Strych jeszcze do niedawna pełnił funkcję tzw. przechowalni, gdzie swoje miejsce znajdowały przedmioty, których nie chcemy wyrzucać, a w domu brakuje już dla nich miejsca. Jednak we współczesnym budownictwie, w którym domy są parterowe,  poddasze stało się jednym z ważniejszych elementów domu. Adaptacja poddasza to spore wyzwanie głównie za sprawą skosów, które utrudniają nam rozplanowanie mebli.

Adaptacja poddasza: jakie pomieszczenia najczęściej powstają na poddaszu?

To na poddaszu najczęściej powstają sypialnie, gabinety i pokoje dla gości. Pokoje te mogą powstać zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Dzięki skosom zyskają one niepowtarzalny charakter i stworzą przestrzeń o wyjątkowej atmosferze. Decydując się na aranżacje pokoju na poddaszu najpierw rozplanujmy meble. Ze względu na skosy natrafimy na pewne ograniczenia, dlatego warto zdecydować się na takie ustawienie mebli, które będzie przede wszystkim funkcjonalne. Mebli możemy szukać w popularnych sklepach, a jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń warto zdecydować się na zakup mebli na wymiar. Warto pamiętać, że na poddaszu wybieramy zazwyczaj niską zabudowę, doskonale sprawdzają się pojemne komody, w których bez problemu pomieścimy niezbędne przedmioty i ubrania. Równie często, co sypialnie na poddaszu pojawiają się łazienki. Na ścianie ze skosem najczęściej umiejscowiona jest wanna. Nie wymaga ona wysokiej przestrzeni i staje się centralnym punktem przyciągającym uwagę.

Adaptacja poddasza: dekoracje na ścianach ze skosami

Jeśli przy remoncie strychu zdecydujecie się na pozostawienie widocznych belek dachowych mogą one stać się doskonałym elementem dekoracyjnym, szczególnie wtedy, kiedy chcecie urządzić poddasze w stylu loftowym, rystykalnym czy vintage. Belki możemy pozostawić w naturalnym kolorze drewna, impregnując je, lub pomalować na biało. Jeśli lubicie mocne kontrasty, belki w kolorze wenge doskonale prezentują się na tle białego sufitu. Ściana ze skosem zawsze zwraca uwagę dlatego ważne, aby była odpowiednio zaaranżowana. W mieszkaniach w stylu minimalistycznym doskonale sprawdzi się biała lub czerwona cegła oraz beton dekoracyjny. Do klasycznych aranżacji pasują tapety i pasy na ścianie, a w pokoju dziecięcym idealnie sprawdzą się kolorowe naklejki. Adaptacja poddasza nie jest łatwa, ale jeśli podejmiecie się tego wyzwania efekt z pewnością będzie doskonały!