Wybierając karnisze powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj zasłon ma stworzyć naszą dekorację okna, w jaki sposób mają być one przymocowane do karniszy oraz gdzie powiesić ten element wyposażenia. Warto również postarać się, by wygląd karniszy korespondował ze stylem aranżacji pomieszczenia.

Wybieramy karnisze: drążek lub szyna

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje karniszy – drążki i szyny. Drążek to tradycyjny, najpopularniejszy rodzaj karnisza, charakteryzujący się solidnością i łatwością w użytkowaniu – raczej nie ma możliwości, by cokolwiek zacięło się czy zaplątało podczas przesuwania zasłon. Pręty osadza się w uchwytach przytwierdzonych do ściany, a zasłony wiesza się na kółkach, szelkach lub przelotkach nanizanych na drążek wykonany z drewna, metalu lub obu tych materiałów. Zakończenia drążków kupuje się osobno, jako dodatkowy element dekoracyjny, dzięki czemu możemy idealnie dobrać je do reszty wystroju pomieszczenia. Szyna jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Metalowe (lub metalowo-drewniane) szyny przykręca się do wsporników montowanych do ściany, a zasłony wiesza na haczykach lub żabkach wsuwanych w prowadnice. Dzięki temu, że szyna mocowana jest od spodu, żabki da się przesuwać po całej jej długości, niezależnie od liczby wsporników, jednak ze względu na jej budowę, istnieje ryzyko zacinania się żabek. Zakończenia szyn są mało widoczne, sprzedaje się je w zestawie z karniszem.

Wybieramy karnisze: długość i wygląd karnisza

Pojedynczy drążek lub szyna karnisza może mieć 40-250 cm długości, ale używają odpowiednich łączników i uchwytów, można zestawiać je ze sobą w dłuższe, nawet kilkumetrowe ciągi. Istnieją również łączniki specjalne, pozwalające na zamontowanie karnisza po łuku czy w rogu. Długość karnisza może być dopasowana do szerokości okna lub długości ściany, na której się ono znajduje. Przyjęło się, że drążki powinny wystawać po obu stronach okna co najmniej 20 cm. Dzięki temu rozsunięte zasłony nie przesłaniają otworu okiennego. Karnisz jest takim samym elementem dekoracji wnętrz jak posadzka, drzwi czy listwy przypodłogowe, warto więc dobrać go tak, by nie szpecił, a zdobił lub ewentualnie wtapiał się w tło. Przede wszystkim wygląd karniszy powinien być dopasowany do reszty wystroju. Możemy kupisz karnisz w stylu ludowym, retro czy nowoczesnym, prosty lub ozdobny – odcinający się na tle otoczenia. Do wyboru mamy karnisze plastikowe (lekkie, tanie) i metalowe lub żeliwne (cięższe i bardziej wytrzymałe, ale też droższe) w czerni, bieli i szarości, w kolorze mosiądzu antycznego (stare złoto), inox (efekt stali nierdzewnej) i o wykończeniu satyna-nikiel (chrom-mat), a także karnisze drewniane lub pokryte drewnianą okleiną. Jeśli nie chcesz, by karnisz był zbyt widoczny, dobierz taki (o odpowiednim rozmiarze, kolorze, sposobie montażu), który wtopi się w ścianę.

Wybieramy karnisze: gdzie powiesić?

Karnisze nie mogą utrudniać otwierania skrzydeł okiennych, dlatego wieszamy je powyżej ościeży okien. Jeśli nadproże jest wystarczająco wysokie, uchwyty karnisza montujemy do ściany. Gdy miejsca jest zbyt mało – do sufitu. Zazwyczaj sposobowi montażu odpowiada inny rodzaj wspornika. Alternatywą są całkowicie niewidoczne karnisze wpuszczane w sufit, jednak ich montaż jest możliwy tylko w przypadku pomieszczeń z sufitem podwieszanym.