Pierniki są nieodłącznym elementem związanym z tradycją obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Pojawiają się one na świątecznym stole i są również doskonałą formą dekoracji choinki. Przepisów na pierniki jest wiele, ale jak wybrać z nich ten, który pozwoli nam upiec pierniczki idealne?

Świąteczne wypieki: pieczemy pierniczki doskonałe!

Pieczenie pierników w domu może stać się rodzinną tradycją. Domowe pierniki doskonale nadają się zarówno do ozdoby na choinkę, jak i do jedzenia. Ciasto na pierniki możemy zrobić z dużym wyprzedzeniem i przechowywać w lodówce nawet przez tydzień. Następnie na tydzień lub dwa przed świętami pieczemy pierniki, które możemy dekorować np. lukrem. Jest to najpopularniejsza i najsmaczniejsza forma ozdabiania pierniczków.

Czytaj też: jak zrobić i barwić lukier >>>

Pierniczki przeznaczone wyłącznie do jedzenia dekorujemy lukrem, z kolei te które pojawią się na choince możemy ozdobić makaronem, ziarnami, kukurydzą czy makiem. Jeśli nie mamy urządzenia z wymiennymi końcówkami do przygotowywania dekoracji z lukru, idelanie w tej roli sprawdzi się np. koszulka na dokumenty z odciętym rogiem. Warto pamiętać, aby pierników nie piec za długo. Optymalny czas pieczenia to 10-16 minut w zależności od piekarnika.