Telewizor w salonie to ważny element wystroju. Często nie wiemy, gdzie go postawić. I co najważniejsze jak ukryć kable od telewizora, by nie szpeciły wnętrza?

Telewizor w salonie: gniazda. Telewizyjne i prądowe najwygodniej jest umieścić bezpośrednio za telewizorem. Wystarczy je skrócić lub schować w specjalnej maskownicy, by nie wystawały poza odbiornik.

Telewizor w salonie: korytko. Kable można ukryć w wykutej w ścianie rynience, przykryć je sklejką lub płytą g-k, zagipsować na równi ze ścianą. Przy wlocie i wylocie korytka należy zostawić otwory (konieczne do wymiany czy dodawania nowych kabli w przyszłości).

Telewizor w salonie: regał. Zakup szafki RTV z panelem przysłaniającym mocowania telewizora do ściany oszczędzi ci sporo czasu i pracy.

Telewizor w salonie: panele. Dobrym pomysłem na ukrycie kabli jest okładzina – z MDF-u, drewnianych paneli, płyty g-k. Kable od telewizora biegną wtedy między ścianą a płytą. Pamiętaj tylko o zostawieniu na dole i górze otworów wentylacyjnych.

Telewizor w salonie: po drugiej stronie ściany. Gdy telewizor sąsiaduje z innym pokojem, kable można poprowadzić przez ścianę, do drugiego wnętrza. Tam najlepiej ukryć je w szafie, szafce, za regałem itd.

Telewizor na ścianie: jak ukryć kable od telewizora?

Jeżeli wieszamy telewizor na ścianie, sprawa nie jest tak prosta. Ne mamy miejsca na dekoder, odtwarzacz DVD czy inne urządzenia. Trzeba będzie również schować zwisające po ścianie kable. Można przeprowadzić i schować kable od telewizora przez wmurowany w ścianie peszel o średnicy minimum 6 cm (musi przejść przez niego nie tylko przewód, ale także wtyczka) albo zdecydować się na budowę ścianki z płyt, za którą schowamy kable – na przykład fornirowanych lub gipsowo-kartonowych. Najprostszym, praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest nowoczesna meblościanka z miejscem na telewizor. Pozwala zagospodarować całą ścianę i zgromadzić wszystko, co chcemy schować, w jednym miejscu. Reszta pokoju pozostanie wolna i będzie można ją wykorzystać na meble wypoczynkowe i stół jadalniany. Wokół telewizora nie należy wieszać obrazów, zdjęć, ustawiać bibelotów. Przyciągają one wzrok i dekoncentrują podczas oglądania – może to powodować rozdrażnienie i w efekcie męczyć.