11 grudnia. Czas na pieczenie świątecznych pierniczków. Przepisy na pierniczki i lukier!

 Domowe pierniczki na Boże Narodzenie

Pyszne, domowe pierniczki. Pieczenie jest łatwe, a dekorowanie może być dobrą zabawą. Poprośmy o pomoc naszych najmłodszych. Nawet jeśli dekoracja nie okaże jak w mistrzowskim wykonaniu, będziemy wspominać bezcenny czas spędzony razem.

Fot. Thinkstockphotos.com

Czy Boże Narodzenie może być bez pierniczków? Pewnie tak… ale to już nie to samo Boże Narodzenie. Z których przepisów na pierniczki korzystacie najczęściej? Ciasto na pierniczki najpierw leżakuje czy pieczecie pierniczki wcześniej i przechowujecie je w pudełkach aż zmiękną? Mamy także pomysły na zdobienia pierniczków! DUŻO ZDJĘĆ!

Przepisów na pierniczki jest całe mnóstwo. Minimalnie różnią się miedzy sobą proporcjami i czasem i sposobem przygotowania. Zwolennicy jednej i drugiej metody dzielą się mniej więcej po połowie. Po upieczeniu pierniczki możemy zjadać saute lub dekorować je lukrem i drobniutkimi cukiereczkami. Część osób dekoruje tylko te pierniczki, które mają zdobić choinkę lub być drobnym prezentem. Do jedzenia zostawiają pierniczki w oryginalnej formie. Tak wiec jest tyle pomysłów na świąteczne pierniczki ilu smakoszy. I bardzo dobrze! Nam to się podoba.

Pierniczki na choinkę: prosty przepis

  • 1/2 kg mąki
  • 10 łyżek cukru pudru
  • 10 łyżek miodu
  • 1/2 kostki masła
  • jajko
  • płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżek przyprawy korzennej.

Miód podgrzewamy z cukrem i przyprawą, studzimy. Mąkę mieszamy z sodą, we wgłębienie wlewamy miód, dodajemy masło i jajko. Zagniatamy ciasto, aż staje się gładkie i jednolite. Ciasteczka różnej grubości i kształtu pieczemy ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.

Boże Narodzenie: pierniczki według przepisów polskich gwiazd kuchni

Lubiana jurorka jednego z programów dla kucharzy amatorów zdradza nam swój przepis na doskonałe pierniczki na Boże Narodzenie. Pierniczki można przygotować z dużym wyprzedzeniem. Żeby tylko dotrwały do Świąt!

Pierniczki świąteczne według Anny Starmach [WIDEO]

Piekąc pierniczki na Boże Narodzenie można także całkiem dobrez się bawić. Ładne foremki w ksztłącie choinki, mikołaja albo renifera przypomna nam zabawy z dzieciństwa. A może poprosić o pomoc przy pieczeniu pierniczkó kilkuletnie pociechy?

Pierniczki świąteczne według Jakuba Kuronia w wykonaniu Grażyny Wolszczak [WIDEO]

Boże Narodzenie: pomysły na dekorowanie pierniczków lukrem

Tak jak pieczenie doskonałych pierniczków nie jest trudne, dekorowanie może okazać się skomplikowaną sztuką.  Potrzebny jest bowiem przepis na lukier doskonały i rękawy zakończone tylkami z małymi otworami. Najbardziej popularny jest biały lukier – pięknie harmonizuje z ciemnymi pierniczkami. Równie często szukamy pomysłów na kolorowe dekoracje pierniczków. Przydaje się wtedy kolorowy lukier, mikro cukierki i wszelkiego rodzaju posypki.

Przepis na lukier, który zawsze się udaje!

Boże Narodzenie: puszki na pierniczki DIY

Jeśli mamy trochę czasy albo planujemy  obdarować pierniczkami najblizych i znajomych mozemy samodziel;nie przygotować puszki na pioerniczki korzystając z puszek po ciasteczkach, które juz mamy w domu. To wcale nie jest trudne. Zobaczcie!

Jak zrobić puszkę na pierniczki? DIY

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY