Dekoracja okna zależy od stylu, w którym utrzymane jest wnętrze. Wnętrza minimalistyczne i klasyczne mają swój określony i dobrze znany sposób dekoracji okien. Problemy zaczynają się w większości naszych mieszkań, które zazwyczaj urządzone są nowocześnie i po prostu rodzinnie. Decydując się na dekorację okna koniecznie musimy zwrócić uwagę na widok za oknem. Jeśli zatyka dech w piersi, wtedy nie warto zasłaniać okna w całości. Wystarczą tylko dekoracyjne zasłony zawieszone z boku lub stora rzymska zamontowana na górnej krawędzi okna. Wykończenie okna tworzy wtedy ramę dla najcenniejszego obrazu, którym nie wielu z nas może się cieszyć. Jeśli widok z naszych okien nie jest jednak imponujący lub mamy wyjątkowo blisko sąsiadów, wtedy na pewno warto zastanowić się nad stylowym  i szykownym wykończeniem okna.

Dekoracja okna 2014: zasłony nie do pary

Modnym sposobem dekoracji okien, szkoda tylko że tak rzadko wykorzystywanym, jest wieszanie zasłon nie do pary. To znaczy z każdej strony okna zasłony w innym kolorze lub wzorze, ale skoordynowane kolorystycznie. Pozwala to na zmianę dekoracji okna w zależności od pór roku. Możemy cały czas poruszać się w tej samej gamie kolorystycznej, ale zmieniać na przykład ilość i nasycenie poszczególnych kolorów. Więcej zieleni zimą, latem niech dominuje biel lub kolor pastelowy, zimą nastrojowy fiolet, burgund czy granat. W dodatku taka aranżacja wcale nie musi być trudna i kosztowna. Wystarczy kupić dwa zestawy gotowych zasłon, uzupełnić je czymś lekkim i lekkim, gładkim, w kolorze białym lub ecru i do dzieła. Po jednej stronie okna możemy powiesić dwie zasłony w tym samym kolorze, po drugiej tylko jedna w skoordynowanym kolorze. Przy pojedynczej zasłonie od strony środkowej możemy wtedy dołożyć dla równowagi lekką, delikatną, białą. Efekt będzie niebanalny i zaskakujący. Pięknie wyglądają w takich kompozycjach zasłony z tkanin ombre. Są to jednak rozwiązania zdecydowania droższe, ale dzięki wysokiej jakości tkanin na wiele lat. Tkaniny te dostępne są w sklepach z tkaninami dekoracyjnymi.

Dekoracja okna 2014: zasłony tradycyjne nie muszą być nudne

Jeśli natomiast lubimy tradycyjny wystrój wnętrz i ważna jest symetria oraz optyczny porządek w dekoracji okien, zdecydujmy się na zawsze modne czyli zasłony tradycyjne, które są takie same. Ale tutaj też możemy być oryginalni i połączyć dwie tkaniny w jednej zasłonie. Możemy zrobić takie połączenie wzdłuż zasłony, na przykład po zewnętrznej stronie umieścić szerszy pas materiału gładkiego, bliżej okna natomiast węższy pas tkaniny wzorzystej. Taki zabieg możemy też zastosować łącząc tkaniny w poprzek wysokości zasłony, na przykład na 1/3 wysokości od patrząc od podłogi. Możemy zamówić takie zasłony w firmie specjalizującej się w sprzedaży tkanin i szyciu lub możemy sami uszyć korzystając z zasłon gotowych, kupionych w sklepach sieciowych. Łącząc tkaniny pamiętajmy o sprawdzeniu przepisu prania. Okazuje się, że zasłony tradycyjne też mogą być ciekawe i niepowtarzalne.

Dekoracja okna 2014: zasłony asymetryczne

Bardzo efektownym wykończeniem okna są zasłony asymetryczne, to znaczy zawieszone tylko po jednej stronie okna Jest to dobre rozwiązanie gdy okno umieszczone jest niesymetrycznie w stosunku do reszty ściany. Zasłony powieszone asymetrycznie również mogą być z połączonych ze sobą różnych tkanin. Na tle takiej niesymetrycznej zasłony ładnie prezentuje się wyjątkowy mebel – fotel, komoda itp.