Jaja faszerowane to jedna z typowych wielkanocnych przekąsek. W Wielkanoc każdy z nas docenia smak polskich jaj, a połączenie z farszem świetnie urozmaica to z pozoru proste danie. Doradzamy, jak szybko przygotować jaja faszerowane na wielkanocny stół.

Jajka faszerowane: przepis

Składniki na jajka faszerowane: ugotowane na twardo jaja, szczypiorek, koperek, sól, pieprz, bułka tarta, masło do smażenia, ostry nóż.

Sposób przygotowania:

Ugotowane jajka w skorupkach zdecydowanym ruchem kroimy na pół. Łyżeczką wydrążamy żółtka i białka jaj, skorupki na razie odstawiamy do osobnej miski. Koperek i szczypiorek kroimy na drobno i dodajemy do jaj. Całość rozdrabniamy, np. tłuczkiem do ziemniaków lub widelcem. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Farsz dodajemy do skorupek, które dla urozmaicenia możemy dodatkowo zmodyfikować wedle uznania, np. pieczarkami, żółtym serem. Tak przygotowane jajka faszerowane odciskamy w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy masło. Jaja podsmażymy kilka minut, do momentu aż bułka tarta się zarumieni. Jajka faszerowane podajemy na ciepło.

Dekoracja wielkanocnego stołu: wideo