Ustawienie kanapy w salonie zależy przede wszystkim od jego wielkości i rozmiarów samej kanapy, jednak nawet wtedy, gdy salon jest  niewielki, pomyśl o nietypowym ustawieniu mebla. Dlaczego? Bo kanapa może w salonie pełnić również dodatkową funkcję – optycznego podziału wnętrza na strefy. Szczególnie się to przydaje w komfortowych salonach otwartych i w wielofunkcyjnych pokojach dziennych.

Przytulnie, czyli KANAPA w centrum salonu

Pamiętaj, że kanapa w salonie musi mieć dobre towarzystwo, to znaczy dwa fotele (niekoniecznie od kompletu) albo fotel i puf, drugą kanapę (w sporym salonie nawet dwie), stolik kawowy, ewentualnie komodę (ustawianą z boku kanapy), lampę stołową lub podłogową. Cały ten "kompleks" zajmuje sporo miejsca. Jeśli chcesz usytuować aneks wypoczynkowy na środku przestronnego komfortowego salonu, z każdej strony aneksu pozostaw minimum 1,2 m wolnej przestrzeni na swobodne przechodzenie obok niego. W komfortowym salonie świetnym też miejscem na urządzenie kącika wypoczynkowego z kanapą jest strefa przy oknie, ponieważ jest on dobrze doświetlony światłem dziennym, a ładne widoki doskonale relaksują. Trzeba wtedy tylko zwrócić uwagę na to, by nie zastawiać meblami dostępu do okna.

Kanapa  w roli optycznej przegrody w SALONIE

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem w otwartym komfortowym salonie jest ustawienie kanapy tyłem do aneksu kuchennego, jadalnianego lub do pracy. Kanapa jest niskim meblem - nie zacieśni więc salonu tak, jak mogłoby się stać, gdyby postawić w jej miejsce wysoką szafę czy regał w roli przegrody. Zwróć  uwagę na to, by dopasować wielkość kanapy do wielkości salonu. Zbyt rozłożysta zabierze sporo przestrzeni. Istotne jest także wykończenie tyłu kanapy.

Jak zestawiać KANAPĘ z innymi meblami w SALONIE

W dużym komfortowym salonie można ustawić dwie kanapy równolegle do siebie, a między nimi długi stolik kawowy. Taki układ sprawdza się np. przed kominkiem. Osoby siedzące na obu kanapach doskonale się widzą, mogą więc bez utrudnień rozmawiać ze sobą i cieszyć się widokiem płonącego ognia. Możesz ustawić dwie kanapy prostopadle do siebie. Taki układ często świetnie wydziela dwie strefy salonu, np. wypoczynkową i jadalnianą. W komfortowym salonie dwie kanapy z powodzeniem zastąpisz kanapą narożną. Warto dokupić do niej płaski puf, który będzie pełnił funkcję stolika (wówczas potrzebna będzie też taca, na filiżankę z kawą, żeby się nie wylała) oraz funkcję wygodnego podnóżka. Na kanapie narożnej w komfortowym salonie również kilka osób może wygodnie zasiąść na pogawędki. Jeśli miejsca w pokoju jest mało, postaw na wprost kanapy (lub obok) jeden fotel i przygotuj kilka miękkich dużych poduch, na których wygodnie zasiądzie młodsze pokolenie. Poduchy, gdy nie będą potrzebne, schowasz na pawlaczu czy w szafie. Najważniejsze jest stworzenie wrażenia przytulności. Wtedy kącik wypoczynkowy naprawdę sprzyja relaksowi, a domownicy chętnie w nim przebywają.