Okno narożne – co warto wiedzieć? Rodzaje okien narożnikowych

2021-09-30 12:47

W zgodzie z nowoczesnym budownictwem coraz więcej inwestorów sięga po oryginalne, efektowne i funkcjonalne rozwiązania – również w kwestii okien. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się okna narożne, zwane też narożnikowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Okno narożne
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Spis treści

  1. Zalety i wady okien narożnikowych
  2. Rodzaje okien narożnych
  3. Okna narożne w kuchni i salonie – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Zalety i wady okien narożnikowych

Rosnąca popularność okien narożnych najlepiej świadczy o ich licznych zaletach. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wyjątkowe walory estetyczne – okna narożne otwierają mieszkanie na świat zewnętrzny. Dzięki nim możemy poczuć się bliżej natury i zyskać piękne widoki z kanapy w domu. Okno narożnikowe najchętniej jest stosowane tam, gdzie z działki budowlanej roztaczają się przepiękne widoki albo za oknem znajduje się własny, starannie pielęgnowany ogród.

Doskonałe doświetlenie wnętrz – dzięki zastosowaniu okien narożnych do pomieszczeń będzie wpadało więcej światła dziennego, niż miałoby to miejsce w przypadku zwykłych okien. To z kolei ma wpływ zarówno na codzienne samopoczucie domowników, jak i ekspozycję aranżacji wnętrz w efektowniejszy sposób.

Efektowny design budynku – jeśli zależy nam na tym, by dom był piękny nie tylko od środka, ale też od zewnątrz, w osiągnięciu tego celu pomogą nam właśnie okna narożnikowe. Dzięki nim bryła budynku będzie wyglądała lekko, minimalistycznie i bardzo nowocześnie.

Choć okna narożne mają bez wątpienia wiele zalet, mają także kilka wad, których warto być świadomym przed podjęciem decyzji o włączeniu okien narożnikowych do projektu domu:

Większe straty ciepła – duże przeszklenia w domach mogą być powodem szybszego wyziębiania się mieszkań w okresie zimowym. Oznacza to, że w przypadku okien narożnikowych należy zwrócić szczególną uwagę na parametry izolacyjne szyb, odpowiedni sposób montażu oraz właściwe uszczelnienie okien narożnych.

Wstawienie okien narożnikowych należy zaplanować jak najwcześniej – rzadko decydujemy się na stosowanie ich w istniejących już budynkach, ponieważ ogromną rolę odgrywa tutaj konstrukcja stropu czy właściwe przygotowanie nadproża. Trzeba bowiem pamiętać, że tak duże przeszklenia stanowią spore obciążenie dla budynku.

Cena okien narożnikowych jest wysoka – nie dość, że sama konstrukcja okien narożnych kosztuje sporo, to jeszcze musimy pamiętać, by taki produkt miał odpowiednie parametry. Wszystko to sprawia, że cena okna narożnego może być kilkukrotnie wyższa niż w przypadku standardowych modeli.

Rodzaje okien narożnych

Okna narożne dzielimy m.in. na otwierane i nieotwierane. Choć z praktycznych względów te pierwsze wydają się bardziej przydatne, okazuje się, że nieotwierane są tańsze i dają większe możliwości tworzenia przeszkleń bez szprosów i belek, a zatem tworzą panoramiczny widok na podwórko. Warto się na nie zdecydować, jeśli w pomieszczeniu będą też inne okna, ale dające możliwość wietrzenia pokoju.

Ciekawą opcją jest też okno narożne bez słupka (łącznika narożnego), które wpuszczają do wnętrz więcej światła i efektowniej się prezentują. Tafle szyb są tutaj łączone klejem, przez co mają gorsze parametry izolacyjne i można je ustawiać tylko pod kątem prostym względem siebie. Natomiast okna narożne ze słupkiem można łatwiej dopasować do potrzeb i ustawiać je pod dowolnymi kątami.

Warto także wiedzieć, że okna narożnikowe mogą być wykonywane z dowolnych materiałów – dostępne są zarówno konstrukcje okien narożnych z PCV, jak i drewna czy aluminium do wyboru.

Okna narożne w kuchni i salonie – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Okna narożne najczęściej pojawiają się w strefach dziennych każdego domu – tam gdzie spędzamy najwięcej czasu i możemy podziwiać widoki na zewnątrz. Dużą popularnością cieszą się okna narożne w kuchni, które uzupełniają często blat i zabudowę ułożone w literę L. Okna narożne do salonu to natomiast strzał w dziesiątkę wtedy, gdy chcemy uzupełnić za ich pomocą wyjście na taras i podziwiać ogród z kanapy. Świetnym pomysłem jest także zastosowanie okien narożnikowych w gabinetach – wówczas miejsce pracy staje się nowoczesne, a przyjmowanie klientów w takiej przestrzeni to czysta przyjemność dla nas i dla nich.

Jakie okno dachowe wybrać?
Nasi Partnerzy polecają