Idealna dekoracja okna powinna współgrać z całym wnętrzem. Może ona harmonizować lub kontrastować z pomieszczeniem, eksponować widok za oknem lub odwracać od niego uwagę. Zasłony we wnętrzu pełnią ważną rolę, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie dopasowanie.

Dodatki do domu: wybieramy zasłony

Przy wyborze zasłon bardzo ważna jest kolorystyka. Muszą one pasować do całego pomieszczenia i stanowić jego integralny element. Dobór kolorystyki może odbywać się w sposób harmonijny, co oznacza, że wykorzystujemy te barwy, które dominują we wnętrzu. Jeśli są to biele, beże lub szarości najlepiej jeśli kolor zasłon będzie w neutralnych barwach. Będą one dopełniały aranżację pomieszczenia i nie pełniąc w nim głównej roli. Wybierając zasłony możemy zdecydować się również na kontrastowe rozwiązanie, wprowadzając do wnętrza mocniejszy kolor, który będzie w nim dominował. Ważne, aby kolory i wzory były dobierane tonacyjnie. Warto pamiętać o tym, że barwa zasłon może mieć wpływ na całą kolorystykę pomieszczenia. Tkaniny ciepłe (czerwienie, żółcie, złoto) ocieplają wnętrze, z kolei tkaniny chłodne (niebieskie, szarości) sprawiają, że wnętrze staje się kojące i neutralne.

Jakie kolory zasłon pasują do każego wnętrza?

Modne szarości pasują do większości wnętrz, są one neutralne i doskonale sprawdzają się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Jeśli we wnętrzu mamy kolor szary na ścianach w tej sytuacji idealnie sprawdzą się białe zasłony, z kolei w mieszkaniach nowoczesnych gdzie króluje biel świetnym rozwiązaniem będzie wybór szarej tkaniny na zasłony. Oprócz koloru musimy wybrać również wzór lub fakturę. Im prostsze i gładsze zasłony, tym większa pewność, że sprawdzą się one w naszej aranżacji.

Posłuchaj wypowiedzi architekta i sprawdź jaki zasadami kierować się wybierając zasłony: