Rolety są tańszą alternatywą dla tradycyjnej dekoracji okna. Początkowo były wybierane do wystroju okien w kuchniach i łazienkach, teraz są pełnoprawnym i modnym elementem wystroju pokoju dziennego i sypialni. Zapewniają prywatność w ciągu dnia, jednocześnie wpuszczając światło do wnętrza, tak jak lekkie firany i zasłony z woalu, bawełny czy lnu. Wybierając rolety, staraj się zachować równowagę pomiędzy kolorami i wzorami a pozostałymi elementami wystroju wnętrza.
Wyszukane rolety, zwłaszcza rzymskie, lepiej wyglądają gdy są uszyte z gładkich tkanin lub z regularnym wzorem geometrycznym, podczas gdy proste dobrze prezentują się wykonane z materiałów wzorzystych, z motywami florystycznymi. Wybierając rolety, nie musisz rezygnować z zasłon – świetnie się wzajemnie uzupełniają, zwłaszcza jeśli obie dekoracje są wykonane z tkanin skoordynowanych, czyli w tej samej kolorystyce, ale z różnymi wzorami, zawsze pochodzącymi z tej samej kolekcji.
Rolety rzymskie i klasyczne - rodzaje oraz style
Jak wybrać roletę okienną, by była funkcjonalna i zdobiła wnętrze? Który model i jaka tkanina będą najlepsze jako wystrój okna w kuchni, w salonie lub w pokoju dziecka? Czy roleta ma być przede wszystkim elementem wystroju wnętrza, czy chcesz zapewnić sobie komfort w sypialni? Wybierając rolety, warto też wziąć pod uwagę to, jak często otwierane będzie okno i czy roleta może być narażona na zabrudzenia.
- Rolety klasyczne
To niedrogie i proste rozwiązanie. Taką zwijaną roletę można przytwierdzić do ściany, sufitu i ram okiennych (potrzebne będą specjalne uchwyty okienne) - ich montaż jest bardzo prosty. Na dole roleta zakończona jest kanałem obciążonym drewnianą listwą. Jeśli masz nietypowe okna – mieszkasz w kamienicy, lofcie lub w domu - możesz zamówić roletę zrobioną na wymiar.
- Rolety rzymskie
Rolety rzymskie to polecane rozwiązanie dla osób ceniących estetykę akcesoriów okiennych. Mogą być montowane do ściany lub sufitu, na ramie okna albo bezpośrednio na karniszu rurowym. Mogą być wykończone na trzy sposoby:
- z falbaną z falą
- z falbaną prostą
- bez falbany