Jak powiesić karnisz? Na jakiej wysokości nad oknem zamontować karnisz?

2024-01-15 15:26

Jeśli okno, to firanka, a jeśli firanka to karnisz! Ten niepozorny element może stanowić piękną oprawę okna i wpisać się w styl dowolnego pomieszczenia. Przeczytaj, jak zamontować karnisz, na jakiej wysokości nad oknem zamontować karnisz oraz jak dopasować go do wnętrza.

Spis treści

  1. Karnisz: stylowa oprawa okna
  2. Na jakiej wysokości nad oknem zamontować karnisz?
  3. Jakie są rodzaje karniszy?
  4. 1. Karnisz ścienny
  5. 2. Karnisz sufitowy
  6. 3. Karnisze metalowe
  7. 4. Karnisze plastikowe
  8. 5. Karnisze metalowe
  9. Jak dopasować karnisz do wnętrza?
  10. Karnisz czy szyna? Kiedy wybrać karnisz, a kiedy szynę?
  11. Jaka długość karnisza?
  12. Jak zamontować karnisz? Instrukcja
  13. Jak zamontować karnisz? Zdjęcia krok po kroku

Karnisz: stylowa oprawa okna

Karnisz to nieodłączny partner firanek lub zasłon. Musi być dopasowany do wnętrza, rodzaju tkaniny na zasłony i wprowadzać ciekawy element dekoracji okna. Karnisze mają niebagatelne znaczenie w dekoracji okna, dlatego zwracamy uwagę, jak właściwie dobrać karnisz, tak by dopełnił wygląd firan.

Tkanina to nie jedyna dekoracja okna. Karnisz  to stylowy sposób na oprawę okna.  Zasłony najczęściej wieszamy na standardowych karniszach mocowanych nad oknem. Dopilnujmy, aby były odpowiednio długie i pozwalały szeroko rozsunąć zasłony poza otwór okienny. Karnisz jest najprostszym rozwiązaniem. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie karnisze do zasłon w salonie? Jakie karnisze są modne w 2024 r.? Eleganckie i złote karnisze

Na jakiej wysokości nad oknem zamontować karnisz?

Jeśli zechcesz poprawić kształt okna, wystarczy odpowiednio zamontować karnisz. Niskie wyda się wyższe, gdy karnisz zamocujesz pod sufitem, a zasłony będą sięgały podłogi.

Wąskie okno wyda się szersze, jeżeli karnisz będzie znacznie wychodził poza obrys okna i zawiesisz na nim długie, fałdziste zasłony (więcej tkaniny znajdzie się na tle ściany).

Karnisze nie mogą utrudniać otwierania skrzydeł okiennych, dlatego wieszamy je powyżej ościeży okien. Jeśli nadproże jest wystarczająco wysokie, uchwyty karnisza montujemy do ściany. Gdy miejsca jest zbyt mało – do sufitu.

Zazwyczaj sposobowi montażu odpowiada inny rodzaj wspornika. Alternatywą są całkowicie niewidoczne karnisze wpuszczane w sufit, jednak ich montaż jest możliwy tylko w przypadku pomieszczeń z sufitem podwieszanym.

Jakie są rodzaje karniszy?

1. Karnisz ścienny

Karnisz ścienny jak sama nazwa wskazuje, montowany jest bezpośrednio w ścianie nad otworem okiennym i stanowi dogodne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz.

Z tego powodu karnisze ścienne cieszą się sporym zainteresowaniem. Najczęściej wykonywane są jako drążkowe z kółkami, dzięki którym przesuwana jest firana w dekoracji okna.

2. Karnisz sufitowy

Karnisz sufitowy wcale nie jest przeżytkiem, jest w pełni funkcjonalny, umożliwia łatwy przesuw firan czy zasłon na długości karnisza. W zależności od ilości zastosowanych wsporników uzyskać można różną liczbę szyn.

Karnisze sufitowe przeznaczone są dla zasłon i firan. Karnisz sufitowy może być zamontowany również w wersji ściennej jako dekoracja okna.

3. Karnisze metalowe

Ze względu na naturalny wygląd karnisze drewniane znakomicie nadają wnętrzom ekologicznego charakteru. Są matowe, satynowe, błyszczące. Dobrze komponują się w stylu wiejskim, skandynawskim i vintage.

4. Karnisze plastikowe

Karnisze plastikowe zarezerwowane dla nowoczesnych wnętrz. Dobrze współgrają z futurystycznym stylem mebli bądź wnętrzami retro. Karnisze plastikowe są dość tanie, ale wcale nie oznaczają tandetnego rozwiązania.

