Moskitiera to po prostu bardzo gęsta siatka, która służy w jednym celu – ma chronić przed insektami. Zresztą nawet jej w nazwie jest to widoczne: moskity to małe owady bardzo podobne do komarów. Moskitierę można montować w wielu miejscach, m.in. w oknie, drzwiach, nad łóżkiem czy wokół miejsca, w którym odpoczywamy na świeżym powietrzu. Jednak najskuteczniejszą ochronę, jeśli chodzi o wnętrza, zapewniają moskitiery zamontowane w oknach.
Moskitiera kupowana wraz z oknem lub oddzielnie
Dobrym pomysłem jest zaplanowanie moskitiery już na etapie kupowania okien. Wtedy dobierzemy idealnie pasujące modele. Jednak jeśli tego nie zrobimy, również nie ma problemu – moskitiery znajdziemy zarówno u producentów okien, jak i np. w sklepach z materiałami wykończeniowymi dla domu (obok rolet czy markiz). Moskitiery produkowane są w wielu standardowych rozmiarach, ale można też zamówić model określonej wielkości.
Moskitiera do okien i drzwi balkonowych składa się z ramy (w kolorze pasującym do stolarki okiennej), a także gęstej siatki – najczęściej w barwie szarej lub czarnej. Polecamy również siatki białe, które pasują właściwie do każdego domu. Ponadto owady nie przepadają już za samym tym kolorem.
Siatka powinna mieć oczka o wymiarach ok. 1x1 mm. Im drobniejsza, tym skuteczniej ochroni przed bardzo małymi owadami, takimi jak uciążliwe meszki.
W przypadku okien i drzwi balkonowych albo tarasowych moskitiery montuje się od strony zewnętrznej – na ramie albo do ościeży we wnęce. Z kolei na oknach dachowych robi się to po stronie wewnętrznej. Moskitiery należy zamocować nie na samym oknie, lecz na szpalecie bądź też obudowie okna z płyt g-k. Dostępne są moskitiery do łatwego montażu za pomocą rzepów lub pasków samoprzylepnych. Niemniej lepiej się sprawdzą te mocowane wkrętami – posłużą bowiem przez dłuższy czas.
Nie przegap: Poznaj rośliny, których nie lubią komary >>>
Moskitiera: poznaj jej rodzaje
Moskitiery ramkowe: świetne i proste rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku okien pionowych albo drzwi, przez które się rzadko przechodzi. Moskitiera ramkowa, jak wskazuje nazwa, składa się z ramki (tworzywo sztuczne, aluminium, drewno) oraz siatki, która ją wypełnia. Taka siatka moskitiery może być wykonana np. z włókna szklanego, które powleka się tworzywem sztucznym. I właśnie takie materiały polecamy – są najsolidniejsze. Moskitierę ramkową mocuje się w oknie lub drzwiach na cały sezon. Można to robić na kilka sposobów: korzystając z blaszek odchylanych (w taki sposób, że blokują ramę), listew magnetycznych czy magnesów. Gdy trzeba umyć okno albo moskitierę, ramkę da się łatwo zdemontować.
Moskitiery rolowane: montowane są na stałe, a funkcjonują podobnie jak rolety. Siatkę można w dowolnym momencie zwinąć (po prowadnicach) do kasety, która umieszczona jest w górnej części skrzydła okiennego. Warto wybierać takie moskitiery, które mają specjalny zaczep na dole oraz naciąg sprężynowy. Wtedy o wiele łatwiej rozwijać siatkę i nią manipulować. Ponadto przydadzą się specjalne szczotki w prowadnicach i na brzegu moskitiery – zapewnią jeszcze lepszą ochronę przed komarami i innymi nielubianymi insektami.
Moskitiery otwierane: idealne do do drzwi tarasowych. W praktyce stanowią drugie drzwi zamknięte w wąskiej, lekkiej ramie. Montuje się ją na zawiasach do ramy właściwych drzwi bądź ościeża. Są dość duże, dlatego powinny być dodatkowo wzmocnione.
Moskitiery przesuwne: czyli ramy wypełnione siatką, które przesuwa się w prowadnicach (umiejscowione u góry i dołu otworu drzwiowego). Świetnie sprawdzają się na większych balkonach i tarasach.
Zobacz też: Rolety rzymskie - piękne i praktyczne >>>
Zasłony lamelowe – zamiast moskitiery
Ciekawą alternatywę dla moskitiery stanowi zasłona lamelowa, którą montuje się w drzwiach. Sprawdza się zwłaszcza w tych domach, w których, po pierwsze, panuje duży ruch, a po drugie – są zwierzaki. Pies czy kot swobodnie przejdzie pomiędzy paskami materiału, podczas gdy moskitierę w formie drzwi siatkowych musiałby otworzyć łapą (szybciej mogłaby się uszkodzić). Zasłona lamelowa, często zwana też moskitierą lamelową, najczęściej montowana jest na listwie nad otworem drzwiowym. Składa się zaś z lekkich i zwiewnych pasków siatki.
Zainteresuje Cię też: Jak zrobić legowisko dla psa? >>>