Kolory rolet – jak dopasować je do aranżacji poddasza?

 Kolory rolet – jak dopasować je do aranżacji poddasza?

Żółte rolety zaciemniające z kolekcji Colour By You do okien dachowych

Fot. materiały prasowe Velux

Rolety to nie tylko praktyczna osłona na okna dachowe, lecz także element wystroju domu. Jeśli więc wybierasz kolory rolet na poddasze, zwróć uwagę na styl oraz barwy dominujące we wnętrzu – spójna aranżacja może mieć istotny wpływ na Twoje samopoczucie. Jakie kolory na poddaszu sprawdzą się najlepiej i jaki kolor rolet wybrać na okna dachowe?

Z tekstu dowiesz się:

  • czy usytuowanie wnętrza ma wpływ na oświetlenie poddasza;
  • jak kolor rolet wpływa na temperaturę światła;
  • jak dopasować kolory rolet wewnętrznych do wystroju poddasza.

Dostęp do naturalnego światła poprawia nasze samopoczucie i sprawia, że czujemy się pełni energii. Jest to istotne zwłaszcza jesienią i zimą, gdy krótkie dni oraz zachmurzenie mogą obniżyć nasz nastrój. Jak podaje raport „Barometr zdrowych domów” z 2018 roku, który powstał na zlecenie grupy VELUX, aż 37% mieszkańców Europy, którym brakuje światła, rzadko odczuwa wysoki poziom energii. Aby odpowiednio kontrolować ilość światła na poddaszu, wybierz odpowiednie kolory rolet na okna dachowe.

Jakie rolety wybrać z uwagi na usytuowanie wnętrza?

Jeśli rozważasz, jaki kolor rolet wybrać, zwróć uwagę na położenie wnętrza względem stron świata oraz na barwę rolety. Te w jasnych odcieniach odbijają światło, a ciemne je pochłaniają, przez co zaciemniają wnętrze. Najbardziej oświetlone są okna dachowe wychodzące na wschód lub południe – jeżeli więc zależy Ci na komfortowym wypoczynku rano lub w ciągu dnia, wybierz ciemne, intensywne kolory rolet – np. granat, grafit lub butelkową zieleń. Z kolei na okna skierowane na północ lub zachód warto wybrać rolety w jaśniejszym kolorze (np. jasnoszarym lub beżowym), które delikatnie rozproszą światło.

 Kolory rolet – jak dopasować je do aranżacji poddasza?

Rolety w modnym kolorze różowym

Fot. materiały prasowe Velux

Jeśli urządzasz sypialnię na poddaszu, wybierz rolety zaciemniające. Takie dekoracje okien niemal całkowicie blokują światło słoneczne, poprawiając komfort i jakość Twojego snu. Usytuowanie okien nie ma więc znaczenia, jeśli chodzi o to pomieszczenie. W tym celu sięgnij po rolety VELUX z nowej kolekcji Colour By You, dostępne w aż 1800 odcieniach. Możesz dopasować je do zasłon, dywanu, mebli i wielu innych elementów wystroju. Warto dodać, że roleta zaciemniająca z tej kolekcji jest wykonana z trójwarstwowej tkaniny zaciemniającej, która gwarantuje zaciemnienie pomieszczenia w 99,9%, a jej montaż trwa kilka minut dzięki unikalnemu systemowi Pick & Click! i idealnie pasuje do okien dachowych VELUX. Manualnie obsługiwana roleta jest też niezwykle łatwa w użytkowaniu. Porusza się w bocznych prowadnicach, które zapewniają płynne przesuwanie i bezstopniową regulację pozycji. Dzięki niej zaaranżujesz funkcjonalną sypialnię w swoim ulubionym kolorze!

Kolory rolet a temperatura światła

Kolory rolet wewnętrznych mają również wpływ na temperaturę światła (ta zasada nie dotyczy jednak rolet zaciemniających). Choć w rzeczywistości światło dzienne ma kolor biały, nasze oczy odbierają je inaczej o różnej porze dnia i w zależności od pogody. Światło w pochmurny dzień, które nasze oczy odbierają jako niebieskie, wizualnie ochładza pomieszczenie. Z kolei światło żółte i pomarańczowe (widoczne wieczorem) relaksuje, a także ociepla wnętrze.

W podobny sposób działają kolory rolet przepuszczających światło. Modele w żółtym, pomarańczowym lub czerwonym odcieniu sprawiają, że dom wydaje się ciepły i przytulny, dlatego warto zamontować je w salonie lub kuchni. Z kolei te w chłodnych odcieniach, np. błękitnym, uspokajają i sprzyjają koncentracji, więc doskonale sprawdzą się w domowym biurze.

Kolory rolet wewnętrznych – jak dopasować je do wystroju poddasza?

Rolety na okna dachowe zwykle wybieramy na samym końcu, dlatego aby aranżacja wnętrza była spójna, spraw, by kolor rolet współgrał z barwami ścian, mebli i tkanin (np. tapicerek, obrusów lub pościeli). Unikaj monotonii – spraw, by wybrana barwa pojawiła się we wnętrzu w wielu różnych odcieniach, dzięki czemu pomieszczenie będzie ciekawsze.

 Kolory rolet – jak dopasować je do aranżacji poddasza?

Rolety dachowe w kolorze błękitnym spójnie wpisujące się w konwencję barwną pomieszczenia

Fot. materiały prasowe Velux

Kolor rolet wewnętrznych możesz zestawić z innymi barwami w pokoju na trzy sposoby, a każdy z nich pozwoli Ci uzyskać inny efekt. Jak łączyć kolory rolet z innymi barwami we wnętrzu?

  • Barwy harmonijne to te, które na kole barw płynnie przechodzą jedna w drugą (np. biel, różne odcienie żółtego i łososiowy). Zadbaj o to, by w pomieszczeniu znalazły się dwa inne elementy w kolorze rolet, np. dywan i poduszki dekoracyjne. W ten sposób uzyskasz przytulne wnętrze.
  • Barwy monochromatyczne to różne odcienie tego samego koloru, np. szarego lub beżu. Aby taka aranżacja nie była nudna, wybierz różne rodzaje i faktury tkanin – np. do gładkiej rolety dobierz miękki koc i tapicerowany fotel w tym samym odcieniu. Dzięki temu pokój będzie spokojny i elegancki.
  • Barwy kontrastowe to te, które na kole barw znajdują się naprzeciw siebie, np. żółty i granatowy. To najbardziej ryzykowne, a jednocześnie energetyzujące połączenie kolorów – dlatego sprawdzi się np. pokoju dziecka lub kreatywnym gabinecie. Aby wnętrze nie wyglądało chaotycznie, wybierz dwie dominujące barwy oraz uwzględnij kolor rolety np. na dwukolorowym nadruku poduszek.

Już wiesz, jakie kolory na poddaszu sprawdzą się najlepiej? Sięgnij po rolety zaciemniające VELUX Colour By You, które spersonalizujesz dokładnie tak, jak chcesz, i ciesz się poddaszem pełnym barw!

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe Velux

POLECANE ARTYKUŁY