5. Karnisze metalowe

Cieszą się sporą popularnością ze względu na ich walory użytkowe i estetyczne. Karnisze metalowe to szereg możliwości. Metal nie musi być gładki, można skorzystać z rozwiązań wykorzystujących metal prążkowy. Ponadto ciekawym pomysłem jest również łączenie metalu z innymi materiałami, np. z drewnem.

Jak dopasować karnisz do wnętrza?

Karnisze to rozwiązaniem, które pasuje do wnętrz klasycznych i stylowych. Karnisz powinien być estetyczny, a zarazem praktyczny. Musi eksponować zarówno lekką firankę, jak i ciężką, grubą zasłonę.

Karnisz jest takim samym elementem dekoracji wnętrz jak posadzka, drzwi czy listwy przypodłogowe, warto więc dobrać go tak, by nie szpecił, a zdobił lub ewentualnie wtapiał się w tło.

Przede wszystkim wygląd karniszy powinien być dopasowany do reszty wystroju. Możemy kupisz karnisz w stylu ludowym, retro czy nowoczesnym, prosty lub ozdobny – odcinający się na tle otoczenia.

Do wyboru mamy karnisze plastikowe (lekkie, tanie) i metalowe lub żeliwne (cięższe i bardziej wytrzymałe, ale też droższe) w czerni, bieli i szarości, w kolorze mosiądzu antycznego (stare złoto), inox (efekt stali nierdzewnej) i o wykończeniu satyna-nikiel (chrom-mat), a także karnisze drewniane lub pokryte drewnianą okleiną.

Jeśli nie chcesz, by karnisz był zbyt widoczny, dobierz taki (o odpowiednim rozmiarze, kolorze, sposobie montażu), który wtopi się w ścianę.

Karnisz czy szyna? Kiedy wybrać karnisz, a kiedy szynę?

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje karniszy – drążki i szyny. Drążek to tradycyjny, najpopularniejszy rodzaj karnisza, charakteryzujący się solidnością i łatwością w użytkowaniu – raczej nie ma możliwości, by cokolwiek zacięło się czy zaplątało podczas przesuwania zasłon.

Pręty osadza się w uchwytach przytwierdzonych do ściany, a zasłony wiesza się na kółkach, szelkach lub przelotkach nanizanych na drążek wykonany z drewna, metalu lub obu tych materiałów.

Zakończenia drążków kupuje się osobno, jako dodatkowy element dekoracyjny, dzięki czemu możemy idealnie dobrać je do reszty wystroju pomieszczenia.

Szyna jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Metalowe (lub metalowo-drewniane) szyny przykręca się do wsporników montowanych do ściany, a zasłony wiesza na haczykach lub żabkach wsuwanych w prowadnice.

Dzięki temu, że szyna mocowana jest od spodu, żabki da się przesuwać po całej jej długości, niezależnie od liczby wsporników, jednak ze względu na jej budowę, istnieje ryzyko zacinania się żabek. Zakończenia szyn są mało widoczne, sprzedaje się je w zestawie z karniszem.

Jaka długość karnisza?

Pojedynczy drążek lub szyna karnisza może mieć 40-250 cm długości, ale używając odpowiednich łączników i uchwytów, można zestawiać je ze sobą w dłuższe, nawet kilkumetrowe ciągi. Istnieją również łączniki specjalne, pozwalające na zamontowanie karnisza po łuku czy w rogu.

Długość karnisza może być dopasowana do szerokości okna lub długości ściany, na której się ono znajduje. Przyjęło się, że drążki powinny wystawać po obu stronach okna co najmniej 20 cm. Dzięki temu rozsunięte zasłony nie przesłaniają otworu okiennego.

Jeśli okno jest szerokie, nie wystarczą dwa wsporniki podtrzymujące karnisz. By uchronić go przed ugięciem, wsporników powinno być więcej i muszą być zamocowanie co 150 cm.

Jak zamontować karnisz? Instrukcja

1. Jak zamontować karnisz? zacznij od zaznaczenia miejsc, gdzie ma on zawisnąć. Wysokość jest zależna od długości zasłon oraz wielkości okien.

2. Za pomocą poziomnicy nad oknem zakreśl prostą linię, zależną od długości drążka. Przyłóż go do ściany i zaznacz miejsca, gdzie będą znajdowały się wkręty mocujące karnisz.

3. Wywierć otwory i za mocuj uchwyty.

4. Wbij je i następnie przeciągnij przez nie drążek. Wcześniej jednak trzeba na nich umieścić krążki, na których będzie zaczepiona zasłona albo firana.

5. Na koniec dociśnij śruby mocujące, że by usztywnić całość.

Jak zamontować karnisz? Zdjęcia krok po kroku

Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Eleganckie zasłony do salonu. Inspiracje

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny