Jak urządzić pokój, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi? Żeby tak było wnętrze powinno mieć przytulny klimat, być funkcjonalne i komfortowe. Ale jak to zrobić? Przede wszystkim salon powinien być dla domowników! Każdy domownik - i ten najmłodszy, i starszy - powinien czuć się w nim dobrze. To zakłada nasze demokratyczne podejście do aranżacji pokoju rodzinnego, czyli z uwzględnieniem ich potrzeb i stworzeniem przestrzeni na swobodę, jakiej brak np. w pokoju reprezentacyjnym.

Jak urzadzić pokój: wybieramy meble wypoczynkowe

Urządzając pokój tak, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi, weź pod uwagę wiek mieszkańców. Rozłożysta, niska kanapa z szerokim siedziskiem będzie komfortowa dla osób młodych i sprawnych, natomiast starszym sprawi kłopot siadanie i wstawanie z takiego mebla. Podobnie jest z fotelami. Starszemu pokoleniu wygodniej też będzie korzystać z foteli z wysokim oparciem i podłokietnikami, przyda się im także podnóżek. Maluchy z kolei, bawiąc się czy czytając, chętnie siadają na podłodze. Warto więc pomyśleć dla nich o miękkim dywanie, pufie lub poduchach.

Jak urządzić pokój: przyjazne kolory

Gdy zastanawiasz się, jak urządzić pokój, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi, pomyśl o odpowiednim doborze barw. Mocne i kontrastowe pobudzają do działania, aktywizują, będą więc przeszkadzać w rodzinnym relaksie. Bardzo ciemne przygnębiają. Dlatego do pokoju rodzinnego wybierz raczej barwy spokojne, stonowane. Te o ciepłych odcieniach sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Pokój rodzinny: miejsce dla każdego domownika

Jak urządzić pokój, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi. Jeśli znajdziesz w nim miejsce na pasje domowników, chętnie będą tu przebywać. Na przykład przy dużym stole starsi mogą czytać, nastolatki serfować w Internecie, dzieci rysować, budować domy z klocków, układać puzzle... Jeden mebel, a skupia całą rodzinę. Jeśli któryś z domowników hoduje rybki, akwarium warto umieścić właśnie w pokoju rodzinnym. To przy okazji świetna dekoracja, podobnie zresztą jak galeria rodzinnych zdjęć, którą można sezonowo zmieniać.

Zobacz też nasze zdjęcia. Znajdziesz na nich nie tylko inspiracje, ale i praktyczne rozwiązania, jak urządzić pokój, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi.