OKIENNICE: sielska dekoracja okna. Zobacz pomysły i ZDJĘCIA

2013-06-26 9:05

Okiennice mogą być ciekawą i funkcjonalną dekoracją okna. Są stylowe, bezpieczne i trwałe. Okiennice, jeśli tylko są dobrze skomponowane z elewacją i architekturą domu, stanowią jego efektowną ozdobę. O wartości okiennic wie chyba każdy: zmniejszają nasłonecznienie w upalne dni i zapewniają chłód w domu, a także chronią okna przed włamaniem, a są zdecydowanie ładniejsze niż często wybierane rolety z kasetą. Jedyny minus okiennic: są znacznie droższe od rolet i standardowych żaluzji. Okiennice zdjęcia – zobacz w GALERII.

Spis treści

  1. Solidne konstrukcje okiennic
  2. Materiały, z których wykonane są okiennice

Okiennice to jedne z piękniejszych wykończeń okien. Przywołują na myśl sielskość, wspaniale wpisują się w styl vintage, ozdobią zarówno wiejski domek, jak i śródziemnomorską stylową willę. Okiennice są nietylko ładne, ale również funkcjonalne.  Doskonale chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, wiatrem, deszczem czy śniegiem. Zamknięte okiennice w nasłoneczniony dzień dają pomieszczeniu charakterystyczny południowy nastrój i chłód.

Solidne konstrukcje okiennic

Okiennice mogą być pełne, tak że po zamknięciu uzyskuje się efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza. Można też wybrać takie z lamelkami zamontowanymi na stałe pod pewnym kątem, wtedy światło będzie wpadać w określony sposób w ciągu dnia. Do wyboru są też okiennice z ruchomymi lamelkami, które można ustawiać w dowolnej pozycji i w ten sposób regulować ilość światła i powietrza wpadającego do wnętrza domu, gdy skrzydła będą zamknięte. Okiennice mogą być pojedyncze, najczęściej jednak składają się z dwóch skrzydeł mocowanych po obu stronach ościeża. Niektórzy producenci oferują również modele składane, montowane tylko z jednej strony okna. Wymiary okiennicy są tak dopasowane, żeby po zamknięciu zakrywała całe okno. Oprócz okiennic o klasycznym prostokątnym kształcie dostępne są również takie, które będą pasować do okien o nietypowych kształtach, na przykład łukowych lub trapezowych

Materiały, z których wykonane są okiennice

Okiennice najczęściej produkowane są z drewna, ale mogą być też wykonane z PCW lub aluminium. Okiennice drewniane mogą być zbudowane w całości z litego drewna albo mieć zrobione z tarcicy same ramy, a wypełnienie stanowi płycina, na przykład ze sklejki.

Okiennice można zamówić w dowolnym kolorze, maluje się je wtedy farbami kryjącymi lub wykańcza transparentną lazurą, która podkreśla rysunek usłojenia drewna. Odpowiednia lazura pozwala okiennicom sosnowym imitować bardziej szlachetne gatunki drewna, na przykład tek, orzech, mahoń czy palisander. Tańsze i lżejsze od drewnianych są okiennice z PCW oraz aluminium. Mają postać ram z profili aluminiowych lub z tworzywa wzmocnionego stalą, wypełnionych pionowymi lub poziomymi profilami. Okiennice z PCW są okleinowane na dowolny kolor. Są też dostępne w okleinie drewnopodobnej. Okiennice aluminiowe są albo anodowane, albo malowane proszkowo. Dzięki metodzie sublimacji aluminium może wyglądem przypominać drewno. Metoda ta polega na nałożeniu w próżni filmu z rysunkiem drewna na uprzednio pomalowany proszkowo profil. Następnie całość jest wygrzewana w temperaturze 200°C, dzięki czemu wzór wnika głęboko w warstwy lakieru, pozostawiając trwały rysunek.