Rolety wewnętrzne powstrzymują promienie słoneczne, dzięki czemu we wnętrzach jest ciemniej i chłodniej. Taka dekoracja okna nie osłania jednak przed ciepłem słonecznym tak skutecznie jak rolety zewnętrzne czy markizy.

Jakie kupić rolety? Kilka podpowiedzi

Rolety zwykle powodują częściowe zacienienie, a tylko niektóre z nich mogą dać całkowite zaciemnienie wnętrza. Produkowane są z różnych tkanin: bawełnianych, jedwabnych, poliestrowych lub z włókna szklanego. Okna z roletami mogą nadać wnętrzu nowego charakteru i zmienić jego styl. Przed zakupem warto przemyśleć jaką funkcję ma pełnić nasza roleta: czy ma być tylko ładną dekoracją okna, a może też chronić przed promieniami słonecznymi? Najlepiej, jeśli roleta będzie łączyła obie te funkcje.

Polecamy: Rolety czy żaluzje do okien? Co wybrać do kuchni, łazienki, salonu?>>

Jakie wybrać rolety: rolety standardowe

Robi się je z impregnowanego poliestru. Charakteryzuje się on dużą trwałością – nie strzępi się, nie przeciera, nie blaknie, jest też zmywalny, dzięki czemu łatwo jest utrzymać go w czystości. Tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną ukrytym w aluminiowej listwie w górnej części okna. W wielu modelach ruch rolety odbywa się po bocznych prowadnicach. Pozwalają one na płynny ruch rolety i ustawienie jej w dowolnym miejscu. Tylko w najprostszych modelach nie ma prowadnic, a roletę można zatrzymać w kilku pozycjach za pomocą haczyków zaczepianych o zaczepy zamontowane do boków ościeżnicy.

Zobacz też: Roley rzymskie do dekoracji okna - modna alternatywa dla firanek>>

Jakie wybrać rolety: okna z roletami zaciemniającymi

Produkuje się je również z poliestru, z tym że jedną stronę pokrywa się srebrną lub białą powłoką odbijającą światło i promieniowanie cieplne. Dzięki niej roleta, nawet jasna, zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Podobnie jak w standardowych, rolety poruszają się po prowadnicach. Mogą mieć jeszcze wmontowaną w prowadnicę uszczelkę, która zapobiega przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest roleta podwójna: do ochrony przed słońcem służy część rolety z materiału transparentnego, do  zaciemnienia pomieszczenia – rozwijamy drugą, nieprzepuszczającą światła.

Obejrzyj galerię: Aranżacja okna w nowoczesny sposób - ciekawe inspiracje tkanin na rolety>>

Galerie zdjęć: rolety i zasłony inspiracje

Zobacz zdjęcia z aranżacjami okien - wybieramy rolety i zasłony.