Dekoracja okna: KARNISZ jak wybrać i zamontować ZDJĘCIA

Nieodłączny partner firanek lub zasłon – karnisz. Musi być dopasowany do wnętrza, rodzaju tkaniny i wprowadzać ciekawy element dekoracji okna. Karnisze mają niebagatelne znaczenie w dekoracji okna, dlatego zwracamy uwagę jak właściwie dobrać karnisz, tak by dopełnił wygląd firan. Dobrze wybrany karnisz ZDJECIA i PORADY.

Karnisz
Karnisz
Karnisz
Karnisz
Karnisz

Tkanina to nie jedyna dekoracja okna. Karnisz -  to stylowy sposób na oprawę okna.  Zasłony najczęściej wieszamy na standardowych karniszach mocowanych nad oknem. Dopilnujmy, aby były odpowiednio długie i pozwalały szeroko rozsunąć zasłony poza otwór okienny. Karnisz jest najprostszym rozwiązaniem. Zobacz jakie są karnisze  - zdjęcia w GALERII.

Karnisz: jakie są rodzaje

Karnisz ścienny, sufitowy, drewniany, plastikowy, bądź metalowy – oto wszystkie rodzaje karniszy. Karnisz ścienny – jak sama nazwa wskazuje, montowany jest bezpośrednio w ścianie nad otworem okiennym i stanowi dogodne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz. Z tego powodu karnisze ścienne cieszą się sporym zainteresowaniem. Najczęściej wykonywane są jako drążkowe z kółkami, dzięki którym przesuwana jest firana w dekoracji okna.

Karnisz sufitowy, wcale nie jest przeżytkiem, jest w pełni funkcjonalny,  umożliwia łatwy przesuw firan czy zasłon na długości karnisza. W zależności od ilości zastosowanych wsporników uzyskać można różną liczbę szyn. Przeznaczone dla zasłon i firan. Karnisz sufitowy może być zamontowany również w wersji ściennej jako dekoracja okna.

Ze względu na naturalny wygląd karnisze drewniane znakomicie nadają wnętrzom ekologicznego charakteru. Są matowe, satynowe, błyszczące. Dobrze komponują się w stylu wiejskim, skandynawskim, vintage.

Karnisze plastikowe zarezerwowane dla nowoczesnych wnętrz. Dobrze współgrają w futurystycznym stylu mebli, bądź wnętrz retro. Karnisze plastikowe są dość tanie, ale wcale nie oznaczają tandetnego rozwiązania.

Karnisze metalowe – najczęściej wybierane. Cieszą się sporą popularnością ze względu na ich walory użytkowe i estetyczne. Karnisze metalowe to szereg możliwości. Metal nie musi być gładki, można skorzystać z rozwiązań wykorzystujących metal prążkowy. Ponadto ciekawym pomysłem jest również łączenie metalu z innymi materiałami, np. z drewnem.

Karnisze: jak dopasować do wnętrza

Karnisz jest najprostszym dobrym rozwiązaniem, jeśli fragment ściany nad oknem jest wysoki. Szyny mocowane do sufitu sprawdzą się, jeżeli nadproże jest niskie lub kiedy zamiast zasłon stosujemy rolety. Karnisze to rozwiązaniem, które pasuje do wnętrz klasycznych i stylowych. Karnisz powinien być piękny, a zarazen praktyczny, eksponować zarówno lekka firankę, jak i ciężką i grubą zasłonę.

Jak samemu zawiesić karnisz, instrukcja krok po kroku

Zacznij od zaznaczenia miejsc, gdzie ma zawisnąć karnisz. Wysokość jest zależna od długości zasłon oraz wielkości okien. Za pomocą poziomicy nad oknem zakreśl prostą linię, zależną od długości drążka. Przyłóż go do ściany i zaznacz miejsca, gdzie będą znajdowały się wkręty mocujące. Wywierć otwory i za mocuj uchwyty. Wbij je i na stęp nie przeciągnij przez nie drążek. Wcześniej jednak trzeba umieścić krążki, na których będzie zaczepiona zasłona albo firana. Na koniec dociśnij śruby mocujące, że by usztywnić całość.

Ciekawy wybór karniszy w GALERII ZDJĘĆ

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe, Mariusz Bykowski, Piotr Mastalerz, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY