Zasłony to ważnym element aranżacji. Są one nie tylko dekoracją okna, ale i całego pomieszczenia, dlatego warto zadbać o to, aby komponowały się z wystrojem wnętrza. Jeśli wybór tkaniny macie już za sobą teraz przyszedł czas na wymierzenie ilość materiału potrzebnej na zasłony. Sprawdźcie jak to zrobić! Mamy dla Was wideo poradnik.

Dekoracja okna: obliczmy długość materiału na zasłony

Ilość tkaniny w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Tkaniny wzorzyste, które są ozdobne same w sobie nie muszą być dodatkowo marszczone, dlatego wystarczy, że zajmą one 1,5 szerokości okna. We wzorzystych tkaninach wybieramy mniejszą ilość tkaniny, dzięki temu wzory będą lepiej widoczne. Z kolei jeśli chodzi o tkaniny gładkie musimy kupić materiału 2 razy tyle, ile wynosi szerokość okna. Dzięki temu możemy zasłonić okno w całości, a odsłonięte prezentuje się bardzo estetycznie. Takie szerokości są szczególnie ważne, aby zasłona nie sprawiała wrażenia za małej do wielkości pomieszczenia.

Dekoracja okna: jaką długość zasłon wybrać?

Rodzaj marszczenia, drapowania i długości firanek oraz zasłon zależą od naszych potrzeb i gustu. Najpierw musimy zdecydować dokąd mają sięgać zasłony czy firany. Najczęściej jest to wysokość do parapetu lub do podłogi, ale coraz częściej, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, pojawiają się zasłony i firany leżące na podłodze. Najlepiej do tego nadaj się mięsiste, lejące tkaniny. Najlepiej wyglądają zasłony sięgające do podłogi, ponieważ nie skracają one pomieszczeń. Raczej odchodzi się od wieszania zasłon do parapetu, ponieważ prezentują się one nieelegancko, oczywiście są wyjątki od tej reguły.

W filmie wideo znajdziecie wideo poradnik jak wymierzyć zasłony: