Aranżacja wnętrz w stylu vintage ma wielu zwolenników. Lata 50., 60. i 70. to najlepszy czas dla polskiego designu. Przedmioty codziennego użytku z tamtych lat, takie jak ceramika, meble czy oświetlenie, charakteryzują się przemyślaną koncepcją wykonania. Projekty ówczesnych przedmiotów są niezwykle dopracowane - ciekawe, funkcjonalne, proste i estetyczne. Cechy te świadczą o ich ponadczasowości, tak istotnej podczas aranżacji wnętrz w stylu vintage.

Chcąc wprowadzić styl vintage do wnętrza, zacząć należy od wnikliwej obserwacji otoczenia i poszukania przedmiotów retro. Każdy z nas ma w domowej piwnicy czy garażu ukryte „skarby” z dawnych lat, które po oczyszczeniu lub przy właściwej ekspozycji nabiorą niepowtarzalnego charakteru.

Proste zabiegi: maksimum efektu vintage w aranżacji wnętrz

W jaki sposób przemycić styl vintage  w aranżacji wnętrza? Zacznijmy od tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. W prawie każdym domu znajdzie się wazon lub niewielki „flakonik” z Ćmielowa – fabryki porcelany bardzo popularnej w latach świetności polskiego designu. „Krośnieńskie” szklanki i kieliszki czy kryształowe misy, cukiernice i karafki z Huty Szkła „Irena” - również stanowią cenne eksponaty dla stylu vintage. Ustawmy je w luźnej aranżacji na komodzie lub regale.

Biało-niebieska porcelana i fajans z Włocławka lub Bolesławca – to kolejny strzał w dziesiątkę! Wprowadźmy te przedmioty na nowo do codziennego użytku – cukiernice na stoły, serwisy kawowe na ławy, a wazony wypełnijmy (szalenie stylowymi) goździkami czy tulipanami. Taka aranżacja wnętrza z dodatkami vintage na pewno przywoła ducha minionych lat. Grube szklanki „musztardówki” czy zapomniane przez lata syfony z łatwością odnajdziemy w sklepach reaktywujących kult dawnych przedmiotów. Jeszcze tylko swobodne, nonszalanckie wkomponowanie tych elementów w otoczenie i mamy zarys stylu vintage w naszym wnętrzu.

Meblujemy wnętrze w stylu vintage

Podążając konsekwentnie za regułami stylu vintage w aranżacji wnętrz, możemy w równie prosty sposób urządzić dowolne pomieszczenie. Jeśli nie posiadamy w domowych składzikach starych foteli, krzeseł czy stołów, wystarczy wybrać się na najbliższy pchli targ i wybrać coś wyjątkowego do późniejszej renowacji.

ZOBACZ też: Krok po kroku - jak odnowić stary fotel>>>

Proste fotele o drewnianej konstrukcji to świetne meble pasujące do stylu vintage. Wzbogaćmy je kolorową tapicerką – to prosty zabieg, który stary mebel zamieni w niezwykle atrakcyjny obiekt. Podobnie rzecz wygląda z krzesłami – jeżeli mają tapicerowane siedziska, odświeżmy je kolorowymi, wzorzystymi tkaninami, najlepiej w geometryczne wzory (koła, trójkąty, kwadraty).

Tkaniny na start: feeria kolorów w aranżacji wnętrz vintage

Niezwykle ważnym czynnikiem aranżacji wnętrza w stylu vintage jest odpowiedni dobór tkanin. Pierwsze skrzypce we wnętrzach vintage grają matowe faktury lnu i flauszy, a zaraz za nimi - lekko lśniące i ciężkie aksamity. Z lżejszych tkanin- bawełna i poliester. Wybieramy je na zasłony, tapicerki mebli, obrusy czy poszewki poduszek. Ważne, aby przy całej swojej pstrokaciźnie i wielobarwności, wspólnie stanowiły harmonijną całość w aranżacji wnętrza w stylu vintage.

Warto kierować się prostą zasadą doboru kolorystyki tkanin w obrębie jednej tonacji kolorystycznej (pomarańcze, zielenie, żółcienie czy brązy). We wnętrzach vintage pożądane są jednak wszelkie printy i wzory geometryczne, uproszczone motywy zwierzęce i inne grafiki. Temat tkanin w stylu vintage daje duże pole do kreatywności. Możemy dać upust wyobraźni, by twórczo zestawiać wzory i odcienie w prawdziwie zwariowany sposób.