Roleta rzymska czy klasyczna? Czym się kierować wybierając modną dekorację okna?

Dekoracja okna jest ważnym elementem aranżacji wnętrza. Podkreśla styl i zapewnia prywatność. Dlaczego tak chętnie wybieramy funkcjonalne rolety zamiast tradycyjnych firan i zasłon? Jak dobrać właściwy wystrój okna do salonu, kuchni i sypialni?

Dekoracja okna. Roleta okienna
Dekoracja okna. Roleta okienna
Dekoracja okna. Roleta okienna
Dekoracja okna. Roleta okienna
Dekoracja okna. Roleta okienna

Rolety są tańszą alternatywą dla tradycyjnej dekoracji okna. Początkowo były wybierane do wystroju okien w kuchniach i łazienkach, teraz są pełnoprawnym i modnym elementem wystroju salonu i sypialni. Zapewniają prywatność w ciągu dnia, jednocześnie wpuszczając światło do wnętrza, tak jak lekkie firany i zasłony z woalu, bawełny czy lnu. Wybierając rolety staraj się zachować równowagę pomiędzy kolorami i wzorami, a pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Nie przegap: Dekoria.pl - ambasador stylu hygee >>>

Wyszukane rolety, zwłaszcza rzymskie, lepiej wyglądają  gdy są uszyte z gładkich tkanin lub z regularnym wzorem geometrycznym, podczas gdy proste dobrze prezentują się wykonane z materiałów wzorzystych, z motywami florystycznymi. Wybierając rolety nie musisz rezygnować z zasłon – świetnie się wzajemnie uzupełniają, zwłaszcza jeśli obie dekoracje są wykonane z tkanin skoordynowanych, czyli w tej samej kolorystyce, ale z różnymi wzorami, zawsze pochodzącymi z tej samej kolekcji.

Wybieramy rolety: rodzaje i style

Jak wybrać roletę okienną by była funkcjonalna i zdobiła wnętrze? Który model i jaka tkanina będą najlepsze jako wystrój okna w kuchni, w salonie lub w pokoju dziecka? Czy roleta ma być przede wszystkim elementem wystroju wnętrza czy chcesz zapewnić sobie komfort w sypialni? Wybierając rolety, warto też wziąć pod uwagę to, jak często otwierane będzie okno i czy roleta może być narażona na zabrudzenia?

  • Rolety klasyczne 

To niedrogie i proste rozwiązanie. Taką zwijaną roletę klasyczną marki Dekoria.pl można przytwierdzić do ściany, sufitu i ram okiennych (potrzebne będą specjalne uchwyty okienne) - ich montaż jest bardzo prosty. Na dole roleta zakończona jest kanałem obciążonym drewnianą listwą. Jeśli masz nietypowe okna – mieszkasz w kamienicy, lofcie lub w domu możesz zamówić roletę zrobioną na wymiar.

  • Rolety rzymskie

Rolety rzymskie firmy Dekoria.pl to polecane rozwiązanie dla osób ceniących estetykę akcesoriów okiennych. Mogą być montowane do ściany lub sufitu, na ramie okna albo bezpośrednio na karniszu rurowym. Mogą być wykończone na trzy sposoby:
- z falbaną z falą
- z falbaną prostą
- bez falbany
Rolety rzymskie wykonuje się z przeróżnych tkanin. Rolety uszyte z jasnych, półprzezroczystych tkanin, które przepuszczają dużo światła – pełnią funkcję nowoczesnej firany. Mogą wisieć solo lub zostać połączone z klasycznymi zasłonami. Rolety z tkanin dekoracyjnych, lekko zaciemniających będą natomiast stanowić stylową a zarazem praktyczną dekorację okna. Jeśli zależy Ci na całkowitym zaciemnieniu pokoju, wybierz ciemną, grubą tkaninę, wykonaną z grubej bawełny lub specjalnej tkaniny typu blackout. Taka roleta rzymska sprawdzi się w sypialni, pokoju dziecka i w pokoju z kinem domowym.

  • Rolety woalowe

Rolety rzymskie wykonane z gładkiego woalu, np. Modena firmy Dekoria.pl lub gładkiej organzy, są dekoracyjne, lekkie i łatwe do uprania. Dzięki takim roletom kuchnia cały czas jest dobrze oświetlona, a aranżacja bardziej przytulna.

  • Rolety zaciemniające

Rolety rzymskie zaciemniające firmy Dekoria.pl są idealne do sypialni, wykonane z tkaniny typu blackout, blokującej promienie słoneczne w 95%. Latem zapewnią przyjemny chłód w pokoju, w dni wolne pozwolą dłużej pospać.

  • Rolety dzień-noc

Rolety rzymskie duo to idealne rozwiązanie, gdy chcemy połączyć klasykę, jaką jest dobrzy znany duet zasłony plus firana, z nowoczesnością. Rolety rzymskie typu dzień-noc wykonane są z dwóch warstw – lekkiej woalowej, która pełni funkcję firany oraz lekko lub mocno zaciemniającej tkaniny, która zasłania nam wnętrze. Te dwie części rolety można niezależnie od siebie podnosić tak, aby regulować ilość wpadającego światła według naszych potrzeb.

 Rolety rzymskie w salonie

Fot. materiały prasowe Dekoria.pl

Jak działają rolety rzymskie? Mechanizm podnoszenia

Rolety rzymskie: woalowe i materiałowe dzielą się także ze względu na rodzaj systemu podnoszącego. Możemy podnosić je przy pomocy mechanizmu sznurkowego i koralikowego. Ten drugi jest bardziej wytrzymały, dlatego zazwyczaj stosuje się go do większych i cięższych dekoracji okna. Mechanizm sznurkowy jest tańszy i zalecany dla rolet rzymskich z woalu, które są zwykle mniejsze i lżejsze.

Jak czyścić rolety?


•    Rolety rzymskie dekoracyjne i woalowe pierzemy w pralce po wcześniejszym zdemontowaniu i rozbrojeniu sznurowania – podobnie jak firanki i zasłony – używając programu do tkanin delikatnych.
•    Rolety klasyczne (zwijane) – wykonywane są z tkanin pokrywanych specjalną apreturą zabezpieczającą przed zabrudzeniami. Wystarczy przecierać je wilgotną szmatką.

Kupujesz rolety na wymiar? Jak ustalić ich rozmiar?

To, jak ustalić rozmiar rolety, zależy od rodzaju i miejsca jej umocowania:

  • Jeśli chcesz roletę zamontować bezpośrednio na ścianie lub suficie – zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj po minimum 5 cm z każdej strony. Wysokość – od miejsca, w którym roleta być zamontowana do parapetu lub podłogi (w przypadku okien balkonowych).
  • Jeśli roleta ma być zamontowana na ramie okna – zmierz szerokość szyby i dodaj po 2 cm z każdej strony. Wysokość rolety to wysokość skrzydła okna.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Dekoria.pl

 

 

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe Dekoria.pl

POLECANE ARTYKUŁY