Robiąc domowe przetwory z owoców sami decydujemy o smaku i ilości cukru. Własne przetwory górują nad przemysłowymi pod jeszcze jednym względem - robimy je ze świeżych owoców i warzyw, tuż po zbiorze. Na własne potrzeby jesteśmy w stanie zapakować do słojów warzywa i owoce prosto z sadu czy ogrodu. Robiąc przetwory na zimę, zapewniamy sobie na cały rok porcję witaminy C (porzeczki, truskawki, maliny, jeżyny, żurawina, agrest, papryka, pomidory) i beta-karoten (warzywa i owoce żółtopomarańczowe i zielone).

O czym należy pamiętać, by przetwory w dobrym stanie przetrwały cały rok?

Na przetwory wybieramy owoce i warzywa w pierwszym gatunku. Muszą być świeże, zdrowe i dojrzałe. Wszystkie lekko nawet nadpsute i pogniecione odrzucamy. Nie warto ryzykować, by śladowa ilość pleśni zepsuła cały słoik! By przetwory były trwałe, przy ich przygotowywaniu niezbędny jest ostry reżim higieniczny. Przygotowane i wyselekcjonowane produkty starannie myjemy w zimnej wodzie, a potem dokładnie osączamy.

Robimy przetwory na zimę: słoiki na przetwory

Najlepsze na przetwory są słoiki typu twist, mogą być z odzysku lub świeżo kupione. Jeśli przetwory mają być prezentem, warto zapakować je do ozdobnego słoika w starym stylu – z gumką i sprężynką (do kupienia w dobrych sklepach agd i w sieci Ikea). Jeśli mamy słoiki używane, trzeba przejrzeć, czy nie są wyszczerbione, sprawdzić też należy stan wieczek – mogą być pokrzywione, a wtedy nie będą chciały się zamknąć. Stare czy nowe – wszystkie słoiki trzeba tuż przed nałożeniem przetworów dokładnie umyć, a potem jeszcze wygotować. W tym celu trzeba je włożyć do garnka z zimną wodą, powoli doprowadzić do wrzenia i utrzymywać w tym stanie 5 minut. Wygodniejsza jest sterylizacja w piekarniku – słoiki na przetwory ustawione na blasze wkładamy do nagrzanego do 100°C piekarnika. Sterylizować trzeba też wieczka. Ważna jest też objętość słoja, trzeba bowiem pamiętać, że po otwarciu szybko traci on witaminy, dlatego najlepsze są nieduże słoiki, do zużycia w ciągu 1–2 dni.