Antyczne srebra i platery - jak kupować, jak aranżować? ZDJĘCIA

Zakup antycznych przedmiotów ze srebra to prawdziwa inwestycja; kupno platerów i innych wyrobów srebrzonych – nie zawsze, choć i za nie, jeśli pochodzą z renomowanych XIX-wiecznych wytwórni, od Norblina czy Plewkiewicza, trzeba zapłacić niemało. Jak szukać atrakcyjnych ofert? Jak srebra i platery aranżować w mieszkaniu?

Srebra i platery - dzbanek do kawy
Srebra i platery - patera do ciastek
Srebra i platery - patera do ciasta
Srebra i platery - dekoracyjne drobiazgi
Srebra i platery - solniczki i sosjerki

O czym była mowa w tekście pt. Antyki do renowacji: tkaniny, porcelana, platery i inne. Co warto kupić, czego nie? – antyczne srebra i platery tak naprawdę warto kupować tylko w dobrym stanie. Jeśli walory artystyczne lub historyczne danego przedmiotu skłaniają nas do zakupu obiektu w złym stanie, zwróćmy baczną uwagę na charakter i rozmiary uszkodzeń. Pamiętajmy, że różnego rodzaju odkształcenia, wykrzywienia czy wgniecenia – o ile nie wiążą się z przerwaniem struktury metalu – są relatywnie niedrogie w naprawie. Uzupełnienia brakujących elementów zawsze wiążą się z większymi kosztami.

Powyższe uwagi dotyczą tak platerów, jak i sreber. W kwestii zakupu antyków z tych dwu grup istnieje jednak wiele istotnych różnic. Na co warto zwrócić uwagę?

Obejrzyj też wideo: jak czyścić srebro

Zakup antycznych sreber

Podejmując decyzję o zakupie starych sreber – tak jak w przypadku wszystkich przedmiotów wykonanych z kruszcu – zwracać uwagę powinniśmy przede wszystkim na masę wyrobu i jego próbę. Skala kosztów zakupu antycznych sreber zmusza do tego, by o takiej transakcji myśleć w kategoriach lokaty kapitału albo wręcz inwestycji w antyki. Mimo korekty cen metali szlachetnych, do jakiej po długiej fali wyraźnych wzrostów przed paru laty doprowadziła recesja, za złom srebrny płaci się obecnie ok. 1500 zł za kilogram. Warto zawsze mieć ten poziom cen w pamięci, by mógł służyć za punkt odniesienia.

Walory artystyczne lub wiek danego obiektu to przesłanki, które mogą nas jednak skłaniać ku wydaniu większej sumy na przedmiot wykonany z gorszego stopu srebra lub po prostu taki o małej masie. Zmieniające się na przestrzeni wieków i dekad mody sprawiły, że o ile srebrnych sztućców, świeczników czy naczyń np. w neorokokowych realizacjach z połowy XIX wieku jest na europejskim rynku antyków dość dużo, to już tych o ćwierć czy pół wieku wcześniejszych – klasycystycznych – zdecydowanie mniej. Zawsze trzeba jednak odróżnić przedmiot stylizowany od stylowego. Stuletni kandelabr wykonany w stylu Ludwika XVI jest wart wielokrotnie mniej od obiektu XVIII-wiecznego.

Zakup antycznych platerów

W przypadku zakupu starych platerów ich waga – choć niektórzy półprofesjonalni sprzedawcy jako lepsze nieraz reklamują przedmioty cięższe – nie ma znaczenia. Jest oczywiście ważne, by srebrzone sztućce dobrze leżały w dłoni, a znaczna masa platerowej tacy pomagała ustabilizować niesione naczynia czy dania. To jednak kwestie użytkowe, na rynku antyków drugorzędne. Tu zwracać uwagę należy przede wszystkim na stan zachowania przedmiotu.

Warstewka srebra na platerach z biegiem czasu przeciera się, ukazując metal bazowy – najczęściej mosiądz lub inny stop miedzi. Gdy chodzi o przedmioty dekoracyjne, jak srebrzone wazony, serwetniki, a także platerowe tace, tego rodzaju uszkodzeń nie musimy traktować jako znaczących wad. Inaczej rzecz się ma ze srebrzonymi sztućcami, paterami, dzbankami czy sosjerkami. W trosce przede wszystkim o zdrowie użytkowników przetarte przedmioty tego rodzaju należy poddać renowacji.

Srebrzenie patery, świecznika czy nawet sztućców to nie musi być duży koszt – np. za srebrzenie umiarkowanie przetartego lichtarza zapłacimy ok. stu złotych. W przypadku platerów i innych przedmiotów srebrzonych dobrej jakości tego rodzaju naprawy są na ogół opłacalne, bo kosztują relatywnie niewiele, a podnoszą i walory dekoracyjne, i wartość obiektu na rynku antyków.

Antyczne srebra i platery we współczesnym wnętrzu

Platerowe lub srebrne sztućce, tace albo serwisy do kawy i herbaty składające się z dzbanka, imbryka, mlecznika i cukiernicy to nieodzowny element stylizowanej jadalni. W stylowym salonie znaleźć może miejsce srebrzony wazon czy grupa platerowych ramek na zdjęcia. Na toaletce eleganckiej damy warto zaprezentować wykonany w srebrze antyczny komplet do pielęgnacji urody – lusterko, szczotki, grzebienie, puzderko na puder i drugie na róż. A co z wnętrzami nowoczesnymi?

Na antyczne lub stylowe srebra i platery miejsce znajdzie się także we współczesnym domu i mieszkaniu. W niemal każdym reprezentacyjnym wnętrzu w charakterze cytatu z tej czy innej epoki dawnej stanąć może srebrzony kandelabr. Szyku nowoczesnej jadalni dodadzą eleganckie platerowe lub srebrne sztućce (te ostatnie w historycznych wzorach do dziś robi warszawska Hefra). Funkcjonalną ozdobą stołu może też być platerowa lub srebrna cukiernica.

Znamię luksusu la belle epoque pomiędzy proste, nowoczesne naczynia z porcelany wniesie antyczna posrebrzana sosjerka albo dzbanek do kawy pamiętający XIX wiek. Elegancji srebrzony garnitur do kawy w stylu art deco pozwoli nam z kolei zręcznie połączyć dzisiejszą estetykę z klasyczną nowoczesnością rodem z lat XX. Jak jeszcze twórczo spojrzeć na antyczne srebra i antyki? Wiele inspiracji znaleźć można w naszej galerii zdjeć.

Ocena: 0
Tekst: Paweł Kaliński Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY