Dekoracja okna: jaką wybrać? Radzi stylista wnętrz

2013-02-08 12:26

Aranżacja okna ma znaczący wpływ na styl i charakter pomieszczenia. Dekoracja okna powinna być dopełnieniem pejzażu zewnątrz, ale pomysłowa dekoracja okna może być wybawieniem, gdy za oknem nie ma nic do podziwiania.

Okna to obszar, w którym wnętrze łączy się ze światem zewnętrznym. Jest to bardzo ważny punkt architektoniczny pomieszczenia. Okna zapewniają dostęp do światła, świeżego powietrza, dodają wnętrzu przestrzeni. Aranżacja okna ma znaczący wpływ na styl, charakter i atmosferę pomieszczenia. Dekoracja okna powinna być dopełnieniem tego co na zewnątrz. Piękny pejzaż nie wymaga specjalnej ozdoby, ale gdy za oknem nie ma nic do podziwiania, to pomysłowa dekoracja okna może być wybawieniem.

Aranżacja okna: tuszuj mankamenty

Okna mogą mieć różne kształty i wymiary. Mamy między innymi okna panoramiczne, mansardowe, wykuszowe, balkonowe a nawet okrągłe.  Idealna dekoracja okienna to taka, która podkreśli samo okno, widok za nim i dopełni styl wnętrza. Trzeba pamiętać, że okno zawsze ma jakieś tło w postaci ściany i trzeba ten obszar traktować całościowo, zwracając szczególną uwagę na proporcje.

Dekoracja okna może poprawić mankamenty w zakresie rozmiarów i proporcji nie tylko okien, ale całego pomieszczenia a także ukryć nieciekawe elementy (np. grzejnik), a umiejscowienie i rodzaj karnisza wpływa na odbiór wysokości pomieszczenia. Tkanina wisząca na delikatnym, niewidocznym karniszu sufitowym optycznie podwyższy wnętrze, natomiast karnisz umiejscowiony nad samym oknem, utworzy mocną, poziomą linię, która je z kolei obniży. Wysokość  okna zmniejszymy opuszczając lambrekin czy gzyms poniżej szczytu okna, a zwiększymy odwrotnym zabiegiem. Wąskie okna poszerzymy, gdy rozciągniemy firany poza ramy wnęki okiennej. Szerokie okna zwęzimy za pomocą tkanin, zawieszonych w świetle szyb. Istnieje wiele różnych sposobów dekorowania okien i ogromna ilość materiałów, które można wykorzystać do aranżacji okna.

Dekoracja okna: dobierz materiał

Należy pamiętać, że dekoracja okna musi umożliwić łatwy dostęp do niego. Mamy do dyspozycji zwiewne firany, proste rolety, żaluzje aluminiowe i drewniane, szykowne draperie, ciężkie zasłony a także popularne ostatnio panele japońskie. Wybór dekoracji powinien być podyktowany głównie indywidualnymi upodobaniami. Dekoracja okna może łączyć się kolorystycznie z innymi elementami aranżacji w sposób  harmonijny lub być akcentem kontrastowym, który będzie przełamywał i ożywiał.

Istotna w aranżacji okna jest również faktura tkaniny, jej ciężar, splot, rodzaj włókna. Te elementy dodają głębi i tworzą klimat. Przykładem może być aksamit, który pojawiając się we wnętrzu zawsze wnosi wrażenie luksusu. Kolor tkanin może pomóc też w tworzeniu naturalnego światła. Odcienie ciepłe (żółć, złoto, róże, ziemiste czerwienie) będą akcentem ocieplającym i doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których jest mało światła słonecznego. Chłodne odcienie niebieskiego i kolory neutralne będą kojące i zniwelują działanie mocnego światła. Bardzo ważny jest też deseń. Może być klasyczny lub nowoczesny, organiczny lub geometryczny, delikatny lub kontrastowy. Warto pamiętać, że motywy pnące będą idealne, gdy upinamy tkaninę a wzory geometryczne lub duże motywy będą korzystniej wyglądały bez marszczeń.

Aranżacja okna: dbaj o świato

Dekoracja okna wpływa w znaczącym stopniu na dopływ światła zewnętrznego. Ciężkie zasłony całkowicie odcinają jego dopływ, więc unikamy ich w zaciemnionych pomieszczeniach. Prześwitujące firany rozpraszają światło a żaluzje stwarzają nastrojowe mozaiki ze światła i cienia. Takie rzeczy warto brać pod uwagę tworząc nastrój wnętrza. W pomieszczeniach o niskim poziomie naświetlenia, korzystniejsze mogą się okazać rozwiązania jedynie obramowujące okna a nie przysłaniające je. Czasem jednak dekoracja okna musi tworzyć element przysłaniający od świata zewnętrznego, co jest istotne zwłaszcza kiedy bliskość sąsiadujących okien powoduje dyskomfort. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się zwiewne lekkie tkaniny. A kiedy potrzebujemy odciąć mocne światło w czasie określonych pór dnia, najlepiej jest łączyć rożne warianty (zasłony i rolety, firany i zasłony, żaluzje i panele japońskie itp.)


Patrząc na dekoracje okna na przestrzeni dziejów, nie da się nie zauważyć, że inspiracją bywa moda. Wzorem często były różne fasony ubiorów. Czy oszczędny  „ubiór” współczesnych okien nie odnosi się właśnie do prostoty współczesnego ubioru? Kto wie, może pomysł na oryginalną dekorację okna znajdziemy właśnie we własnej szafie.