Markizy ozdobią nasze domy, ożywią elewacje, a przede wszystkim zaciemnią duży obszar tarasu lub balkonu. To zdecydowanie lepsza opcja na taras niż parasol. Markizy osłaniają przed słońcem, opadami deszczu, a w upalne dni obniżają temperaturę. Poza tym mają solidną konstrukcję, ktrórej nie uszkodzi wiatr oraz grubą tkaninę, która chroni przed wysoką temperaturą. Markziy dodatkowo dają duże możliwośći w kwestii dostosowania do wyglądu tarasu i domu.

MARKIZY TARASOWE / MARKIZY BALKONOWE: połączenie komfortu i estetki w aranżacji tarasu

Jeśli myślisz o praktycznym pomyśle na taras, a konkretnie o komfortowej ochronie przed słońcem, zdecyduj się na markizy, model działający automatycznie za pomocą czujników lub pilota. Wybierając markizę, warto pomyśleć jednak nie tylko o komforcie użytkowani, ale o estetyce. Z racji dużych rozmiarów zadaszenie będzie jednym z elementów decydujących o charakterze tarasu. Tarasy na ogół lokowane są od południowej strony budynku, gdyż tam jest z reguły najjaśniej i najcieplej. Czasami jednak, zwłaszcza w letnie dni, robi się za jasno i za ciepło: szukamy cienia. Przydają się wtedy parasole albo markizy.

MARKIZY TARASOWE / MARKIZY BALKONOWE: jakie wybrać?

Markizy zwijane korbą ustępują miejsca znacznie wygodniejszym w użytkowaniu markizom sterowanym elektrycznie. Można, nie ruszając się z leżaka, zwijać lub rozwijać markizę za pomocą pilota. Co więcej, niektóre modele mają zainstalowane czujniki: nasłonecznienia – rozwijają się same, gdy uznają, że są potrzebne. Drugi czujnik wiatru, dzięki którym markizy zwijają się automatycznie, gdy wieje tak mocno, że grozi to rozerwaniu materiału. Ten ostatni czujnik przydaje się szczególnie wtedy, gdy właściciele często wyjeżdżają z domu, nie muszą się wtedy martwić w jakim stanie zastaną swoją markizę po powrocie.

Mówiąc ogólnie, markizy montuje się nad balkonami czy tarasami, gdzie w upalne dni mogą służyć jako swego rodzaju zadaszenie. Pod bardzo wieloma względami markizy to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które może zapewnić nam wygodę w upalne, letnie dni.