Sznury z chwostami, dopasowane do materiału na zasłonach taśmy, drewniane lub metalowe kółka – to najczęściej wybierane przez nas elementy aranżacji okien, przy pomocy których upinamy zasłony i firany w naszych wnętrzach. Te sposoby upinania zasłon są najczęściej wybierane i... nieco już oklepane. Jeśli nie jesteś entuzjastą konwencjonalnych rozwiązań w dekoracji okien, rozejrzyj się wokół siebie, a na pewno znajdziesz kilka przedmiotów, którymi w niebanalny sposób upniesz swoje zasłony! Oto kilka podpowiedzi i pomysłów na upinanie zasłon.

Upinanie zasłon i firan: przy pomocy przedmiotów codziennego użytku!

Upinając zasłony lub firany, warto rozejrzeć się wokół siebie i poszukać w domu przedmiotów, których na co dzień używamy do innych czynności, a przy pomocy których możemy w awangardowy i niezwykle efektowny sposób zebrać materiał zdobiący nasze okna. Najlepiej nadają się do tego zadania przedmioty o kształcie obręczy oraz długie elementy, które można związać wokół zasłony. Doskonałym pomysłem jest więc na przykład upinanie zasłon przy pomocy takich akcesoriów odzieżowych jak biżuteria (naszyjniki, korale, klamry, szerokie bransolety), apaszki, paski czy krawaty. Możesz również postawić na znalezione w domowym przyborniku z wyrobami pasmanteryjnymi wstążki lub koronkowe przepaski. Jeśli wolisz nieco mniej ozdobne rozwiązania, zastanów się nad użyciem grubej liny z lnu czy jutowego sznurka albo masywnej drewnianej klamry. Załonę lub firanę można też owinąć wokół przymocowanej do ściany rozety sztukateryjnej, niepotrzebnego wieszaka lub znalezionej na strychu starej gałki do drzwi. Możesz także obudzić w sobie artystyczną duszę i stworzyć własną ozdobę, zszywając lub sklejając ze sobą w odpowiedni sposób jakieś elementy. Ogromna ilość przedmiotów w naszych domach nadaje się do wykorzystania w oryginalnej aranżacji okien przy pomocy zasłon lub firan. Wystarczy dać ponieść się wyobraźni!

Upinanie zasłony: wideo

Obejrzyj materiał wideo, w którym podpowiadamy  jak ładnie upinać zasłony, by były ozdobą wnętrza. Dobierając sposób upięcia zasłonek możemy optycznie wpłynąć na zmianę wnętrza, np. poszerzyć wąski pokój.