Chęć posiadania „własnego kąta” zazwyczaj tyczy się szerszego pojęcia: wynajęcia lub posiadania niezależnego mieszkania czy chociaż własnego pokoju. No dobrze, ale co z tym prawdziwym kątem? Czy organizując własną przestrzeń życiową wiemy jak właściwie wydzielić strefę skupienia, pracy, działań twórczych? Każdy (choć w różnej częstotliwości, ale zawsze) potrzebuje osobnego miejsca, w którym w spokoju będzie mógł przemyśleć swoje plany, nauczyć się do egzaminu, rozpocząć twórcze projekty czy chociażby z rozmysłem rozplanować opłaty rachunków na przyszły miesiąc. Jak, w zależności od potrzeb, stylu i zapotrzebowania, wydzielić domowy gabinet? Podejdźmy do tematu kreatywnie.

Gabinet w domu: gabinet nie szablonowy

Twórczy kąt do pracy to nie tylko formalne biurko i biurowy fotel na kółkach. Jeśli nie dysponujemy ogromem przestrzeni, warto postawić na meble wielofunkcyjne. I tak – stylowy, drewniany stół na profilowanych nóżkach, ustawiony w rogu pomieszczenia bądź przy oknie, na co dzień znakomicie spełni się w roli praktycznego biurka. W czasie zaś nalotu przyjaciół bądź bliskich, wystarczy wysunąć „biurko” z narożnika, aby stało się niezastąpionym punktem zbornym spotkań towarzyskich. Jeśli przekonamy się do takiego rozwiązania, warto stylowy antyk wyposażyć w stylistycznie zintegrowane, mosiężne kółka. Przesuwanie mebla stanie się banalnie proste, a podłoga pozostanie nie naruszona przez częste użytkowanie.

Gabinet w domu: meble

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście możliwość organizacji gabinetu czy miejsca do pracy przy klasycznym, szerokim biurku z wygodnym, dostosowanym do naszych potrzeb siedziskiem. Takie rozwiązanie wymaga przestrzeni bądź... kompromisu na rzecz innych mebli we wnętrzu. Wystarczy przeorganizować przestrzeń tak, aby biurko dominowało, nie przytłaczając jednocześnie wnętrza. Takie rozwiązanie gabinetu w domu jest idealne dla osób, które pracują w domu i cenią sobie komfort w działaniach twórczych. Przy konsekwentnym doborze mebli wokół (mała sofa, symboliczny stolik kawowy, wąski i płytki regał na książki itp.) w neutralnych i jasnych kolorach (np. litej sosny bądź monochromatycznej bieli), zapewnimy sobie doskonałe tło dla rozbudowanego i obszernego biurka. Pamiętajmy, że im bardziej neutralne meble wokół (proste, jednolite, monochromatyczne), tym na bardziej dekoracyjne biurko możemy sobie pozwolić. Wówczas zarówno masywny antyk jak i szklana tafla blatu oparta na drewnianych kozłach, zbudują klimat całego wnętrza.

Gabinet w domu: rola światła

Jeśli mamy przynajmniej kilka wariantów ustawienia stołu / biurka w przestrzeni wnętrza i jednocześnie kilka możliwości aranżacji gabinetu w domu, zwróćmy szczególną uwagę na rolę światła. Biurko najlepiej ustawić na wprost okna, gdyż rozproszone światło dzienne oraz przyjemny widok za oknem najbardziej sprzyjają intelektualnym rozważaniom i „pracy głową”. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się ulokować blat bokiem do danej strony okna. W nie tak odległej przeszłości, kiedy ludzie zamiast laptopów, tabletów i klawiatury komputera używali kartek papieru i długopisów, przy ustawieniu biurka w gabinecie liczył się również kąt padania światła dziennego: ze strony lewej – dla osób praworęcznych, i strony prawej – dla leworęcznych. Dziś większość prac pisemnych wykonujemy za pomocą komputera, stąd i kryteria roli światła dziennego w ustawieniu biurka pozostają aktualne w większości jedynie dla młodzieży szkolnej.