryyczne. Nie tym etapie nie ma większego znaczenia, czy będzie to lampa z jednym źródłem światła czy wieloramienny żyrandol. Istotne jest natomiast, czy zdecydujemy się na jedną centralnie zawieszoną lampę czy np. rząd kilku lamp - wówczas trzeba przygotować kilka punktów instalacyjnych.

Oświetlenie jadalni: na jakiej wysokości lampa

Dobra wysokość, na której powinna być zawieszona lampa to 50-60 cm nad blatem stołu. Oprawa nie zasłania wówczas osób przy stole,  nie powoduje też efektu olśnienia. Wielkość i ilość lamp należy dobrać do blatu stołu. Ważne jest, aby podczas posiłku światło docierało do każdego zakątka stołu. Chodzi nie tylko o dobrze oświetlone oprawy, ale też o to by nikt nie czuł się wykluczony z towarzystwa.

Oświetlenie jadalni: jakie źródła światła

Nad stołem jadalnianym wystarczy jedna wisząca oprawa ze świetlówkami kompaktowymi 18 W (230 V). Jeśli wieszamy kilka lamp, do każdej oprawy można zastosować słabsze źródła światła. Dla budowania odpowiedniego nastroju i wyglądu posiłków ważne są barwa i natężenie światła – powinno mieć ono barwę ciepłą, zbliżoną do naturalnego oświetlenia. Nie powinno też być zbyt mocne.