17 aranżacji: gabinet w domu. Jak urządzić miejsce do pracy

Własny gabinet w domu nadal brzmi dumnie! Choć domowy gabinet wciąż kojarzy się z luksusem dodatkowej przestrzeni, jego aranżacja nie musi pochłaniać ogromnych nakładów pracy, miejsca i pieniędzy. Sprawdź jak funkcjonalnie wydzielić miejsce do pracy i stylowo zaaranżować domowy gabinet - na każdej przestrzeni!

gabinet w domu aranżacje
gabinet w domu aranżacje
gabinet w domu aranżacje
gabinet w domu aranżacje
gabinet w domu aranżacje

Chęć posiadania „własnego kąta” zazwyczaj tyczy się szerszego pojęcia: wynajęcia lub posiadania niezależnego mieszkania czy chociaż własnego pokoju. No dobrze, ale co z tym prawdziwym kątem? Czy organizując własną przestrzeń życiową wiemy jak właściwie wydzielić strefę skupienia, pracy, działań twórczych? Każdy (choć w różnej częstotliwości, ale zawsze) potrzebuje osobnego miejsca, w którym w spokoju będzie mógł przemyśleć swoje plany, nauczyć się do egzaminu, rozpocząć twórcze projekty czy chociażby z rozmysłem rozplanować opłaty rachunków na przyszły miesiąc. Jak, w zależności od potrzeb, stylu i zapotrzebowania, wydzielić domowy gabinet? Podejdźmy do tematu kreatywnie - urządzamy gabinet w domu.

Gabinet w domu: gabinet nie szablonowy

Twórczy kąt do pracy to nie tylko formalne biurko i biurowy fotel na kółkach. Jeśli nie dysponujemy ogromem przestrzeni, warto postawić na meble wielofunkcyjne. I tak – stylowy, drewniany stół na profilowanych nóżkach, ustawiony w rogu pomieszczenia bądź przy oknie, na co dzień znakomicie spełni się w roli praktycznego biurka. W czasie zaś nalotu przyjaciół bądź bliskich, wystarczy wysunąć „biurko” z narożnika, aby stało się niezastąpionym punktem zbornym spotkań towarzyskich. Jeśli przekonamy się do takiego rozwiązania, warto stylowy antyk wyposażyć w stylistycznie zintegrowane, mosiężne kółka. Przesuwanie mebla stanie się banalnie proste, a podłoga pozostanie nie naruszona przez częste użytkowanie.

Gabinet w domu: meble

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście możliwość organizacji gabinetu czy miejsca do pracy przy klasycznym, szerokim biurku z wygodnym, dostosowanym do naszych potrzeb siedziskiem. Takie rozwiązanie wymaga przestrzeni bądź... kompromisu na rzecz innych mebli we wnętrzu. Wystarczy przeorganizować przestrzeń tak, aby biurko dominowało, nie przytłaczając jednocześnie wnętrza. Takie rozwiązanie gabinetu w domu jest idealne dla osób, które pracują w domu i cenią sobie komfort w działaniach twórczych. Przy konsekwentnym doborze mebli wokół (mała sofa, symboliczny stolik kawowy, wąski i płytki regał na książki itp.) w neutralnych i jasnych kolorach (np. litej sosny bądź monochromatycznej bieli), zapewnimy sobie doskonałe tło dla rozbudowanego i obszernego biurka. Pamiętajmy, że im bardziej neutralne meble wokół (proste, jednolite, monochromatyczne), tym na bardziej dekoracyjne biurko możemy sobie pozwolić. Wówczas zarówno masywny antyk jak i szklana tafla blatu oparta na drewnianych kozłach, zbudują klimat całego wnętrza.

Gabinet w domu: rola światła

Jeśli mamy przynajmniej kilka wariantów ustawienia stołu / biurka w przestrzeni wnętrza i jednocześnie kilka możliwości aranżacji gabinetu w domu, zwróćmy szczególną uwagę na rolę światła. Biurko najlepiej ustawić na wprost okna, gdyż rozproszone światło dzienne oraz przyjemny widok za oknem najbardziej sprzyjają intelektualnym rozważaniom i „pracy głową”. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się ulokować blat bokiem do danej strony okna. W nie tak odległej przeszłości, kiedy ludzie zamiast laptopów, tabletów i klawiatury komputera używali kartek papieru i długopisów, przy ustawieniu biurka w gabinecie liczył się również kąt padania światła dziennego: ze strony lewej – dla osób praworęcznych, i strony prawej – dla leworęcznych. Dziś większość prac pisemnych wykonujemy za pomocą komputera, stąd i kryteria roli światła dziennego w ustawieniu biurka pozostają aktualne w większości jedynie dla młodzieży szkolnej.

Przedstawiony projekt gabinetu w mieszkaniu podpowiada, jak w aranżacji wnętrza z powodzeniem połączyć klasykę z nowoczesnymi, oszczędnymi formami, tworząc otwartą i sprzyjającą kreatywnemu myśleniu, a zarazem gustowną przestrzeń. Oto miejsce do pracy eleganckie i wygodne, w modnym kolorze szarym.

Gabinet aranżacja: klimat kamienicy i nowoczesny wystrój

Już sama aranżacja ścian w projekcie gabinetu autorstwa Lucyny Kołodziejskiej wprowadza nas w atmosferę nowoczesnej klasyki. Większość ścian w pomieszczeniu, które przeznaczono na miejsce do pracy w domu utrzymana jest w odcieniach bieli i jasnego beżu, co doskonale powiększa optycznie już dużą przestrzeń, natomiast ściana przy której znajduje się „centrum dowodzenia” – biurko– pomalowana została na grafitowy odcień szarości. Ciemnoszara powierzchnia w połączeniu z industrialną stolarką okienną nadaje aranżacji gabinetu nowoczesnego charakteru, a jasne ściany, wraz ze stylizowanym wykończeniem w postaci stiukowego gzymsu, wprowadzają klimat rodem z kamienicy z początku ubiegłego wieku. Również w robionej na zamówienie zabudowie znaleźć można elementy szarości, jednak kolor ten, mimo że wybija się na pierwszy plan, nie przytłacza. To zasługa zestawienia go ze śnieżną bielą reszty elementów wyposażenia i naturalną, drewnianą podłogą dębową, która ociepla pomieszczenie. Większość sprzętów została ukryta w specjalnie zaprojektowanych regałach, dzięki czemu udało się uniknąć biurowego chaosu, a aranżacja miejsca do pracy jest sprzyjająca skupieniu, schludna i przejrzysta. W prezentowanej aranżacji gabinetu zadbano także o zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni do odpoczynku – przy oknie znajduje się miejsce z widokiem na dużą połać zieleni, idealne na przerwę w pracy. Meble w gabinecie i drobne elementy wyposażenia utrzymane są w stylu eklektycznym – są więc krzesła i lampy o nowoczesnym designie, efektowna geometryczna rzeźba, a także stylizowany stolik i kinkiety w stylu retro.

Galerie zdjęć: gabinet inspiracje

Pomysły jak urządzić gabinet. Ładne zdjęcia - gabinet w domu inspiracje.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Jacek Kucharczyk, Konrad Kalbarczyk, Marcin Czechowicz, Sara Niedźwiecka, Sebastian Oleksik, Sylwester Rejmer, Łukasz Kozyra, Norbert Banaszyk/DADA, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY