Aranżacja jadalni w salonie na ogół gra drugoplanową rolę po aranżacji kącika wypoczynkowego. Salonową jadalnię można urządzić według dwóch zasad. Pierwsza - harmonii z resztą wnętrza - jest prosta, „bezpieczna”, bo trudno popełnić błąd, dobierając do obu aneksów meble w takim samym lub podobnym stylu i kolorach. Trudniejszym zadaniem jest stworzenie aranżacji jadalni w salonie na zasadzie kontrastu. Można jednak i z tym sobie poradzić. Efekty są świetne!

Główni bohaterowie aranżacji jadalni w salonie, czyli stół i krzesła

Całość od kompletu to klasyka gatunku. Taka aranżacja jadalni w salonie jest spójna, niekiedy jednak sprawia monotonne wrażenie. Warto się zastanowić, czy nie pokusić się o modne zestawienia stołu i krzeseł w różnych stylach. Najczęściej łączy się prosty stół z krzesłami „indywidualistami”, np. z plastiku, metalu, barwnymi, dizajnerskimi. Możesz też zrobić odwrotnie - do stołu o wyraźnym, dominującym charakterze, np. z toczonymi nogami, dobrać krzesła jak najprostsze, nowoczesne o lekkiej konstrukcji. Jadalnia w salonie nie wszystkie musi mieć takie same, powinny jednak mieć wspólny mianownik, choćby tworzywo, z którego są zrobione. W doborze krzeseł do stołu jedno jest ważne – nie mogą ze sobą konkurować, bo nie wygląda to dobrze.

Aranżacja jadalni: na dużym i małym metrażu

W aranżacji salonu stół jadalniany, oprócz swojej podstawowej funkcji, z powodzeniem pełni też inną – przegrody optycznej. Świetnie np. oddziela otwartą kuchnię od salonu.
Mały metraż nie daje szans na taką aranżację jadalni, jaką można stworzyć w przestronnym pomieszczeniu, ale masywny duży stół można zastąpić rozkładanym, a zamiast krzeseł tapicerowanych kupić lekkie, które gdy nie są potrzebne, da się złożyć i wstawić do schowka lub szafy.