Ładny parapet wewnętrzny przyciąga uwagę i dopełnia wnętrze. Zarówno drewniane, jak i marmurowe parapety świetnie eksponują okno. Należy po prostu dobrać ich materiał do stylu i funkcji wnętrza. Aby parapet był estetyczny i cieszył przez długie lata, potrzebny jest odpowiedni montaż. Tak naprawdę to nic trudnego, spokojnie zamontujesz go samodzielnie, mając odpowiednią wiedzę. W ZRÓB TO SAM podpowiadamy jak zamontować parapet. Parapety wewnętrzne zdjęcia – zobacz nasze najciekawsze propozycje aranżacji okna.

ZRÓB TO SAM: montaż parapetu, co warto wiedzieć

Parapet wewnętrzny można zamontować samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców. Montaż parapetu: kilka wskazówek. Parapet musi być oparty na murze wnęki okiennej i wsunięty pod ramę okna (lub w wyprofilowane w niej miejsce). Nie powinien jednak jej dotykać - szczelinę między ramą okna a parapetem trzeba wypełnić pianką poliuretanową lub specjalną taśmą izolacyjną. Najlepiej, gdy parapet wewnętrzny jest zaklinowany w otworach wyciętych w ścianach. O tym, czy są potrzebne, decyduje szerokość muru, na którym jest umieszczony parapet. Jeżeli parapet jest bardzo wąski, trzeba nie tylko osadzić go w murze, ale także podeprzeć wspornikami, zwłaszcza gdy poza obrys wnęki okiennej wystaje 60% szerokości parapetu.

ZRÓB TO SAM: montaż parapetu, instrukcja

Montaż parapetu można rozpocząć, gdy ściany są już otynkowane. Wówczas mniejsze jest ryzyko jego uszkodzenia. Tak się dzieje, gdy parapet nie jest zagłębiony w ścianach. Gdy parapet ma być osadzony w ościeżu, lepiej zamontować go przed tynkowaniem. Bez względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonano parapet, tak samo montuje się go nad grzejnikami c.o. Ma to uzasadnienie ekonomiczne – im bardziej parapet zasłania grzejnik, tym bardziej ciepłe powietrze jest kierowane na pomieszczenie. Musi on być umieszczony co najmniej 10 cm nad posadzką, a nad nim trzeba pozostawić aż 15 cm wolnego miejsca. Parapety kamienne i drewniane montuje się po nadaniu im właściwego wymiaru i kształtu – obróbka krawędzi powinna być wykonana wcześniej.