Czy truskawki muszą być tylko czerwone? Niech was nie zdziwi na bazarowych stoiskach widok białych odmian truskawek, które przywędrowały do nas z z Ameryki Południowej. To mieszanka smakowa ananasa, z domieszką truskawki, stąd biały kolor i czerwone pestki.

Białe TRUSKAWKI: pochodzenie

Białe truskawki nazywane są pineberries od ang. „pine” = ananas, „berry” = jagoda, truskawki należą do owoców jagodowych, stąd też ich angielska nazwa „strawberry”. Ich owoce są trochę mniejsze od tradycyjnych truskawek. Powstały w wyniku naturalnego skrzyżowania dwóch gatunków roślin: Fragaria chiloensis, Fragaria virginiana. Są znacznie mniejsze niż tradycyjne owoce, około 15-23mm wielkości. Sadzonki truskawek w nowym wydaniu są już dostępne na polskim rynku ogrodniczym. Są niezwykle słodkie i w smaku faktycznie przypominają ananasa. Zbiór pineberries zaczyna się w czerwcu.

Białe TRUSKAWKI: nowa odmiana - czy dobra?

Białe truskawki to nowy owoc w naszej diecie, ich wygląd i smak jest niepowtarzalnym dodatkiem do deserów. Truskawki można uważać za dojrzałe i mają odpowiedni smak dopiero wtedy, gdy są rzeczywiście białe, a ich ich ziarenka ognistoczerwone.

Jeśli chcesz zacząć ich uprawę, to dobry pomysł. Otóż nowość truskawkowa jest odporne na choroby, a to znaczy że możecie pielęgnować je naturalnie, bez oprysków.
Świat oszalał na punkcie białych truskawek. Każdy kto posmakował białych truskawek zapragnął wyhodować ją we własnym ogrodzie. Uwielbiane przez dzieci ze względu na swój słodki, niepowtarzalny smak.