10 najciekawszych trendów wnętrzarskich 2017 r. Co wciąż będzie modne w 2018?

2017 rok kojarzy nam się z bajecznymi egzotycznymi wzorami, motywami liśćmi, ciemnymi, szlachetnymi kolorami czy eleganckimi materiałami wykończeniowymi. Wybraliśmy 10 najciekawszych trendów ubiegłego roku. Sprawdzimy, które z nich znajdą kontynuację także w przyszłych sezonach.

10 najciekawszych trendów 2017
10 najciekawszych trendów 2017
10 najciekawszych trendów 2017
10 najciekawszych trendów 2017
10 najciekawszych trendów 2017

Choć 2017 rok miał upływać pod znakiem rześkiego Greenery, trendy poszły nieco w inną stronę. Do wnętrz wkroczyły głębokie mocne kolory, a motywy dekoracyjne pozwalały rozwijać aranżacyjną fantazję.

1. Egzotyczna dżungla

Wyraziste kolory, motywy dekoracyjne ze świata przyrody i zwierząt z odległych krain, dekor XXL – pod znakiem egzotyki upływało zwłaszcza lato. Na tkaninach, tapetach i dodatkach królowały flamingi, ananasy, arbuzy, do tego dochodził „gąszcz” egzotycznych ornamentów jak z najdzikszej dżungli. Co ciekawe, taki dekor pojawiał się w zestawieniu z eleganckimi detalami spod znaku glamour – zwłaszcza złotem.

2. Liście – modny motyw dekoracyjny

Najszybciej mogliśmy zaobserwować powrót mody na liście palmowe, co oczywiście można wiązać z trendem opisanym powyżej – egzotyką. Wielkoformatowe liście pojawiały się przede wszystkim na tapetach i tkaninach. Oprócz palmy wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się monstera. I najważniejsze – bujne, okazała rośliny nie tylko królowały jako motyw dekoracyjny. Coraz częściej wkraczały do wnętrz w wersji „żywej”, dodając im odrobinę egzotycznej fantazji.

..  Monstera we wnętrzach – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

3. Ciemna zieleń

Skoro liście, to także ciemna zieleń! Odcień butelkowy, szmaragd, a także petrol green śmiało wkraczały w dużych ilościach do wnętrz. Dotyczyło to nie tylko kolorów ścian czy dodatków, ale i mebli – np. zabudowy kuchennej. Jesienią zaś ciemna zieleń przeniosła się również na eleganckie tkaniny, np. aksamit.

4. Dark nordic – styl skandynawski i ciemne barwy

Styl skandynawski kojarzy się z jasnymi, delikatnymi barwami, ale w 2017 roku coraz częściej do wnętrz skandynawskich włączano ciemne, mocne akcenty. Po pierwsze, chodziło o meble – np. granatowe, szmaragdowe czy antracytowe sofy. Po drugie, kolory ścian. Na przykład granatowa, kobaltowa czy szmaragdowa ściana stanowi świetne tło dla skandynawskiego wzornictwa. Po trzecie, dodatki i dekoracje – od tkanin po drobniejsze akcesoria.

5. Ekspansja stylu glamour, ale w detalach

Styl glamour ma swoje korzenie w domach amerykańskich gwiazd (zwłaszcza starego kina), stąd sporo w nim teatralności, luksusu oraz blasku. W 2017 roku ze stylistyki glamour czerpano obficie, ale jedynie w detalach. Kilka złotych drobiazgów, ozdobne uchwyty do szafek i końcówki karniszy, aksamit – to tylko przykłady. Szczególnie ciekawe było włączanie takich drobiazgów do aranżacji w różnych stylach – np. skandynawskim, kolonialnym czy vintage. Można się spodziewać, że 2018 rok przyniesie ciekawe rozwinięcie tego trendu.

..  Scandi spotyka glamour – odkryj ciekawy miks stylów >>>

6. Powrót lastryka

Choć lastryko to efektowny i solidny materiał, długo kojarzony był z PRL-owską siermięgą albo wyłącznie z płytami nagrobnymi. Tymczasem „terrazzo” można pomysłowo wykorzystać we wnętrzach. Chodzi nie tylko o parapety, lecz także blaty kuchenne, posadzki albo okładziny ścienne. Charakterystyczny wzór lastryko inspiruje również projektantów tapet na ścianę.

7. Kilimy, makatki, makramy...

Ozdobne tkaniny w różnych formach to kolejny ciekawy trend w 2017 roku. Współczesne kilimy to zarówno modele w stylu etno, jak i dekor w stylu nowoczesnej abstrakcji. Z kolei nowa fala popularności makatek to szansa na odczarowanie ozdób z duszą i ponowne włączenie ich do wystroju. A makramy? Ten typ plecionki pojawia się nie tylko na ścianach, lecz także jako praktyczne akcesoria, takie jak wiszące kwietniki.

8. Ciemna zabudowa kuchenna

O ciemnej zieleni w kuchni już wspominaliśmy, jednak to niejedyny przejaw popularności mocnych barw. Zarówno projektanci wnętrz, jak i producenci mebli polecają czarne, antracytowe czy granatowe zabudowy kuchenne. Co więcej, można je sprytnie wkomponować nawet w wystrój małej kuchni.

9. Miedź i kolor miedziany

Popularność miedzi, a także koloru miedzianego nie jest „świeżynką” w 2017 roku. Miedź we wnętrzach zdobyła uznanie dużo wcześniej, a jej ekspansja wciąż trwa. Wszystko na to wskazuje, że popularność miedzi utrzyma się w 2018 roku. Może za to mieć silnych konkurentów w postaci różowego złota i mosiądzu.

10. Złote dodatki i dekoracje

Podobnie jak miedź, złoto stało się modne już kilka sezonów wcześniej. W 2017 roku jednak ciekawie prezentowało się z motywami egzotycznymi (złote ananasy!), a także granatem czy ciemną zielenią. Warto też odnotować, że złote akcesoria i dodatki weszły do oferty wielu sklepów wnętrzarskich, i to nie tylko tych z górnej półki cenowej.

Więcej o trendach 2017? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ!

Ocena: 0
Tekst: DD Zdjęcia: Penneys

POLECANE ARTYKUŁY