Dekoracja okien jest bardzo ważnym elementem w aranżacji całego mieszkania. Dzięki odpowiedniej tkaninie możemy podkreślić walory naszego wnętrza lub wręcz przeciwnie, dlatego tak ważne jest, aby zasłony nawiązywały do wystroju panującego w wybranym pomieszczeniu.  Czym kierować się wybierając tkaninę na zasłony? Posłuchaj porad naszego eksperta!

Aranżacja okien: wybieramy grubość zasłon

Grubość materiału, z którego wykonane są zasłony powinna zostać dostosowana do stopnia nasłonecznienia danego pomieszczenia i oczywiście jego przeznaczenia. Do sypialni wybieramy grubsze, zacieniające materiały, które pozwalają nam spokojny odpoczynek również w ciągu dnia. Zaliczamy do nich aksamit, len czy taftę. Z kolei w pokoju dziennym najczęściej pojawiają się zasłony przepuszczające światło wykonane z tiulu, szyfonu i delikatnej bawełny. Dają nam one możliwość podziwiania widoków, jeśli np. mamy wyjście na taras lub balkon. Ciemna kolorystyka tkanin i wzory również mają wpływ na przepuszczalność światła, dlatego jeśli zależy Wam na słonecznym pomieszczeniu wybierzcie jednolite tkaniny. Materiał, z którego będą uszyte nasze zasłony możemy zastosować również na  poszewki na poduszki, obrus, bieżnik lub podkładki na stół. W ten sposób dodatki w aranżacji mieszkania będą tworzyły spójną całość.

Aranżacja okien: czym kierować się przy wyborze koloru tkaniny?

W klasycznych aranżacjach wnętrz doskonale sprawdzą się uniwersalne barwy tkanin takie jak: beże, brązy i szarości. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach, gdzie dominuje biel możemy pozwolić sobie na wprowadzenie koloru właśnie w postaci dodatków. Doskonale sprawdzą się tkaniny okienne z nadrukami florystycznymi lub geometryczne wzory. Do nowoczesnych aranżacji idealnie pasują materiały podkreślające niezobowiązujący styl panujący we wnętrzu.